Vodní nádrž Koryčany z let 1953-1958 na říčce Kyjovce (též Stupavě) slouží jako vodárenská a její břehy včetně hráze proto leží v ochranném pásmu 1. stupně. Hráz dlouhá 180 m a vysoká 20 m vytváří přehradní jezero o rozloze 35 ha a délce téměř 2 km.
Hlavní obrázek místa
VN Koryčany
© Pavel Orf 02/2021
K vodní nádrži Koryčany vzhledem k jejímu vodárenskému účelu značené cesty nevedou, neboť její břehy i hráz leží v ochranném pásmu. Nad celým jejím levým břehem však vede silnice z města Koryčany do obce Stupava k místnímu lyžařskému středisku a dále k silnici I/50 do Buchlovských kopců. Po ní zároveň vede cyklotrasa 473. Také nad jejím pravým břehem vede po hranici ochranného pásma zpevněná cesta.
Jiří Špaček, 23.9. 2022
popis

Vodní nádrž Koryčany je přehrada v západní části Chřibů na řece Kyjovce (v Chřibech obvykle nazývané Stupava) asi 2 km severovýchodně od Koryčan a 2 km západně od Stupavy. Byla vybudována v letech 1953-1958 a do počátečního provozu začínala být uvedena r. 1959. Do trvalého provozu však byla uvedena až v r. 1963. Hlavním účelem přehrady je akumulace vody pro skupinový vodovod Kyjov, snížení rizika povodňových průtoků a rovněž zajištění trvalého minimálního průtoku. Sypaná hráz se středním jílovým těsněním má výšku nade dnem 20 m, délku 180 m a šířku koruny 8,5 m. Délka přehrady je 1800 m, zatopená plocha činí 35 ha a objem zadržované vody je 2,5 mil. m³. Odběrná věž není spojena s korunou hráze žádnou lávkou, takže jediný možný přístup k ní je pouze 94 m dlouhou komunikační štolou, vedoucí pod hrází. Vodní elektrárna byla vybavena jednou turbínou typu Bánki, ta je však dlouhodobě demontovaná, takže k výrobě elektřiny přehrada není…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.9. 2022

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Koryčany

Místa v okolí

 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 Kazatelna
 Střílky
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 barokní hřbitov
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Střílky
 Koryčanská kaple
 Zástřizly
 Vřesovice
 Chvalnov
 kostel sv. Václava
 Lísky
 Nemotice
 Brankovice
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Haluzice
 Cetechovice
 Buchlov
 Hrádek u Snovídek
 větrný mlýn
 smírčí kříž
 kaple sv. Barbory
 Dolní Moštěnice
 Nové Zámky
 Smraďavka
 kostel sv. Jakuba
 Johanka
 Bohuslavice
 Súsedská
 Litenčice
 Roštín I
 Brdo
 kostel sv. Martina
 Chvalkovice
 Žeravice
 Buchlovice
 kostel sv. Anny
 Kostelec
 sekvojovec obrovský
 morový památník
 Bukovanský mlýn
 Hoštice
 Komorov
 Milonice
 Žádovice
 Milonice
 Roštín II
 Chvalkovice
 Salaš
 Na Salárně
 Nevojice
 Nechvalín
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Svárov
 Nové Hvězdlice
 hrádek u Nevojic
 kostel sv. Václava
 Lebedov
 kaple sv. Josefa
 Nové Hvězdlice
 kaple sv. Rocha
 Zdislavice
 Kyjov
 Zdenička
 mariánský sloup
 Opatovice
 Bunč
 kostel Všech Svatých
 Palánek
 Vlkoš
 Domanín
 Troubky
 Dolní Hrádek
 Vícemilice
 Sobůlky
 městský dům č.p. 2
 Troubky
 hrádek v poloze Valy
 Polešovické rybníky
 Horní Hrádek
 Věteřov
 Kojátky
 statek Světlá
 Komínské skály
 Vracov
 Modrá
 kostel sv. Vavřince
 Morkovice
 Díl u Božího syna
 Pavlovice
 Újezd u Ždánic
 archeoskanzen Modrá
 Zdounky
 radnice
 Bučovice
 Zdounky
 Bučovice
 kaple sv. Floriána
 Bzenec
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Strážovice
 Nový Tábor
 Nětčice
 Bohdalice
 kostel sv. Anny
 Stavěšice
 kaple sv. Rozárie
 kostel sv. Jiří
 Uherský Ostroh
Základní informace místa
ID místa: 16721
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama