Díl u Božího syna

archeologická lokalita se zaniklým kostelem, kostelík sv. Jana Křtitele
Archeologická lokalita s pozůstatky kostela asi z počátku 9. stol. V r. 1202 se chrám uvádí jako pustý. Definitivně zanikl v 80. letech 17. stol. Základy byly objeveny r. 1911. V letech 1999-2000 vznikl vedle základů chrámu nový kostelík sv. Jana Křtitele, který je jeho hypotetickou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Velkomoravský kostel
Základy původního chrámu a replika
© Luděk Vláčil 12/2014
Archeologická lokalita zaniklého kostelíka a pohřebiště se nachází u obce Modrá nedaleko Velehradu na vyvýšenině náležející k předhůří Chřibů, 30 m nad lužní nivou při staré obchodní cestě spojující střední Pomoraví s Vyškovskem. V těsné blízkosti základů původního chrámu vznikla hypotetická rekonstrukce stavby. V kostelíku se konají svatby a příležitostně i bohoslužby. Památkově chráněný areál je volně přístupný a dveře kostelíka bývají otevřeny v květnu až říjnu každý den od 9 do 17 h. Nedaleko od lokality se rozkládá zajímavý archeoskanzen Modrá vybudovaný na místě velkomoravského osídlení a areál Živá voda, kde je k vidění botanická a sladkovodní expozice.
Luděk Vláčil, 1.5. 2022
historie

Kostel byl postaven pravděpodobně již na počátku 9. století v době christianizace naddunajských Slovanů. Založili jej první misionáři přicházející na Moravu ze západoevropských oblastí. Stavba vznikla na svahu nad starší slovanskou osadou. Kostelík měl obdélnou loď o vnějším rozměru 9,1 x 7 m s pravoúhlým presbytářem o rozměrech 4,5 x 4,1 m. Kolem chrámu vzniklo následně pohřebiště. V průběhu 9. století, v době Velké Moravy, měl areál významnou roli v rámci nejbližšího zázemí Veligradu rozkládajícího se v prostoru dnešního Starého Města a Uherského Hradiště. Po zániku Velké Moravy, počátkem 10. století, kostelík zůstal pravděpodobně opuštěn a pohřebiště již nebylo využíváno. V roce 1202 se kostelík uvádí jako pustý. V té době patřil premonstrátům z Litomyšle, kteří jej i s dvorcem a pozemky prodali moravskému markraběti Vladislavu Jindřichovi, jenž ho předal cisterciákům přicházejícím do Velehradu založit…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule v místě a další, 2.5. 2022

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Modrá

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16359
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama