Zámek byl postaven na místě starší tvrze v 17. stol. A. V. Kaschnitzem z Weinbergu. R. 1830 byla provedena přestavba Dubskými z Třebomyslic. Narodila se zde rakouská spisovatelka Marie Dubská. Dnes zámek slouží jako soc. ústav.
Hlavní obrázek místa
Čelo zámku
© Roman Řezáč 11/2004
Zámek leží na okraji vsi, přímo u silnice. Jak upozorňuje cedule na vratech je v soukromém vlastnictví. Rozlehlý park kolem něj je neupravený a stejně tak působí budova zámku. Zámek je cenný hlavně tím, že zůstal nedotčený jeho ráz josefínského ranného klasicismu. Podstatným způsobem se ho tedy nedotkly úpravy pro cosiální ústav ani vznik menších staveb v parku.
Roman Řezáč, 26.11. 2004
popis

Pozdně barokní zámek. Volná jednopatrová budova, na delší straně s průčelím členěným 17 okenními osami. Nádvoří svírají krátká boční křídla. Tříosý mělký rizalit je ukončen trojúhelníkovým štítem se znakem Dubských z Třebomyslic. Před vchodem upoutává pozornost honosný balkón. Fasády průčelí bohatě členěny. Úprava romantického parku pochází od vrchního zahradníka císaře Josefa II. Rozenthala. Částečně dochovaný v původní podobě. Menší, volně řešený a na svou rozlohu dendrologicky poměrně bohatý zámecký park. Osa široké lipové aleje představuje původní barokní dispozici spojující zámek s dvorem. Pravoúhlý půdorys s rondely na křižovatkách cest rozšířil areál po J terase nad zámek; kolem r. 1800 zde byl postaven orientální pavilón. Ještě před r. 1827 byl za silnicí založen nový, volně řešený park s rodinnou hrobkou. Zač. 20.stol. vzniklo rozárium a celý areál byl doplněn altánem, pylonem, loveckým pavilónem a antickým chrámkem zv. Sofiin…  číst dále

Hrady,zámky a tvrze v Čechách a na Moravě, Jižní Morava, kolekt.aut., nakl.Svoboda 1981, Moravské zámecké parky a jejich dřeviny,SZN nakl.K.Hieke,1985,Jaroslav Špiroch, 1.8. 2014

historie

Na místě zámku se uvádí tvrz v roce 1397, zámek byl postaven na jejím místě v 17.století. Do jaké míry využil dispozici tvrze nebo její zdivo není známé. První přestavbu provedl Antonín Valentin Kaschnitz z Weinbergu roku 1790. Z této doby pochází dvě boční křídla. Další úpravy potom provedli Dubští z Třebomyslic po roce 1830.

Roman Řezáč, 26.11. 2004

Další texty historie
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Troubky-Zdislavice

Místa v okolí

 Troubky
 Troubky
 Svárov
 Zdenička
 Lebedov
 Hoštice
 vila Friessů
 Zborovice
 Zdounky
 kostel sv. Anny
 Zdounky
 Nětčice
 kostel sv. Jakuba
 Litenčice
 Morkovice
 statek Světlá
 Cetechovice
 Roštín II
 Počenice
 Roštín I
 Brdo
 Na Salárně
 Lísky
 Věžky
 kostel sv. Alžběty
 Chvalnov
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 Bunč
 větrný mlýn
 Uhřice
 kostel sv. Martina
 Opatovice
 Pačlavice
 Dřínov
 Zástřizly
 kostel sv. Jiří
 Komínské skály
 Osíčany
 Štátula
 kaple sv. Panny Marie
 Srbce
 Prasklice
 kostel sv. Ondřeje
 barokní hřbitov
 Střílky
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 kaple se zvonicí
 Vitčice
 Střílky
 Kovalovice
 Chvalkovice
 Salaš
 Velké Těšany
 Chvalkovice
 Budačina
 kaple sv. Anny
 Hradisko u Popůvek
 Švábenice
 kaple sv. Josefa
 Hradisko
 morový památník
 kaple
 Květná zahrada
 Křenovice
 Brankovice
 vrchnostenská sýpka
 kaple sv. Prokopa
 městské opevnění
 kaplička
 Starý pivovar
 Hradisko
 kostel Všech svatých
 Vrchoslavice
 radnice
 kostel sv. Mořice
 biskupská mincovna
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Mořice
 Orlov
 Vrchnostenský dům
 Komorov
 Mořice
 Kroměříž
 Nezamyslice
 židovská radnice
 zvonice
 Postoupky
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 zvonička
 Nezamyslice
 Buchlov
 Cimburk u Koryčan
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 zvonice
 sekvojovec obrovský
 kostel Všech Svatých
 Kojetín
 kaple sv. Anny
 mariánský sloup
 Kazatelna
 kostel sv. Václava
 Kozel
 Nemotice
 Dřevnovice
 Nové Zámky
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Pavlovice
 Okresní dům
 městské opevnění
 synagoga (Husův sbor)
 hotel Pivovar
 Zámeček
 kaple sv. Floriána
 Koryčany
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Ferdinanda
 kostel sv. Jiří
 Chvalkovice na Hané
 synagoga
 Víceměřice
 Moravské Prusy
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Modrá
 Ivanovice na Hané
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Martina
 Dolní Hrádek
 městský dům č.p. 2
 Doloplazy
 větrný mlýn
 Horní Hrádek
 Chropyně
 kostel sv. Jiljí
 Chropyně
 Díl u Božího syna
 boží muka
 kostel sv. Floriána
 archeoskanzen Modrá
 Hrádek u Snovídek
 Sušice
 Dobromilice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Želeč
 zájezdní hostinec
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 2703
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama