Barokní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl na popud Amanda Antonína z Petřvaldu za jeho nástupců, snad v místě starší stavby zničené požárem. V r. 1770 za Künburgů byl dokončen a vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2016
Jednolodní farní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí v dominantní poloze v horní části obce Střílky, ležící ve Zlínském kraji v okrese Kroměříž. Kostel si zachoval mnoho z původního barokního interiéru. Hlavní oltář vznikl podle předlohy z olomouckého dómu sv. Václava a obraz s námětem Nanebevzetí Panny Marie je kopií obrazu z Velehradu. Postranní sochy vedle oltáře zobrazují sv. Tomáše Akvinského a sv. Františka z Pauly. Boční oltáře jsou osazeny sochami Panny Marie Lurdské a sv. Josefa. Na zadních bočních oltářích jsou dva cenné obrazy velehradského malíře, jezuity Ignáce Raaba. Za pozornost stojí i barokní mramorová křtitelnice s velkým křížem a tělem Ukřižovaného Ježíše Krista z první poloviny 18. století. Ve věži je zavěšen zvon Nejsvětější Trojice a zvon Panny Marie. Součástí areálu je i kamenný krucifix s litinou Ukřižování. K dalším pamětihodnostem obce patří nedaleký barokní hřbitov, střílecký zámek a zřícenina hradu.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.kr-zlinsky.cz/strilky-kostel-nanebevzeti-panny-marie-barokni-hrbitov-cl-745.html a další, 21.1. 2017
historie

První zprávy o vsi a hradu Střílky se objevují od poléviny 13. století. Kdy ve vsi vznikla první sakrální stavba, není známo. Jisté je, že současný barokní kostel měl svého staršího předchůdce. V roce 1691 se uvádí střílecký farář Jan Mikuláš Fúsek, musel zde tedy stát i kostel a fara. Dokazuje to i záznam, v němž Amand Antonín z Petřvaldu, zakladatel barokního stříleckého hřbitova z let 1730-1743, zavazuje svého nástupce Jana Bernarda, aby vystavěl náhradu za starý kostel zničený požárem. Pokud byl tento závazek splněn, se stavbou kostela se začalo ještě před rokem 1763. Toho roku totiž Jan Bernard umírá a s ním po meči vymírá i rod Petřvaldských. Poté stavba pokračovala za nových majitelů, jimiž byli Künburgové. Zajímavostí je že k zahájení stavby kostela mělo dojít již za Amanda Antonína z Petřvaldu. Mohlo se jednat o projekt zahrnující kostel i hřbitov. Zřejmě krátce po dokončení hřbitova měl být starý…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://farnoststrilky.webnode.cz, http://www.obecstrilky.cz/historie, https://digilib.phil.muni.cz/bitstream/handle/11222.digilib/110643/F_HistoriaeArtium_05-1961-1_17.pdf?sequence=1 a další, 1.1. 2017

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Střílky

Místa v okolí

 barokní hřbitov
 Střílky
 Střílky
 Zástřizly
 Chvalnov
 Lísky
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 Kazatelna
 Cetechovice
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 větrný mlýn
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Brankovice
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Jakuba
 Nemotice
 Litenčice
 kostel sv. Anny
 Roštín I
 Brdo
 Hoštice
 Buchlov
 Vřesovice
 kaple sv. Barbory
 Svárov
 Roštín II
 Chvalkovice
 Nové Zámky
 morový památník
 smírčí kříž
 Chvalkovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Hrádek u Snovídek
 rozhledna Zdenička
 Zdislavice
 Komorov
 Haluzice
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Opatovice
 Troubky
 kostel sv. Martina
 Milonice
 Bunč
 Troubky
 Milonice
 Buchlovice
 Nové Hvězdlice
 Nové Hvězdlice
 Morkovice
 Dolní Moštěnice
 Zdounky
 kostel Všech Svatých
 Nevojice
 Komínské skály
 Bohuslavice
 Johanka
 Zdounky
 hrádek u Nevojic
 Žeravice
 vila Friessů
 kostel sv. Václava
 Zborovice
 Dolní Hrádek
 Kostelec
 Pačlavice
 Nětčice
 kaple sv. Václava
 Bukovanský mlýn
 kostel sv. Martina
 Ořechov
 Pavlovice
 Horní Hrádek
 Kojátky
 Modrá
 Žádovice
 Orlov
 Nechvalín
 kostel sv. Václava
 Vícemilice
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 archeoskanzen Modrá
 Počenice
 Palánek
 kaple sv. Josefa
 Polešovické rybníky
 Bohdalice
 mariánský sloup
 kaple sv. Rocha
 zvonička
 Kyjov
 Švábenice
 Hradisko
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rozárie
 Věteřov
 Moravské Prusy
 Velké Těšany
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 Strážovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Střílky
Koryčanská 60
768 04 Střílky
http://farnoststrilky.webnode.cz/kontakt/
farastrilky@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 13205
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama