Soustava dvou novodobých rybníků na jihozápadním okraji městyse.
Hlavní obrázek místa
Polešovické rybníky
© Milan Náplava, 05/2007
V Polešovicích je několik významných barokních památek. Jedná se zejména o kostel sv. Petra a Pavla, hospodářský dvůr a býv. sýpku s erby velehradského kláštera. V obci i barokní plastiky. Městys je známá svými rozsáhlými vinnými sklepy a bohatým slováckým folklórem. Místo je vhodné zejména pro cykloturistiku. V okolí zámek v Ořechově a chráněné území Kolébky v oblasti slepých ramen řeky Moravy. Městys lze také využít při toulkách na úpatí Chřibů. Jsou zde restaurace a vinárny.
Milan Náplava, 24.1. 2008
popis

Velký rybník byl vybudován jako členitý s přírodními břehy a zpevněnou hrází. Kamenné prvky doplněny o dřevěné lávky. Na největší navazuje o něco výše druhý menší rybník. Okolí bylo vkusně upraveno a celé údolí má potenciál stát se vyhledávanou scenérií.

Milan Náplava, 24.1. 2008

historie

Polešovice jsou velice starou obcí, která byla původně v majetku velehradského kláštera. Ten zde již od středověku budoval vinice, vinařská tradice přetrvala dodnes. Klášter i místní obyvatelé využívali od pradávna k rybolovu říční nivu Moravy na jižním okraji obce. V r. 1630 se připomíná rybníček nad Polešovicemi, který byl toho roku obnoven, když byl před tím nějakou dobu pustý. Od té doby odvodňuje území Polešovic hlavně Polešovský potok, který protéká městečkem a později teče územím původních lužních lesů. Na západě se do něj vlévá boční přítok a právě s jeho využitím byla roku 2003 v tzv. „Loučkách“ vybudována soustava dvou rybníků. Loučky byly do té doby zamokřené údolíčko mezi topoly na okraji intenzivně obdělávané krajiny. Na něj navazuje fotbalové hřiště, které dříve sousedilo s dnes zaniklým koupalištěm. Kvůli odvedení spodních vod byl firmou Staveko Uherské Hradiště vybudován velký rybník s hrází a nad ním ještě jeden…  číst dále

Milan Náplava, 24.1. 2008

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Domanín
 Uherský Ostroh
 Smraďavka
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 smírčí kříž
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Bzenec
 Žeravice
 židovský hřbitov
 Bzenec
 mariánský sloup
 Kovozoo
 Baťův kanál
 Maják Šrotík
 Špitálky
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 Letecké muzeum
 synagoga
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Dolní Hrádek
 Panský dvůr
 Horní Hrádek
 kaple sv. Barbory
 Buchlov
 sekvojovec obrovský
 Kunovice
 Včelíny
 Vracov
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Vnorovy
 Žádovice
 Váté písky
 hradisko sv. Klimenta
 Vřesovice
 kostel sv. Klimenta
 Modrá
 Johanka
 Kazatelna
 vinné búdy
 Dolní Moštěnice
 sv. Antonín
 Kozel
 sloup Panny Marie
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Ondřeje
 Cimburk u Koryčan
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Meandry Moravy
 Strážnice
 Sušice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kostelec
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Vlkoš
 Bílá věž
 skanzen Strážnice
 Hluk
 Penkův dvůr
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Střílky
 kaple sv. Rocha
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 barokní hřbitov
 Mistřice
 Zástřizly
 Střílky
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Bílovice
 Spytihněv
 Chvalnov
 Brankovice
Základní informace místa
ID místa: 5963
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama