Traduje se že mlýn stál již v r. 1840. Prvně je doložen v kupní smlouvě z r. 1879. V r. 1938 byl mlýn zbořen. V r. 2003 byl proveden archeologický průzkum a v letech 2007-2009 byla podle dochované dokumentace postavena jeho věrná replika.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Jalubí leží ve Zlínském kraji na severovýchodním úpatí Chřibů, 4 km severozápadně od Uherského Hradiště. Nad obcí, na vrchu zvaném Větřák, stojí replika původního větrného mlýna holandského typu. Nejstarší dochovanou památkou Jalubí je kostel sv. Jana Křtitele. Ve vedlejší turisticky velmi atraktivní obci Modrá je rozsáhlý archeologický skanzen s vyhlídkovou věží, vykopávkami a replikou velkomoravského kostelíka. Vedle je zajímavá atrakce zvaná Živá voda, kde se můžete projít proskleným tunelem po dně rybníka. Opodál je další rybník s vyhlídkovým molem a přístřeškem, z něhož je krásný výhled na klášter s basilikou sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě a za ním se, na prostředním ze tří vrcholků, vypíná hrad Buchlov.
Luděk Vláčil, 30.4. 2016
historie

Traduje se, že mlýn zde stál již v roce 1840. První doložená zpráva pochází z kupní smlouvy z roku 1879, kdy bylo vloženo vlastnické právo pro Bartoloměje Laika. Jednalo se o 8 metrů vysokou stavbu (11 m včetně střechy) s vnějším průměrem 7,5 m, což dokládá zeměměřičský zákres z roku 1899. Mezi občany se traduje, že mlýn za 2. světové války poničila bomba a následně byl zbourán a rozebrán na stavbu rodinných domků. Ve skutečnosti byl mlýn zbourán již v roce 1938, což dokládá i zápis v pozemkové knize. V době bombardování německé kolony ruskými letadly již mlýn neexistoval. Obecní zastupitelstvo se rozhodlo vystavět věrnou kopii mlýna, který by se stal turistickým lákadlem a dominantou obce. V roce 2003 koupila obec Jalubí pozemek, na němž mlýn stával, a nechala udělat nejprve archeologický průzkum, při němž byly objeveny základy a mlýnský spodní kámen.V roce 2005 byl záměr konzultován, stavba byla zahájena…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.jalubi.eu a další, 30.4. 2016

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Jalubí

Místa v okolí

 Sušice
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Anny
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Spytihněv
 boží muka
 sekvojovec obrovský
 synagoga
 Napajedla
 židovský hřbitov
 Napajedla
 Napajedla
 Komínské skály
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kaple sv. Barbory
 Mistřice
 Bunč
 kostel sv. Václava
 Buchlov
 Bílovice
 Kunovice
 Panský dvůr
 Pohořelice
 Smraďavka
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Letecké muzeum
 smírčí kříž
 Brdo
 Roštín I
 Roštín II
 Březolupy
 Nedachlebice
 Otrokovice
 kostel sv. Anny
 Polešovické rybníky
 Velké Těšany
 kostel sv. Jakuba
 Šarovy
 rozhledna Zdenička
 Kvasice
 Lhotka u Hradčovic
 Cetechovice
 Zdounky
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Částkov
 Svárov
 Zástřizly
 Zdounky
 Sochařská vyhlídka
 Střílky
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Osvětimany
 Tlumačov
 Kazatelna
 Malenovice
 Obora
 Tečovice
 Nětčice
 Zdislavice
 kostel sv. Anny
 Troubky
 Svárov
 Penkův dvůr
 Vlčnov
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Hoštice
 Troubky
 Louky
 Domanín
 Mysločovice
 vila Friessů
 Zborovice
 Žeravice
Základní informace místa
ID místa: 12797
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama