Pískovcové skalisko připomíná kazatelnu, r. 1972 na něm byl vztyčen kříž. Podle tradice sloužilo opravdu jako kazatelna moravskému arcibiskupovi Metodějovi a později augustiniánům z nedalekého kláštera. Schůdky byly vytesány snad již v době středověku. R. 1967 prohlášeno chráněnou přírodní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2021
Jméno Kazatelna dostalo to skalisko nepochybně v souvislosti se svým vzhledem a od vytesaných schůdků a kříže na vrcholu. Ze skaliska je vidět přes údolí Kyjovky na protější hřeben Chřibů a částečně i na zříceninu hradu Cimburk. Kazatelna je osamocená skála na hřbetu Chřibů z pískovcových hornin na ploše 9 x 3,5 m a výšce okolo 7 m. Jedná se o pískovcové skalisko, středně až hrubě zrnité, světle hnědé barvy, jehož základní složkou je křemen, ortoklas, muskovit a biotit. Výchozím místem pro tuto oblast je parkoviště „U Křížku“ při silnici č. 429 z Osvětiman do Koryčan. Na tomto místě kříží silnici červená turistická značka. Můžeme se vydat po červené kolem skaliska Kozel na Kazatelnu (1,5 km). Dále po zelené až k Cimburku a po žluté se vrátit zpět na parkoviště.
12.12. 2004
historie

Kazatelna byla vyhlášena přírodní památkou usnesením rady Okresního národního výboru v Kroměříži ze dne 5. 4. 1967, jako ochrana ojedinělého morfologicky zajímavého skalního výchozu. Výměra 0,04 ha. Schůdky byly snad již vytesány ve středověku. Na vrcholu je upravená plocha připomínající kazatelnu. Železný dvouramenný kříž je z roku 1972.

12.12. 2004

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Koryčany

Místa v okolí

 Kozel
 Cimburk u Koryčan
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Koryčanská kaple
 Vřesovice
 Střílky
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 barokní hřbitov
 Střílky
 Zástřizly
 smírčí kříž
 Buchlov
 kaple sv. Barbory
 Smraďavka
 Chvalnov
 Lísky
 Dolní Moštěnice
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Žeravice
 Johanka
 Súsedská
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 Haluzice
 sekvojovec obrovský
 Cetechovice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Brankovice
 Žádovice
 Bohuslavice
 Kostelec
 kostel sv. Václava
 Roštín I
 Brdo
 Hrádek u Snovídek
 kostel sv. Jakuba
 Salaš
 větrný mlýn
 Bukovanský mlýn
 kostel sv. Anny
 Domanín
 Roštín II
 Polešovické rybníky
 Na Salárně
 Nové Zámky
 Dolní Hrádek
 Litenčice
 kaple sv. Rocha
 městský dům č.p. 2
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Horní Hrádek
 mariánský sloup
 Nechvalín
 Hoštice
 Vlkoš
 Vracov
 Chvalkovice
 Bunč
 kostel sv. Vavřince
 Svárov
 Modrá
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 morový památník
 Milonice
 Lebedov
 Komorov
 Milonice
 Bzenec
 Bzenec
 Nový Tábor
 Chvalkovice
 Zdenička
 mariánský sloup
 Nevojice
 Sobůlky
 židovský hřbitov
 Komínské skály
 Zdislavice
 hrádek v poloze Valy
 kostel sv. Anny
 hrádek u Nevojic
 Věteřov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Palánek
 statek Světlá
 Špitálky
 Troubky
 Nové Hvězdlice
 větrný mlýn
 Troubky
 Opatovice
 Nové Hvězdlice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Zdounky
 kostel Všech Svatých
 Zdounky
 Strážovice
 Milotice
 Kojátky
 Budačina
 Uherský Ostroh
 Pavlovice
 Stavěšice
 kaple sv. Floriána
 Bohdalice
 Šardice
Základní informace místa
ID místa: 2734
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama