Barokní kostel dal postavit v l. 1710–1712 hrabě Adam J. z Rottalu. Renesanční náhrobníky pánů Bedřicha a Bartoloměje ze Žerotína (1568) byly přeneseny ze starého zbořeného kostela, společně se sochami a dalším. Interiér kostela opakovaně upravován. V l. 2006–2009 instal. nové varhany (V. Smolka).
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel
© Martin Tlach, 07/2012
Barokní kostel svatého Bartoloměje v Napajedlích byl postaven v letech 1710–1712 (datován r. 1712). Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství, hrabě Adam Jáchym z Rottalu. Kostel byl vysvěcen až v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem. Nově vystavěný kostel nahradil původní kostel sv. Bartoloměje, postavený patrně na počátku 15. století (r. 1418 se připomíná v Napajedlech farář), který stával hned vedle fary. Starý kostel ale přestal postačovat svou kapacitou a proto byl zbourán a nahrazen novým kostelem. Nejstaršími památkami v kostele jsou dva renesanční náhrobníky Bedřicha ze Žerotína a na Napajedlích (†1568) a Bartoloměje ze Žerotína a na Miloticích (†1568) s mramorovými figurami, zasazené ve zdech po stranách hlavního vchodu; tyto náhrobníky byly přeneseny ze starého kostela. Další náhrobníky jsou vsazeny v podlaze pod novodobou dlažbou. V první třetině kostelní lodi po pravé straně je vchod do krypty, v současné době nepřístupné, kam byly údajně přeneseny ze starého kostela ostatky sedmi pánů ze Žerotína a dvou Vartemberků. Ze starého kostela byly také použity některé stavební prvky a byly sem přeneseny pův. sochy. Obraz nad hlavním oltářem, znázorňující umučení sv. Bartoloměje, namaloval údajně r. 1809 František Kančic (Franz Kauczik), generální ředitel vídeňské Akademie. Mešní kalich, zdobený tepaným květinovým a listovým vlysem, a tepaným listovým prstencem na podstavci, zhotovil v 70. letech 18. století František Richter. Barokní interiér kostela byl klasicistně upravován pravděpodobně kolem r. 1846 a na přelomu 19. a 20. století, kdy byla rozšířena hudební kruchta. Kostelní varhany prošly opakovaně rekonstrukcí, r. 1896 se na rekonstrukci podílel hudební skladatel Josef Nešvera. V l. 1902–1909 byl pořízen nový mramorový oltář, kazatelna, křtitelnice a kostelní lavice. Interiér naposledy upravován r. 2001.…  číst dále
Martin Tlach a E. Horáková ze zdrojů: Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Samek Bohumil, http://napajedla.farnost.cz/varhany/cz/info/kostel.htm, http://cs.wikipedia.org, 31.7. 2012
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Napajedla

Místa v okolí

 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Pohořelice
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Spytihněv
 Otrokovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sušice
 Malenovice
 Březolupy
 Tečovice
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Šarovy
 Kvasice
 Bílovice
 Louky
 Tlumačov
 Mistřice
 Nedachlebice
 Mysločovice
 Modrá
 Svárov
 Velké Těšany
 Komínské skály
 Částkov
 archeoskanzen Modrá
 boží muka
 Horní Hrádek
 Baťův mrakodrap
 synagoga
 Dolní Hrádek
 Bunč
 Zlín
 Zlín
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Velký Ořechov
 Zámeček
 Lhotka u Hradčovic
 sekvojovec obrovský
 Žeranovice
 Kunovice
 kostel sv. Vavřince
 Roštín II
 Žeranovice
 Panský dvůr
 Brdo
 Roštín I
 Zdounky
 kaple sv. Barbory
 Zdounky
 kostel sv. Martina
 židovská radnice
 Buchlovice
 Starý pivovar
 smírčí kříž
 radnice
 městské opevnění
 Buchlov
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 vrchnostenská sýpka
 Mlýnská brána
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Smraďavka
 smírčí kříž
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Napajedla
Masarykovo nám. 213
763 61 Napajedla
Tel: (+420) 739 692 213
http://napajedla.farnost.cz
fanapajedla@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 10914
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama