Plochý smírčí kříž postavený na památku zavraždění Jindřicha Prakšického ze Zástřizl. Originál smírčího kříže umístěn na nádvoří hradu Buchlova. Na původní místo umístěna kopie.
Hlavní obrázek místa
Smírčí kříž
7 km od Bucholovic
© Ilona Telaříková 10/2005
Smraďavka, místní část Buchlovic, leží v oblasti Chřibů, 2 km západně od Buchlovic v údolí Srmraďavky. V okolí můžeme navštívit nově zrekonstruované lázně Leopoldov, nedaleko pak zámek v Buchlovicích v prostředí krásných zahrad, hrad Buchlov a nebo poutní místo Velehrad. Smírčí kříž najdeme při cestě po žluté značce, která vede z Buchlovic, přes Smraďavku do údolí potoka Dlouhá řeka. Stojí asi 1 km severozápadně od Smraďavky.
Pavel Vítek, 22.11. 2007
popis

Smírčí kříž je plochý kámen v horní části ve tvaru oslího hřbetu. Jeho rozměry jsou 105 x 75 cm. Na ploše je umístěn kříž a pod ním text. V překladu text zní: Postůj poutníče a čti. Tuto skončil života běh Jindřich Prakšický ze Zástřizl od svého zbrojnoše vlastním kordem úkladně proboden 1582 25 července. Nyní jdi dále, varuj se hříchu, miluj ctnost a přej jemu život věčný. Obnoveno dobrotivostí Marie Eleonory von Peterswald 1752.

Pavel Vítek, 22.11. 2007

historie

Plochý smírčí kříž byl postaven nákladem Marie Eleonory z Petřvaldu roku 1752 na památku vraždy Jindřicha Prakšického ze Zástřizl, kterého na tomto místě 25. 7. 1582 probodl jeho vlastní zbrojnoš. Originál smírčího kříže je umístěn na nádvoří hradu Buchlova. Na původním místě u Smraďavky byla postavena kopie.

Pavel Vítek, 22.11. 2007

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Buchlovice

Místa v okolí

 Smraďavka
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Buchlov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Kazatelna
 Dolní Hrádek
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Horní Hrádek
 Kozel
 Cimburk u Koryčan
 Salaš
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Koryčanská kaple
 Vřesovice
 Střílky
 Modrá
 Nový Tábor
 Žeravice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Domanín
 Špitálky
 Zástřizly
 barokní hřbitov
 Roštín I
 Brdo
 Střílky
 větrný mlýn
 Súsedská
 kostel sv. Anny
 Na Salárně
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Cetechovice
 Chvalnov
 Roštín II
 boží muka
 Žádovice
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Lísky
 Bunč
 Sušice
 kostel sv. Anny
 Bzenec
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Komínské skály
 Bzenec
 Letecké muzeum
 Uherský Ostroh
 židovský hřbitov
 Panský dvůr
 mariánský sloup
 Kunovice
 Vracov
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 Bohuslavice
 Budačina
 kostel sv. Václava
 Haluzice
 Lebedov
 Nemotice
 statek Světlá
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Baťův kanál
 Hoštice
 Brankovice
 větrný mlýn
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 Zdenička
 Svárov
 Litenčice
 synagoga
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Bukovanský mlýn
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Spytihněv
 Napajedla
 Napajedla
 Chvalkovice
 Napajedla
 vinné búdy
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Milotice
 kostel Všech Svatých
 morový památník
 kostel sv. Ondřeje
 Chvalkovice
Základní informace místa
ID místa: 3541
Typ místa: ostatní
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama