Traduje se že mlýn stál již v r. 1840. Prvně je doložen v kupní smlouvě z r. 1879. V r. 1938 byl mlýn zbořen. V r. 2003 byl proveden archeologický průzkum a v letech 2007-2009 byla podle dochované dokumentace postavena jeho věrná replika.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Jalubí leží ve Zlínském kraji na severovýchodním úpatí Chřibů, 4 km severozápadně od Uherského Hradiště. Nad obcí, na vrchu zvaném Větřák, stojí replika původního větrného mlýna holandského typu. Nejstarší dochovanou památkou Jalubí je kostel sv. Jana Křtitele. Ve vedlejší turisticky velmi atraktivní obci Modrá je rozsáhlý archeologický skanzen s vyhlídkovou věží, vykopávkami a replikou velkomoravského kostelíka. Vedle je zajímavá atrakce zvaná Živá voda, kde se můžete projít proskleným tunelem po dně rybníka. Opodál je další rybník s vyhlídkovým molem a přístřeškem, z něhož je krásný výhled na klášter s basilikou sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě a za ním se, na prostředním ze tří vrcholků, vypíná hrad Buchlov.
Luděk Vláčil, 30.4. 2016
historie

Traduje se, že mlýn zde stál již v roce 1840. První doložená zpráva pochází z kupní smlouvy z roku 1879, kdy bylo vloženo vlastnické právo pro Bartoloměje Laika. Jednalo se o 8 metrů vysokou stavbu (11 m včetně střechy) s vnějším průměrem 7,5 m, což dokládá zeměměřičský zákres z roku 1899. Mezi občany se traduje, že mlýn za 2. světové války poničila bomba a následně byl zbourán a rozebrán na stavbu rodinných domků. Ve skutečnosti byl mlýn zbourán již v roce 1938, což dokládá i zápis v pozemkové knize. V době bombardování německé kolony ruskými letadly již mlýn neexistoval. Obecní zastupitelstvo se rozhodlo vystavět věrnou kopii mlýna, který by se stal turistickým lákadlem a dominantou obce. V roce 2003 koupila obec Jalubí pozemek, na němž mlýn stával, a nechala udělat nejprve archeologický průzkum, při němž byly objeveny základy a mlýnský spodní kámen.V roce 2005 byl záměr konzultován, stavba byla zahájena…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.jalubi.eu a další, 30.4. 2016

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Jalubí

Místa v okolí

 Sušice
 Modrá
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Anny
 kaple Zjevení Páně
 mariánský sloup
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Spytihněv
 boží muka
 Salaš
 sekvojovec obrovský
 synagoga
 Budačina
 Napajedla
 Napajedla
 židovský hřbitov
 Komínské skály
 Napajedla
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Mistřice
 Bunč
 kostel sv. Václava
 Buchlov
 Bílovice
 Kunovice
 Na Salárně
 Panský dvůr
 Pohořelice
 Smraďavka
 kostel sv. Jiljí
 Letecké muzeum
 smírčí kříž
 Podhradí
 Brdo
 Roštín I
 Roštín II
 Březolupy
 Nový Tábor
 Nedachlebice
 Otrokovice
 statek Světlá
 Polešovické rybníky
 kostel sv. Anny
 Velké Těšany
 kostel sv. Jiří
 Šarovy
 kostel sv. Jakuba
 Kvasice
 Lhotka u Hradčovic
 Cetechovice
 Zdounky
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Částkov
 Svárov
 Lebedov
 Zástřizly
 Zdounky
 Sochařská vyhlídka
 Střílky
 Zdenička
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Tlumačov
 Kazatelna
 Malenovice
 Osvětimany
 Obora
 Tečovice
 Zdislavice
 Nětčice
 Svárov
 kostel sv. Anny
 Troubky
 Penkův dvůr
 Vlčnov
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Hoštice
 Troubky
 Louky
 Domanín
 Mysločovice
 vila Friessů
 Zborovice
 Žeravice
Základní informace místa
ID místa: 12797
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama