Traduje se že mlýn stál již v r. 1840. Prvně je doložen v kupní smlouvě z r. 1879. V r. 1938 byl mlýn zbořen. V r. 2003 byl proveden archeologický průzkum a v letech 2007-2009 byla podle dochované dokumentace postavena jeho věrná replika.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Jalubí leží ve Zlínském kraji na severovýchodním úpatí Chřibů, 4 km severozápadně od Uherského Hradiště. Nad obcí, na vrchu zvaném Větřák, stojí replika původního větrného mlýna holandského typu. Nejstarší dochovanou památkou Jalubí je kostel sv. Jana Křtitele. Ve vedlejší turisticky velmi atraktivní obci Modrá je rozsáhlý archeologický skanzen s vyhlídkovou věží, vykopávkami a replikou velkomoravského kostelíka. Vedle je zajímavá atrakce zvaná Živá voda, kde se můžete projít proskleným tunelem po dně rybníka. Opodál je další rybník s vyhlídkovým molem a přístřeškem, z něhož je krásný výhled na klášter s basilikou sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě a za ním se, na prostředním ze tří vrcholků, vypíná hrad Buchlov.
Luděk Vláčil, 30.4. 2016
historie

Traduje se, že mlýn zde stál již v roce 1840. První doložená zpráva pochází z kupní smlouvy z roku 1879, kdy bylo vloženo vlastnické právo pro Bartoloměje Laika. Jednalo se o 8 metrů vysokou stavbu (11 m včetně střechy) s vnějším průměrem 7,5 m, což dokládá zeměměřičský zákres z roku 1899. Mezi občany se traduje, že mlýn za 2. světové války poničila bomba a následně byl zbourán a rozebrán na stavbu rodinných domků. Ve skutečnosti byl mlýn zbourán již v roce 1938, což dokládá i zápis v pozemkové knize. V době bombardování německé kolony ruskými letadly již mlýn neexistoval. Obecní zastupitelstvo se rozhodlo vystavět věrnou kopii mlýna, který by se stal turistickým lákadlem a dominantou obce. V roce 2003 koupila obec Jalubí pozemek, na němž mlýn stával, a nechala udělat nejprve archeologický průzkum, při němž byly objeveny základy a mlýnský spodní kámen.V roce 2005 byl záměr konzultován, stavba byla zahájena…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.jalubi.eu a další, 30.4. 2016

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Jalubí

Místa v okolí

 Sušice
 Modrá
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Anny
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Spytihněv
 boží muka
 Salaš
 sekvojovec obrovský
 synagoga
 Budačina
 Napajedla
 židovský hřbitov
 Napajedla
 Napajedla
 Komínské skály
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kaple sv. Barbory
 Mistřice
 Bunč
 kostel sv. Václava
 Buchlov
 Bílovice
 Kunovice
 Panský dvůr
 Na Salárně
 Pohořelice
 Smraďavka
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Letecké muzeum
 smírčí kříž
 Brdo
 Roštín I
 Roštín II
 Březolupy
 Nedachlebice
 Otrokovice
 statek Světlá
 kostel sv. Anny
 Polešovické rybníky
 Velké Těšany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jakuba
 Šarovy
 Kvasice
 Lhotka u Hradčovic
 Cetechovice
 Zdounky
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Částkov
 Svárov
 Lebedov
 Zástřizly
 Zdounky
 Sochařská vyhlídka
 Střílky
 Zdenička
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Mikuláše
 Osvětimany
 Tlumačov
 Kazatelna
 Malenovice
 Obora
 Tečovice
 Nětčice
 Zdislavice
 Troubky
 kostel sv. Anny
 Svárov
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Vlčnov
 Hluk
 Hoštice
 Troubky
 Louky
 Domanín
 Mysločovice
 vila Friessů
 Zborovice
 Žeravice
Základní informace místa
ID místa: 12797
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama