Raně středověké mohylové pohřebiště Tabarky představuje 15 dochovaných mohyl z poslední třetiny 9. a první poloviny 10. století. Lokalita byla archeologicky zkoumána v 80. letech 19. století a v r. 1909.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2021
Lokalita mohylového pohřebiště se nachází v trati Tabarky asi 1,5 km jihozápadně od Nové Dědiny. U silnice je parkoviště a informační cedule, od které je to k mohylám asi 150 m. K lokalitě vede Spáčilova naučná stezka a modrá turistická trasa.
Luděk Vláčil, 31.8. 2021
popis

Tabarky patří mezi raně středověké mohylníky s doklady kostrového způsobu pohřbívání. Na raně středověkém mohylovém pohřebišti z poslední třetiny 9. a první poloviny 10. století bylo nalezeno 24 mohyl. Lokalita byla archeologicky zkoumána již v 80. letech 19. století J. Wankelem a F. Přikrylem. V roce 1909 dalších 9 mohyl prokopal I. L. Červinka Dodnes se v lokalitě zachovalo jen 15 mohyl narušených výzkumem. Ostatní mohyly pravděpodobně zanikly v souvislosti s lesním hospodářstvím. Průměr mohyl se pohybuje od 6,5 do 11 m a jejich výška je od 50 do 160 cm. Ostatky s milodary byly položeny na úrovni terénu a nad nimi byla navršena zemina. Kostry ležely na zádech s rukama podél těla. Milodary byl tvořeny zejména náušnicemi, sekerami, kopími, noži, srpy, přezkami, ostruhami, kováním věder, třmeny a keramickými nádobami.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.archeologickyatlas.cz/cs/lokace/vrbka_km_mohylnik_tabarky, http://moravske-karpaty.cz/kulturni-a-socialni-pomery/historie/vyznamna-hradiste/#Slovanske-mohylove-pohrebiste-Tabarky a další, 26.6. 2021

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Nová Dědina

Místa v okolí

 Budačina
 Velké Těšany
 Komínské skály
 kostel sv. Jiří
 Kvasice
 Bunč
 Těšnovice
 Napajedla
 statek Světlá
 Napajedla
 Tlumačov
 Napajedla
 Otrokovice
 zvonice
 Na Salárně
 kaple sv. Floriána
 Zdounky
 Roštín II
 Pohořelice
 Zdounky
 Salaš
 větrný mlýn
 Zámeček
 Spytihněv
 Sušice
 Brdo
 Roštín I
 Modrá
 kostel sv. Jiljí
 Nětčice
 Podhradí
 Lebedov
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 židovská radnice
 Starý pivovar
 radnice
 Zdenička
 vrchnostenská sýpka
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Květná zahrada
 kostel sv. Mořice
 Mlýnská brána
 Kroměříž
 biskupská mincovna
 Díl u Božího syna
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 kaple Zjevení Páně
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 archeoskanzen Modrá
 městský dům č.p. 2
 Mysločovice
 Troubky
 Dolní Hrádek
 Zborovice
 Tečovice
 Horní Hrádek
 sekvojovec obrovský
 vila Friessů
 Zdislavice
 Troubky
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Malenovice
 Cetechovice
 Svárov
 kaple sv. Barbory
 Postoupky
 Buchlov
 Louky
 Hoštice
 Věžky
 kostel sv. Alžběty
 Hradisko
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Floriána
 kaple
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 boží muka
 Špitálky
 Březolupy
 Bílovice
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Mistřice
 Sochařská vyhlídka
 synagoga
 Zástřizly
 zvonice
 Šarovy
 Kovalovice
 Količín
 Počenice
 Smraďavka
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Žeranovice
 Žeranovice
 Hradisko u Popůvek
 Střílky
 Nedachlebice
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Dřínov
 Kojetín
 smírčí kříž
 Štátula
 Křenovice
 Svárov
 kaple sv. Josefa
 Vitčice
 kaple se zvonicí
 morový sloup
 Srbce
 Částkov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 Holešov
 Přílepy
 Kazatelna
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 15757
Typ místa: ostatní
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama