Budova synagogy z roku 1875. V roce 1904 získala kopuli a novorománské průčelí. Za 2. sv. války, r. 1941, byla vypálena. Po r. 1945 kulturní dům a knihovna. V 60. letech byla poškozena požárem, do dnešní podoby rekonstruována až na počátku 21. století. Dnes knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu
© Pavel Zany Komárek 25. 8. 2009
Budova synagogy z roku 1875. Původně měla sedlovou střechu, při úpravách v roce 1904 získala kopuli a novorománské průčelí. Za 2. světové války, 22. června 1941 byla budova vydrancována skupinou SA a místních členů Vlajky a dalších místních občanů. Drancující dav byl v počtu 53 lidí zatčen gestapem a dán do vazby krajského soudu v Uherském Hradišti. Budova byla při drancování polita benzínem a zapálena. Protože nevyhořela, znovu byla podpálena 12. srpna 1941. Ruiny koupilo město a plánovalo jejich demolici. Po roce 1945 však byla budova rekonstruována a sloužila jako kulturní dům, později zde byla zřízena knihovna, koncertní sál a klubovny pro místní spolky. Budova znovu vyhořela 7. března 1966 a tehdy ztratila řadu původních detailů a architektonických prvků. Po dvou letech oprav už sloužila pouze knihovně. Při povodních roku 1997 bylo zaplaveno přízemí, postupná rekonstrukce proběhla v letech 1998–2004. Po opravě interiéru již v listopadu 1999 začala znovu fungovat knihovna. V dalších etapách byly odstraněny nevhodné přístavby, v roce 2001 dostala fasáda původní odvážnou červenou barvu. Celou rekonstrukci završilo roku 2004 obnovení kupole a závěrečné úpravy okolí. Dnes zde sídlí knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana.
© Milan Caha (zdoj: http://www.mesto-uh.cz a ŽIŽLAVSKÝ, Bořek; RAJZL, Jan: Vytržený list z historie Knihovny B. B. Buchlovana. In: Zpravodaj města Uherské Hradiště, č. 9, září 2004, s. 12-13. ), 23.4. 2013
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherské Hradiště

Místa v okolí

 boží muka
 židovský hřbitov
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Kunovice
 Panský dvůr
 Letecké muzeum
 kostel sv. Anny
 archeoskanzen Modrá
 Mistřice
 Sušice
 Horní Hrádek
 větrný mlýn
 Dolní Hrádek
 Modrá
 Bílovice
 kostel sv. Václava
 Spytihněv
 Lhotka u Hradčovic
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Nedachlebice
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Obora
 Smraďavka
 Březolupy
 Uherský Ostroh
 Vlčnov
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Napajedla
 Buchlov
 Napajedla
 Napajedla
 Částkov
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Podhradí
 Pohořelice
 vinné búdy
 Šarovy
 Svárov
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Uherský Brod
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 Uherský Brod
 synagoga
 Panský dům
 městské opevnění
 Komínské skály
 židovský hřbitov
 Bunč
 Domanín
 Sochařská vyhlídka
 Brdo
 Velký Ořechov
 Roštín I
 Roštín II
 Včelíny
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Malenovice
 mariánský sloup
 Bzenec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Cetechovice
 Váté písky
Základní informace místa
ID místa: 11201
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.4.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama