Barokní kostel dal postavit v l. 1710–1712 hrabě Adam J. z Rottalu. Renesanční náhrobníky pánů Bedřicha a Bartoloměje ze Žerotína (1568) byly přeneseny ze starého zbořeného kostela, společně se sochami a dalším. Interiér kostela opakovaně upravován. V l. 2006–2009 instal. nové varhany (V. Smolka).
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel
© Martin Tlach, 07/2012
Barokní kostel svatého Bartoloměje v Napajedlích byl postaven v letech 1710–1712 (datován r. 1712). Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství, hrabě Adam Jáchym z Rottalu. Kostel byl vysvěcen až v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem. Nově vystavěný kostel nahradil původní kostel sv. Bartoloměje, postavený patrně na počátku 15. století (r. 1418 se připomíná v Napajedlech farář), který stával hned vedle fary. Starý kostel ale přestal postačovat svou kapacitou a proto byl zbourán a nahrazen novým kostelem. Nejstaršími památkami v kostele jsou dva renesanční náhrobníky Bedřicha ze Žerotína a na Napajedlích (†1568) a Bartoloměje ze Žerotína a na Miloticích (†1568) s mramorovými figurami, zasazené ve zdech po stranách hlavního vchodu; tyto náhrobníky byly přeneseny ze starého kostela. Další náhrobníky jsou vsazeny v podlaze pod novodobou dlažbou. V první třetině kostelní lodi po pravé straně je vchod do krypty, v současné době nepřístupné, kam byly údajně přeneseny ze starého kostela ostatky sedmi pánů ze Žerotína a dvou Vartemberků. Ze starého kostela byly také použity některé stavební prvky a byly sem přeneseny pův. sochy. Obraz nad hlavním oltářem, znázorňující umučení sv. Bartoloměje, namaloval údajně r. 1809 František Kančic (Franz Kauczik), generální ředitel vídeňské Akademie. Mešní kalich, zdobený tepaným květinovým a listovým vlysem, a tepaným listovým prstencem na podstavci, zhotovil v 70. letech 18. století František Richter. Barokní interiér kostela byl klasicistně upravován pravděpodobně kolem r. 1846 a na přelomu 19. a 20. století, kdy byla rozšířena hudební kruchta. Kostelní varhany prošly opakovaně rekonstrukcí, r. 1896 se na rekonstrukci podílel hudební skladatel Josef Nešvera. V l. 1902–1909 byl pořízen nový mramorový oltář, kazatelna, křtitelnice a kostelní lavice. Interiér naposledy upravován r. 2001.…  číst dále
Martin Tlach a E. Horáková ze zdrojů: Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Samek Bohumil, http://napajedla.farnost.cz/varhany/cz/info/kostel.htm, http://cs.wikipedia.org, 31.7. 2012
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Napajedla

Místa v okolí

 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Pohořelice
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Spytihněv
 Otrokovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sušice
 Malenovice
 Březolupy
 Tečovice
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Šarovy
 Kvasice
 Bílovice
 Louky
 Tlumačov
 Mistřice
 Nedachlebice
 Mysločovice
 Modrá
 Svárov
 Velké Těšany
 Komínské skály
 Částkov
 archeoskanzen Modrá
 boží muka
 Horní Hrádek
 Baťův mrakodrap
 synagoga
 Dolní Hrádek
 Bunč
 Zlín
 Zlín
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Velký Ořechov
 Zámeček
 Lhotka u Hradčovic
 sekvojovec obrovský
 Žeranovice
 Kunovice
 kostel sv. Vavřince
 Roštín II
 Žeranovice
 Panský dvůr
 Brdo
 Roštín I
 Zdounky
 kaple sv. Barbory
 Zdounky
 kostel sv. Martina
 židovská radnice
 Buchlovice
 Starý pivovar
 smírčí kříž
 radnice
 městské opevnění
 Buchlov
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 vrchnostenská sýpka
 Mlýnská brána
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Smraďavka
 smírčí kříž
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Napajedla
Masarykovo nám. 213
763 61 Napajedla
Tel: (+420) 739 692 213
http://napajedla.farnost.cz
fanapajedla@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 10914
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama