Téměř zmizelý reliéf jedné z tvrzí, které se v Zástřizlech nacházely. Druhé tvrziště je prozatím neznámé.
Hlavní obrázek místa
Požární zbrojnice (bílá budova) a za ní bývalá škola, stojící v místě tvrze
© Roman Řezáč 11/2006
V Zástřizlech stávaly v průběhu věků tvrze dvě. Popisované místo se týká jedné z nich, avšak nelze říct jestli jde o tvrz starší nebo její mladší následnici. Navíc se doposud nepodařilo najít místo druhého tvrziště, což by mohlo přispět k poznání obou sídel. Jedna z tvrzí však určitě stávala přibližně v místech bývalé školy uprostřed obce. Tvrziště se dá směle považovat za zaniklé, přestože po něm zbyla nepravidelná, oproti terénu na jihu asi 1.5 m vysoká terasa, která vznikla jeho srovnáním patrně pro účely novodobé zástavby. Terasa, či spíše jakýsi nepravidelně obdélný jižní výběžek vykrojený z velmi mírně stoupajícího terénu na severu je dobře patrný. Má rozměry přibližně 30 x 35 m, což však nevypovídá nic o rozměrech tvrze. Lze však odhadnout, že jde o pozůstatek jádra a jeho rozměry byly jen o něco málo menší a předpokládaný příkop na severu byl zavezen a na ostatních stranách roztahán a srovnán postupem času s terénem spolu s vnějším valem. Vzhledem k blízkosti potoka a situování tvrze v nížině je více než jisté, že příkopy byly napájené vodou. To potvrzuje i to, že ještě před sto lety potok tekl podél hrany předpokládaného jádra. Dnes je však sveden jinam, zdá se že vede pod povrchem návsi. Předvídat se dá i blízké hospodářské zázemí tvrze. Že jde skutečně o místo jedné z tvrzí potvrdily výkopy při stavbě školy v roce 1899, kdy byly nalezeny kamenné základy a na ty se naráželo i při pozdějších příležitostných výkopech. Na přibližném půdorysu tvrze dnes stojí bývalá škola, požární zbrojnice, zvonice a soukromá stavení.
Roman Řezáč, 3.11. 2006
historie

Poprvé se Zástřizly zmiňují v souvislosti s Artlebem a Bořkem. Přímo tvrz se uvádí v roce 1417, kdy ji kupuje Oneš. V roce1481 Aleš prodal ve, tvrz a tvrziště bratrům z Ojnic a Nevojic. Tvrz se znovu jmenuje ještě v roce 1590. Poté se Zástřizly staly součástí většího panství a tvrz jako v mnoha dalších případech byla jako nepotřebná opuštěna.

Roman Řezáč (dle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001), 6.11. 2006

Půdorys místa


© Roman Řezáč 11/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 barokní hřbitov
 Chvalnov
 Střílky
 Střílky
 Lísky
 Cetechovice
 kostel sv. Jakuba
 Cimburk u Koryčan
 Roštín I
 kostel sv. Anny
 Brdo
 Kazatelna
 větrný mlýn
 Litenčice
 Kozel
 Hoštice
 Roštín II
 Svárov
 kostel sv. Vavřince
 Buchlov
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Na Salárně
 Koryčany
 Brankovice
 kaple sv. Barbory
 Lebedov
 Koryčanská kaple
 Zdenička
 Zdislavice
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 Salaš
 Bunč
 Troubky
 smírčí kříž
 sekvojovec obrovský
 Troubky
 Chvalkovice
 statek Světlá
 Vřesovice
 Chvalkovice
 Smraďavka
 morový památník
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Opatovice
 Zdounky
 Osvětimany
 Buchlovice
 Komínské skály
 Nové Zámky
 Zdounky
 Komorov
 Morkovice
 Hrádek u Snovídek
 vila Friessů
 Zborovice
 Nětčice
 Haluzice
 Nové Hvězdlice
 Milonice
 Milonice
 Dolní Hrádek
 Nové Hvězdlice
 městský dům č.p. 2
 Modrá
 Horní Hrádek
 kostel sv. Václava
 kostel Všech Svatých
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Díl u Božího syna
 Počenice
 archeoskanzen Modrá
 Budačina
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Nevojice
 kaple sv. Václava
 Žeravice
 kostel sv. Jiří
 Ořechov
 Súsedská
 Bohuslavice
 kostel sv. Václava
 Orlov
 větrný mlýn
 Pavlovice
 hrádek u Nevojic
 Uhřice
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Kostelec
 Kojátky
 Věžky
 Žádovice
 kostel sv. Alžběty
 Bukovanský mlýn
 Prasklice
 Švábenice
 kaple sv. Floriána
 Polešovické rybníky
 zvonička
 Nechvalín
 Hradisko
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Velké Těšany
 zvonice
 Špitálky
 Bohdalice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rozárie
 Palánek
 Moravské Prusy
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Věteřov
 kostel sv. Mikuláše
 Zámeček
Základní informace místa
ID místa: 4754
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama