Nejstarší zachovalá část areálu hospodářského dvora velehradského kláštera pochází z poloviny 16. století. Ve 20. století došlo k demolici západní části areálu. V letech 2010-2011 proběhla rekonstrukce a adaptace na multifunkční centrum.
Hlavní obrázek místa
severovýchodní nároží
© Luděk Vláčil 05/2022
Obec Velehrad ležící na jihovýchodě Moravy je jedním z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. V lidové tradici se Velehrad ztotožňuje s hlavním střediskem Velké Moravy, Veligradem. Nejstarší písemný doklad pro jméno Velehrad (villa Veligrad) pochází až z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z r. 1141 Veligrad. Tento název však patřil nedalekému Starému Městu, jež se takto nazývalo až do počátku 14. století. Nejvýznamnější stavbou dnešního Velehradu je někdejší klášter cisterciáků s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie založený před r. 1205. S klášterem u Velehradu zřejmě souvisí i přenesení názvu Velehrad na toto místo. Západně od kláštera se nachází jeho bývalé hospodářské zázemí dnes nazývané Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje. V někdejším hospodářském areálu se nachází multifunkční centrum s expozicí.
Luděk Vláčil, 8.5. 2022
popis

Původně měl statek půdorys obdélníku s vnitřním dvorem. Dodnes dochované objekty sýpky a konírny mají vysokou památkovou hodnotu. Nad stavby západního křídla vystupují dvěma hranolové třípodlažní věže s mansardovou střechou. V jižní věži se nachází vjezd do komplexu. K severozápadnímu štítu přiléhá schodišťová věž s kuželovou střechou s dveřním otvorem na schodiště. Z celého souboru hospodářských staveb je nejstarší a nejhodnotnější budova konírny z poloviny 16. století. Prostory v přízemí jsou zaklenuté valenou klenbou členěnou trojbokými výsečemi. Ve zdivu se nachází část renesanční fortifikace kláštera.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.velehrad-iop.cz/dokument/Historie-sypky-a-konirny-176/ a další, 8.5. 2022

historie

V roce 1202 koupil zdejší majetky moravský markrabě Vladislav Jindřich, který je předal cisterciákům přicházejícím do Velehradu založit klášter. Nedaleko kláštera byl založen také hospodářský dvůr. Dodnes nejstarší zachovalou hospodářskou stavbou areálu je konírna z poloviny 16. století. Sýpka i přízemní budova mezi ní a konírnou jsou jen o něco málo mladší. Ve 20. století došlo k demolici západní části dvora a v roce 1999 byla na jejím místě postavena základní škola. Roku 2010 byla zahájena rekonstrukce bývalých hospodářských objektů sýpky a konírny velehradského kláštera. Dne 13. června 2011 byl slavnostně otevřen multifunkční Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje. V objektu je umístěno muzeum bible a část stálé expozice Velehrad na křižovatkách evropských dějin.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.velehrad-iop.cz a další, 8.5. 2022

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

 Dolní Hrádek
 Horní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Modrá
 sekvojovec obrovský
 větrný mlýn
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Sušice
 kostel sv. Anny
 Salaš
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Buchlov
 Smraďavka
 synagoga
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Panský dvůr
 Kunovice
 Komínské skály
 Letecké muzeum
 Spytihněv
 Bunč
 Na Salárně
 Budačina
 Roštín I
 Brdo
 Mistřice
 Roštín II
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Napajedla
 Napajedla
 Bílovice
 kostel sv. Havla
 Napajedla
 Osvětimany
 Kazatelna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Střílky
 Zástřizly
 statek Světlá
 kostel sv. Klimenta
 Cimburk u Koryčan
 hradisko sv. Klimenta
 Pohořelice
 Kozel
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 barokní hřbitov
 Domanín
 Březolupy
 Střílky
 Lebedov
 Nedachlebice
 Chvalnov
 Koryčanská kaple
 Zdounky
 Žeravice
 Lísky
 kostel sv. Jiří
 Vřesovice
 Zdenička
 Lhotka u Hradčovic
 Velké Těšany
 Zdounky
 Otrokovice
 Svárov
 Penkův dvůr
 Zdislavice
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Hoštice
 Troubky
 Obora
 Bzenec
 Troubky
 židovský hřbitov
 Súsedská
 Vlčnov
 Bzenec
 mariánský sloup
 Litenčice
 Žádovice
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kostel sv. Vavřince
 Tečovice
Základní informace místa
ID místa: 16364
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 10.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama