Traduje se že mlýn stál již v r. 1840. Prvně je doložen v kupní smlouvě z r. 1879. V r. 1938 byl mlýn zbořen. V r. 2003 byl proveden archeologický průzkum a v letech 2007-2009 byla podle dochované dokumentace postavena jeho věrná replika.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Jalubí leží ve Zlínském kraji na severovýchodním úpatí Chřibů, 4 km severozápadně od Uherského Hradiště. Nad obcí, na vrchu zvaném Větřák, stojí replika původního větrného mlýna holandského typu. Nejstarší dochovanou památkou Jalubí je kostel sv. Jana Křtitele. Ve vedlejší turisticky velmi atraktivní obci Modrá je rozsáhlý archeologický skanzen s vyhlídkovou věží, vykopávkami a replikou velkomoravského kostelíka. Vedle je zajímavá atrakce zvaná Živá voda, kde se můžete projít proskleným tunelem po dně rybníka. Opodál je další rybník s vyhlídkovým molem a přístřeškem, z něhož je krásný výhled na klášter s basilikou sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě a za ním se, na prostředním ze tří vrcholků, vypíná hrad Buchlov.
Luděk Vláčil, 30.4. 2016
historie

Traduje se, že mlýn zde stál již v roce 1840. První doložená zpráva pochází z kupní smlouvy z roku 1879, kdy bylo vloženo vlastnické právo pro Bartoloměje Laika. Jednalo se o 8 metrů vysokou stavbu (11 m včetně střechy) s vnějším průměrem 7,5 m, což dokládá zeměměřičský zákres z roku 1899. Mezi občany se traduje, že mlýn za 2. světové války poničila bomba a následně byl zbourán a rozebrán na stavbu rodinných domků. Ve skutečnosti byl mlýn zbourán již v roce 1938, což dokládá i zápis v pozemkové knize. V době bombardování německé kolony ruskými letadly již mlýn neexistoval. Obecní zastupitelstvo se rozhodlo vystavět věrnou kopii mlýna, který by se stal turistickým lákadlem a dominantou obce. V roce 2003 koupila obec Jalubí pozemek, na němž mlýn stával, a nechala udělat nejprve archeologický průzkum, při němž byly objeveny základy a mlýnský spodní kámen.V roce 2005 byl záměr konzultován, stavba byla zahájena…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.jalubi.eu a další, 30.4. 2016

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Jalubí

Místa v okolí

 Sušice
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Anny
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Spytihněv
 boží muka
 sekvojovec obrovský
 synagoga
 Napajedla
 židovský hřbitov
 Napajedla
 Napajedla
 Komínské skály
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kaple sv. Barbory
 Mistřice
 Bunč
 kostel sv. Václava
 Buchlov
 Bílovice
 Kunovice
 Panský dvůr
 Pohořelice
 Smraďavka
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Letecké muzeum
 smírčí kříž
 Brdo
 Roštín I
 Roštín II
 Březolupy
 Nedachlebice
 Otrokovice
 kostel sv. Anny
 Polešovické rybníky
 Velké Těšany
 kostel sv. Jakuba
 Šarovy
 rozhledna Zdenička
 Kvasice
 Lhotka u Hradčovic
 Cetechovice
 Zdounky
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Částkov
 Svárov
 Zástřizly
 Zdounky
 Sochařská vyhlídka
 Střílky
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Osvětimany
 Tlumačov
 Kazatelna
 Malenovice
 Obora
 Tečovice
 Nětčice
 Zdislavice
 kostel sv. Anny
 Troubky
 Svárov
 Penkův dvůr
 Vlčnov
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Hoštice
 Troubky
 Louky
 Domanín
 Mysločovice
 vila Friessů
 Zborovice
 Žeravice
Základní informace místa
ID místa: 12797
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama