Špitálky

archeologická lokalita se zaniklým kostelem
Špitálky jsou archeologická lokalita a národní kulturní památka se základy kostela z 9. století z něhož se dochovala jen polovina původního půdorysu, který je vyznačen nízkými kamennými zídkami. Církevní areál byl téměř jistě součástí hlavního mocenského centra Velké Moravy Veligradu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Staré Město se nachází na jihovýchodní Moravě v oblasti Dolňáckého Slovácka, v Dolnomoravském úvalu, v rovině na pravém břehu řeky Moravy. Město má asi 6600 obyvatel. Na jeho území se našlo několik pozůstatků raně středověkých sídlišť. K nejznámějším patří sídliště Na Valách a Na Špitálkách. V poloze „Na Valách“ se dnes nachází muzeum-Památník Velké Moravy. Veřejnosti volně přístupná je národní kulturní památka, archeologická lokalita Špitálky, která ukazuje základy kostela z 9. století. Tuto lokalitu naleznete nedaleko Kovozoo na konci slepé ulice Pod Cukrovarem. K dalším památkám města patří hřbitovní kostel sv. Michaela archanděla a kaple.
Luděk Vláčil, 6.9. 2019
historie

V 9. století bylo území Starého Města téměř jistě součástí hlavního mocenského centra Velké Moravy Veligradu, k němuž patřilo sídliště na místě historického centra města Uherské Hradiště a církevní centrum na výšině v Sadech. Na základě archeologických nálezů a jejich množství a hlavně na obrovské rozloze lokality, několikrát převyšující rozlohu obdobných sídel té doby, je dnes již zřejmě nade vší pochybnost jasné, že Veligrad se nacházel na území dnešního Starého Města a Uherského Hradiště, jak o tom svědčí také dřívější názvy. Ve Starém Městě se rozkládal mocenský areál s kamenným palácem moravských knížat a rotundou. V poloze Na Valách, v centru vůbec nejrozsáhlejší velkomoravské nekropole, stál další kostel, jiný pak i s malým pohřebištěm postavili na jihozápadním okraji města v místech zvaných „Špitálky“. Sídliště Špitálky leží na jižní ostrožně mezi tokem Moravy a Salašky. Při bagrování štěrkopísku…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, https://cs.wikipedia.org další, 6.9. 2019

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 Kovozoo
 Maják Šrotík
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Horní Hrádek
 Kunovice
 kaple Zjevení Páně
 Panský dvůr
 mariánský sloup
 Dolní Hrádek
 Letecké muzeum
 kostel sv. Anny
 Modrá
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Sušice
 Nový Tábor
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Mistřice
 smírčí kříž
 kaple sv. Barbory
 Bílovice
 Buchlov
 Spytihněv
 Salaš
 Uherský Ostroh
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 Lhotka u Hradčovic
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Nedachlebice
 Napajedla
 Obora
 Březolupy
 Napajedla
 Napajedla
 Vlčnov
 kostel sv. Havla
 Domanín
 Osvětimany
 Komínské skály
 Budačina
 vinné búdy
 sv. Antonín
 sousoší Panny Marie
 Bunč
 Baťův kanál
 kostel Panny Marie
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Na Salárně
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 Roštín I
 Brdo
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Částkov
 Roštín II
 Šarovy
 Kazatelna
 Žeravice
 Svárov
 Včelíny
 Bzenec
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Střílky
 kostel sv. Jakuba
 Zástřizly
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Sochařská vyhlídka
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 14338
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama