Špitálky

archeologická lokalita se zaniklým kostelem
Špitálky jsou archeologická lokalita a národní kulturní památka se základy kostela z 9. století z něhož se dochovala jen polovina původního půdorysu, který je vyznačen nízkými kamennými zídkami. Církevní areál byl téměř jistě součástí hlavního mocenského centra Velké Moravy Veligradu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Staré Město se nachází na jihovýchodní Moravě v oblasti Dolňáckého Slovácka, v Dolnomoravském úvalu, v rovině na pravém břehu řeky Moravy. Město má asi 6600 obyvatel. Na jeho území se našlo několik pozůstatků raně středověkých sídlišť. K nejznámějším patří sídliště Na Valách a Na Špitálkách. V poloze „Na Valách“ se dnes nachází muzeum-Památník Velké Moravy. Veřejnosti volně přístupná je národní kulturní památka, archeologická lokalita Špitálky, která ukazuje základy kostela z 9. století. Tuto lokalitu naleznete nedaleko Kovozoo na konci slepé ulice Pod Cukrovarem. K dalším památkám města patří hřbitovní kostel sv. Michaela archanděla a kaple.
Luděk Vláčil, 6.9. 2019
historie

V 9. století bylo území Starého Města téměř jistě součástí hlavního mocenského centra Velké Moravy Veligradu, k němuž patřilo sídliště na místě historického centra města Uherské Hradiště a církevní centrum na výšině v Sadech. Na základě archeologických nálezů a jejich množství a hlavně na obrovské rozloze lokality, několikrát převyšující rozlohu obdobných sídel té doby, je dnes již zřejmě nade vší pochybnost jasné, že Veligrad se nacházel na území dnešního Starého Města a Uherského Hradiště, jak o tom svědčí také dřívější názvy. Ve Starém Městě se rozkládal mocenský areál s kamenným palácem moravských knížat a rotundou. V poloze Na Valách, v centru vůbec nejrozsáhlejší velkomoravské nekropole, stál další kostel, jiný pak i s malým pohřebištěm postavili na jihozápadním okraji města v místech zvaných „Špitálky“. Sídliště Špitálky leží na jižní ostrožně mezi tokem Moravy a Salašky. Při bagrování štěrkopísku…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, https://cs.wikipedia.org další, 6.9. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 Kovozoo
 Maják Šrotík
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Panský dvůr
 Kunovice
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Anny
 Letecké muzeum
 Modrá
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Sušice
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Mistřice
 Smraďavka
 smírčí kříž
 kaple sv. Barbory
 Bílovice
 Buchlov
 Spytihněv
 Uherský Ostroh
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Lhotka u Hradčovic
 Hluk
 Nedachlebice
 Napajedla
 Obora
 Březolupy
 Napajedla
 Napajedla
 Vlčnov
 Domanín
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Komínské skály
 vinné búdy
 sv. Antonín
 sousoší Panny Marie
 Bunč
 Baťův kanál
 kostel Panny Marie
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 Roštín I
 Brdo
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Částkov
 Roštín II
 Šarovy
 Kazatelna
 Žeravice
 Svárov
 Včelíny
 Bzenec
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Střílky
 kostel sv. Jakuba
 Zástřizly
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Sochařská vyhlídka
 Vracov
 rozhledna Zdenička
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 14338
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama