Původní snad románský kostel byl několikrát přestavěn, dnešní podoba je výsledkem stavebních úprav v letech 1742–44. V interiéru se nachází náhrobky pánů ze Zástřizel a vzácný oltář s obrazem sv. Jakuba od holešovského malíře Jana Chambreze.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jakuba
© zdeněk komínek, 03/2011
Kostel sv. Jakuba se nachází na odbočce při silnici č.432 mezi obcemi Roštín a Cetechovice. Samotný kostel je bohužel uzamčen, jelikož byl několikát vykraden.
zdeněk komínek , 15.3. 2011
historie

Kostel sv. Jakuba je starší, než nedaleká obec Roštín, o které je první zmínka již v roce 1193. V okolí kostela se nacházela malá vesnice zvaná Jablonná, zničená tatarskými hordami v polovině 17. století. Jiné zdroje uvádí, že zanikla už za husitských válek. Původní románský kostel byl přestavěn v raně gotickém slohu, další přestavba proběhla v letech 1638–44. Dnešní barokní podoba kostela pochází z přestavby v letech 1742–1744. V interiéru kostela se mají nacházet dva náhrobky pánů ze Zástřizel a vzácný oltář s obrazem sv. Jakuba od známého holešovského malíře Jana Chambreze.

zdeněk komínek - zdroj informací: www.rostin.cz, kroměřížské infonoviny, 15.3. 2011

pověsti

pověsti o Jakoubkovi

Nejznámější pověst je z období, kdy hřbitov nebyl ještě s pevnou zdí, a proto se uzamykal. Když prováděl hrobník úpravu hrobů, zatoulala se do otevřeného kostela kráva. Hrobník po skončení práce kostel zamkl i s krávou. Nešťastní majitelé krávu na pastvisku marně hledali a po dlouhém čase, až při dalším pohřbu, hrobník našel zbytky uhynulé krávy za dveřmi kostela. Jiná pověst je z doby posledních úprav kostela, ke kterým dovezl v kočáře střílecký hrabě nový zlatý kalich. Když ho chtěl rychtářovi předat, marně ho v kočáru hledal. Chlapec – sirotek, který se kolem kočáru točil, byl obviněn z krádeže a vyslýchán rychtářem. Když ho potom svázaného vedli vesnicí odevzdat právu, před jednou z chalup škubala selka kohouta na hody. Chlapec zavolal: "Zakokrhá-li mrtvý kohout, jsem nevinen." Lidé se smáli jen chvíli. Mrtvý kohout zakokrhal. Lidé to považovali za zázrak, osvobodili chlapce a hrabě dal dokonce zvětšit kostel.…  číst dále

zdeněk komínek (čerpáno z kroměřížských infonovin, rubrika procházky po Chřibech) , 15.3. 2011

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Roštín

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Roštín I
 Brdo
 Roštín II
 Lebedov
 Na Salárně
 Zdenička
 Svárov
 Hoštice
 Zdislavice
 Zástřizly
 Lísky
 Chvalnov
 statek Světlá
 Troubky
 Bunč
 Troubky
 Litenčice
 Zdounky
 Zdounky
 barokní hřbitov
 Střílky
 Střílky
 Komínské skály
 Salaš
 Nětčice
 vila Friessů
 Zborovice
 větrný mlýn
 kaple sv. Barbory
 Morkovice
 Buchlov
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Jiří
 Cimburk u Koryčan
 Budačina
 Kazatelna
 Opatovice
 Počenice
 Kozel
 Brankovice
 smírčí kříž
 Věžky
 Prasklice
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Martina
 kostel svaté Anny
 Chvalkovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Klimenta
 Pačlavice
 Modrá
 Chvalkovice
 hradisko sv. Klimenta
 Buchlovice
 Velké Těšany
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 Koryčany
 Dolní Hrádek
 Smraďavka
 morový památník
 městský dům č.p. 2
 Uhřice
 kostel sv. Václava
 Horní Hrádek
 Koryčanská kaple
 Dřínov
 Nemotice
 Díl u Božího syna
 Osíčany
 větrný mlýn
 kaple sv. Panny Marie
 archeoskanzen Modrá
 Komorov
 Štátula
 Prasklice
 Srbce
 kostel sv. Havla
 Nové Zámky
 Osvětimany
 kostel sv. Ondřeje
 Vřesovice
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 kostel sv. Václava
 Sušice
 kaple se zvonicí
 Vitčice
 Kovalovice
 kostel Všech Svatých
 Květná zahrada
 Švábenice
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Václava
 Orlov
 městské opevnění
 Milonice
 Hradisko
 Starý pivovar
 radnice
 Milonice
 Muzeum Kroměřížska
 kostel sv. Mořice
 kaple
 židovská radnice
 biskupská mincovna
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 Kroměříž
 Hrádek u Snovídek
 zvonička
 Kvasice
 kostel sv. Anny
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Haluzice
 Zámeček
 boží muka
 synagoga
 Bohuslavice
 židovský hřbitov
 synagoga
 stará radnice
 Ivanovice na Hané
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Ferdinanda
 Chvalkovice na Hané
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Nechvalín
Základní informace místa
ID místa: 9832
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama