Díl u Božího syna

archeologická lokalita se zaniklým kostelem, kostelík sv. Jana Křtitele
Archeologická lokalita s pozůstatky kostela asi z počátku 9. stol. V r. 1202 se chrám uvádí jako pustý. Definitivně zanikl v 80. letech 17. stol. Základy byly objeveny r. 1911. V letech 1999-2000 vznikl vedle základů chrámu nový kostelík sv. Jana Křtitele, který je jeho hypotetickou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Velkomoravský kostel
Základy původního chrámu a replika
© Luděk Vláčil 12/2014
Archeologická lokalita zaniklého kostelíka a pohřebiště se nachází u obce Modrá nedaleko Velehradu na vyvýšenině náležející k předhůří Chřibů, 30 m nad lužní nivou při staré obchodní cestě spojující střední Pomoraví s Vyškovskem. V těsné blízkosti základů původního chrámu vznikla hypotetická rekonstrukce stavby. V kostelíku se konají svatby a příležitostně i bohoslužby. Památkově chráněný areál je volně přístupný a dveře kostelíka bývají otevřeny v květnu až říjnu každý den od 9 do 17 h. Nedaleko od lokality se rozkládá zajímavý archeoskanzen Modrá vybudovaný na místě velkomoravského osídlení a areál Živá voda, kde je k vidění botanická a sladkovodní expozice.
Luděk Vláčil, 1.5. 2022
historie

Kostel byl postaven pravděpodobně již na počátku 9. století v době christianizace naddunajských Slovanů. Založili jej první misionáři přicházející na Moravu ze západoevropských oblastí. Stavba vznikla na svahu nad starší slovanskou osadou. Kostelík měl obdélnou loď o vnějším rozměru 9,1 x 7 m s pravoúhlým presbytářem o rozměrech 4,5 x 4,1 m. Kolem chrámu vzniklo následně pohřebiště. V průběhu 9. století, v době Velké Moravy, měl areál významnou roli v rámci nejbližšího zázemí Veligradu rozkládajícího se v prostoru dnešního Starého Města a Uherského Hradiště. Po zániku Velké Moravy, počátkem 10. století, kostelík zůstal pravděpodobně opuštěn a pohřebiště již nebylo využíváno. V roce 1202 se kostelík uvádí jako pustý. V té době patřil premonstrátům z Litomyšle, kteří jej i s dvorcem a pozemky prodali moravskému markraběti Vladislavu Jindřichovi, jenž ho předal cisterciákům přicházejícím do Velehradu založit…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule v místě a další, 2.5. 2022

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Modrá

Místa v okolí

 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Modrá
 větrný mlýn
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Sušice
 kostel sv. Anny
 sekvojovec obrovský
 boží muka
 synagoga
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Salaš
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Buchlov
 Smraďavka
 smírčí kříž
 Kunovice
 Panský dvůr
 Spytihněv
 Letecké muzeum
 Komínské skály
 Mistřice
 Budačina
 Bunč
 Na Salárně
 Brdo
 Roštín I
 Bílovice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Roštín II
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Pohořelice
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jakuba
 Podhradí
 kostel sv. Anny
 Březolupy
 Kazatelna
 Uherský Ostroh
 Cetechovice
 statek Světlá
 Zástřizly
 Střílky
 Nedachlebice
 kostel sv. Anny
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Lhotka u Hradčovic
 Domanín
 barokní hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Otrokovice
 Lebedov
 Zdounky
 Střílky
 Velké Těšany
 Šarovy
 Chvalnov
 Žeravice
 Zdenička
 Lísky
 Koryčanská kaple
 Penkův dvůr
 Zdounky
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Vřesovice
 Obora
 Vlčnov
 Svárov
 Zdislavice
 Hoštice
 Troubky
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Troubky
 Bzenec
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Malenovice
 Litenčice
 Tečovice
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 Louky
Základní informace místa
ID místa: 16359
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama