Soustava dvou novodobých rybníků na jihozápadním okraji městyse.
Hlavní obrázek místa
Polešovické rybníky
© Milan Náplava, 05/2007
V Polešovicích je několik významných barokních památek. Jedná se zejména o kostel sv. Petra a Pavla, hospodářský dvůr a býv. sýpku s erby velehradského kláštera. V obci i barokní plastiky. Městys je známá svými rozsáhlými vinnými sklepy a bohatým slováckým folklórem. Místo je vhodné zejména pro cykloturistiku. V okolí zámek v Ořechově a chráněné území Kolébky v oblasti slepých ramen řeky Moravy. Městys lze také využít při toulkách na úpatí Chřibů. Jsou zde restaurace a vinárny.
Milan Náplava, 24.1. 2008
popis

Velký rybník byl vybudován jako členitý s přírodními břehy a zpevněnou hrází. Kamenné prvky doplněny o dřevěné lávky. Na největší navazuje o něco výše druhý menší rybník. Okolí bylo vkusně upraveno a celé údolí má potenciál stát se vyhledávanou scenérií.

Milan Náplava, 24.1. 2008

historie

Polešovice jsou velice starou obcí, která byla původně v majetku velehradského kláštera. Ten zde již od středověku budoval vinice, vinařská tradice přetrvala dodnes. Klášter i místní obyvatelé využívali od pradávna k rybolovu říční nivu Moravy na jižním okraji obce. V r. 1630 se připomíná rybníček nad Polešovicemi, který byl toho roku obnoven, když byl před tím nějakou dobu pustý. Od té doby odvodňuje území Polešovic hlavně Polešovský potok, který protéká městečkem a později teče územím původních lužních lesů. Na západě se do něj vlévá boční přítok a právě s jeho využitím byla roku 2003 v tzv. „Loučkách“ vybudována soustava dvou rybníků. Loučky byly do té doby zamokřené údolíčko mezi topoly na okraji intenzivně obdělávané krajiny. Na něj navazuje fotbalové hřiště, které dříve sousedilo s dnes zaniklým koupalištěm. Kvůli odvedení spodních vod byl firmou Staveko Uherské Hradiště vybudován velký rybník s hrází a nad ním ještě jeden…  číst dále

Milan Náplava, 24.1. 2008

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Nový Tábor
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Domanín
 Uherský Ostroh
 Smraďavka
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Bzenec
 Žeravice
 židovský hřbitov
 Bzenec
 mariánský sloup
 Kovozoo
 Baťův kanál
 Maják Šrotík
 Špitálky
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 Letecké muzeum
 synagoga
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Dolní Hrádek
 Panský dvůr
 Horní Hrádek
 kaple sv. Barbory
 Buchlov
 sekvojovec obrovský
 Kunovice
 Včelíny
 Vracov
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Vnorovy
 Žádovice
 Váté písky
 Súsedská
 hradisko sv. Klimenta
 Vřesovice
 kostel sv. Klimenta
 Modrá
 Johanka
 Kazatelna
 vinné búdy
 Dolní Moštěnice
 sv. Antonín
 Kozel
 sloup Panny Marie
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Ondřeje
 Cimburk u Koryčan
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Meandry Moravy
 Salaš
 kaple Panny Marie
 Strážnice
 vrchnostenský pivovar
 Sušice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kostelec
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Vlkoš
 Bílá věž
 skanzen Strážnice
 Hluk
 Penkův dvůr
 městské opevnění
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 kostel sv. Vavřince
 Svatý obrázek
 Střílky
 kaple sv. Rocha
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 barokní hřbitov
 Mistřice
 Zástřizly
 Střílky
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Bílovice
 Spytihněv
 Chvalnov
 Brankovice
Základní informace místa
ID místa: 5963
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama