Název Budačina označuje skupinu skalních bloků tvořených pískovci a slepenci. Největší z nich nese jméno Velká skála. Území o rozloze 8,21 ha prohlášeno přírodní památkou r. 1966.
Hlavní obrázek místa
©Michal Klajban / CC BY-SA 3.0 06/2019
Když pojedete od Kroměříže směrem na Uherské Hradiště a vezmete to lesem na Kudlovice, tak v kudlovickém údolí, objevíte osamělé skalisko, kterému se od nepaměti říká Budačina. V jeho blízkosti se nachází starý kamenolom, kde se za války těžil pískovec na výstavbu dálnice. Po válce skončila stavba dálnice a o něco později i těžba kamene. Tato skalnatá oblast byla v roce 1966 prohlášena chráněným přírodním útvarem, nyní památkou.
28.1. 2020
popis

Název Budačina označuje skalní bloky tvořené pískovci a slepenci. Největší z nich nese jméno Velká skála a je vysoký 12 metrů a široký 15 metrů. Druhá největší skála má přízvisko Malá. Ve Velké skále můžete najít i malou puklinovou jeskyni dlouhou 5 metrů. Na povrchu skal jsou dobře vidět voštiny - malé důlky vzniklé zvětráváním. K přírodní památce patří i bývalý pískovcový lom. Pamětní deska umístěná na Velké skále je vzpomínkou na Antonína Rozsypala, umučeného r. 1942 v Mauthausenu. Desku vytvořil kroměřížský výtvarník Sylvestr Harna (1890-1948). Přírodní památka Budačina byla vyhlášena dne 1. července 1966 tehdejším ONV Gottwaldov na rozloze 8,21 ha.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.3. 2022

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Halenkovice

Místa v okolí

 Komínské skály
 Bunč
 Velké Těšany
 kostel sv. Jiří
 Na Salárně
 statek Světlá
 Salaš
 Roštín II
 Napajedla
 Kvasice
 větrný mlýn
 Napajedla
 Napajedla
 Brdo
 Zdounky
 Modrá
 Roštín I
 Sušice
 Zdounky
 zvonice
 Spytihněv
 kaple sv. Floriána
 Otrokovice
 kostel sv. Anny
 Pohořelice
 Tlumačov
 Lebedov
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 Zdenička
 kostel sv. Jakuba
 sekvojovec obrovský
 Nětčice
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Anny
 Horní Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Zámeček
 Troubky
 Cetechovice
 kaple sv. Barbory
 Zdislavice
 Troubky
 Zborovice
 městské opevnění
 vila Friessů
 Buchlov
 vrchnostenská sýpka
 židovská radnice
 radnice
 Květná zahrada
 Starý pivovar
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Svárov
 Mlýnská brána
 Kroměříž
 biskupská mincovna
 Hoštice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Špitálky
 Tečovice
 Kurovice
 Mysločovice
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Zástřizly
 synagoga
 Malenovice
 smírčí kříž
 Věžky
 Smraďavka
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Bílovice
 kostel sv. Alžběty
 Lísky
 Mistřice
 Chvalnov
 Březolupy
 kostel sv. Václava
 Střílky
 Postoupky
 Litenčice
 kaple
 kostel Všech svatých
 církevní areál Sady
 Louky
 Hradisko
 židovský hřbitov
 barokní hřbitov
 Šarovy
 Střílky
 Počenice
 Morkovice
 Kovalovice
 Nedachlebice
 Kazatelna
 Dřínov
 Hradisko u Popůvek
 Cimburk u Koryčan
 kaple sv. Anny
 Štátula
 Kozel
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Vitčice
 Srbce
 Žeranovice
 kaple se zvonicí
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Josefa
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Ondřeje
 Osvětimany
 smírčí kříž
 Lhotka u Hradčovic
 Přílepy
Základní informace místa
ID místa: 14659
Typ místa: příroda
Podkategorie: skála
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama