Barokní kostel dal postavit v l. 1710–1712 hrabě Adam J. z Rottalu. Renesanční náhrobníky pánů Bedřicha a Bartoloměje ze Žerotína (1568) byly přeneseny ze starého zbořeného kostela, společně se sochami a dalším. Interiér kostela opakovaně upravován. V l. 2006–2009 instal. nové varhany (V. Smolka).
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel
© Martin Tlach, 07/2012
Barokní kostel svatého Bartoloměje v Napajedlích byl postaven v letech 1710–1712 (datován r. 1712). Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství, hrabě Adam Jáchym z Rottalu. Kostel byl vysvěcen až v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem. Nově vystavěný kostel nahradil původní kostel sv. Bartoloměje, postavený patrně na počátku 15. století (r. 1418 se připomíná v Napajedlech farář), který stával hned vedle fary. Starý kostel ale přestal postačovat svou kapacitou a proto byl zbourán a nahrazen novým kostelem. Nejstaršími památkami v kostele jsou dva renesanční náhrobníky Bedřicha ze Žerotína a na Napajedlích (†1568) a Bartoloměje ze Žerotína a na Miloticích (†1568) s mramorovými figurami, zasazené ve zdech po stranách hlavního vchodu; tyto náhrobníky byly přeneseny ze starého kostela. Další náhrobníky jsou vsazeny v podlaze pod novodobou dlažbou. V první třetině kostelní lodi po pravé straně je vchod do krypty, v současné době nepřístupné, kam byly údajně přeneseny ze starého kostela ostatky sedmi pánů ze Žerotína a dvou Vartemberků. Ze starého kostela byly také použity některé stavební prvky a byly sem přeneseny pův. sochy. Obraz nad hlavním oltářem, znázorňující umučení sv. Bartoloměje, namaloval údajně r. 1809 František Kančic (Franz Kauczik), generální ředitel vídeňské Akademie. Mešní kalich, zdobený tepaným květinovým a listovým vlysem, a tepaným listovým prstencem na podstavci, zhotovil v 70. letech 18. století František Richter. Barokní interiér kostela byl klasicistně upravován pravděpodobně kolem r. 1846 a na přelomu 19. a 20. století, kdy byla rozšířena hudební kruchta. Kostelní varhany prošly opakovaně rekonstrukcí, r. 1896 se na rekonstrukci podílel hudební skladatel Josef Nešvera. V l. 1902–1909 byl pořízen nový mramorový oltář, kazatelna, křtitelnice a kostelní lavice. Interiér naposledy upravován r. 2001.…  číst dále
Martin Tlach a E. Horáková ze zdrojů: Umělecké památky Moravy a Slezska 2., Samek Bohumil, http://napajedla.farnost.cz/varhany/cz/info/kostel.htm, http://cs.wikipedia.org, 31.7. 2012
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Napajedla

Místa v okolí

 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Pohořelice
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Spytihněv
 Otrokovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sušice
 Malenovice
 Březolupy
 Tečovice
 Budačina
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Šarovy
 Kvasice
 Bílovice
 Louky
 Tlumačov
 Mistřice
 Nedachlebice
 Mysločovice
 Modrá
 Svárov
 Velké Těšany
 Komínské skály
 Částkov
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 boží muka
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 Baťův mrakodrap
 synagoga
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Jiří
 Bunč
 Zlín
 Těšnovice
 Salaš
 Zlín
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Velký Ořechov
 Na Salárně
 Zámeček
 Lhotka u Hradčovic
 sekvojovec obrovský
 statek Světlá
 Žeranovice
 zvonice
 Kunovice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 Roštín II
 Žeranovice
 Panský dvůr
 Brdo
 Roštín I
 Zdounky
 kaple sv. Barbory
 Zdounky
 kostel sv. Martina
 židovská radnice
 Buchlovice
 Starý pivovar
 smírčí kříž
 radnice
 městské opevnění
 Buchlov
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 vrchnostenská sýpka
 Mlýnská brána
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Smraďavka
 smírčí kříž
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Napajedla
Masarykovo nám. 213
763 61 Napajedla
Tel: (+420) 739 692 213
http://napajedla.farnost.cz
fanapajedla@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 10914
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama