Kostel sv. Jiljí, vybudovaný někdy v letech 1760-1770 v barokním slohu, stojí s velkou pravděpodobností v místě staršího středověkého chrámu. Kostel byl benedikován 14. června 1770 holešovským děkanem Jindřichem Aloisem Krausem.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2018
Barokní kostel stojící na pohořelickém hřbitově je jednolodní orientovanou stavbou s půlkruhovým závěrem kněžiště, dvoupatrovou čtyřbokou věží v ose průčelí a sakristií přiléhající k severní straně kostela. Hlavní loď je prolomena dvěmi okenními osami se segmentově zaklenutými okny a kryta sedlovou střechou, zvalbenou nad presbyteriem. Jedná se o příklad kvalitní rustikální sakrální architektury velké umělecké úrovně z druhé poloviny 18. století. V presbytáři je pozoruhodná nástropní malba, zachycující výjev z legendy o sv. Jiljí.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.fapohorelice.cz, http://pamatkovykatalog.cz/?, http://www.pamatkovykatalog.cz a další, 13.9. 2018
historie

Ve středověku zde stávala ves Podhradí s tvrzí, dvorem a gotickým farním kostelem prvně vzpomínaným v roce 1371. Pravděpodobně ve druhé polovině 15. století Podhradí zaniklo, protože v roce 1501 se již uvádí jako pusté městečko. Filiální barokní kostel sv. Jiljí, vybudovaný někdy v letech 1760-1770, stojí s velkou pravděpodobností v místě původního středověkého podhradského kostela a mohl tedy vzniknout jeho přestavbou. Kostel byl benedikován 14. června 1770 děkanem holešovského děkanátu Jindřichem Aloisem Krausem (1758-1776). Někdy na přelomu 18. a 19. století vznikla u kostela osada Leopoldov, v níž v té době stál dvůr a jeden dům. V roce 1989 byla opravena střecha a fasáda kostela. V roce 2003 proběhlo restaurování oltářních plastik dvou andělů na oltáři. V roce 2015 došlo k části sanace interiéru kostela.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.fapohorelice.cz, http://pamatkovykatalog.cz/?, https://www.obecpohorelice.cz a další, 13.9. 2018

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pohořelice

Místa v okolí

 Podhradí
 Pohořelice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Spytihněv
 Otrokovice
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sochařská vyhlídka
 Březolupy
 Šarovy
 Tečovice
 Louky
 Bílovice
 Nedachlebice
 Svárov
 Sušice
 Částkov
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Mysločovice
 větrný mlýn
 Baťův mrakodrap
 Kvasice
 Zlín
 Tlumačov
 Budačina
 Zlín
 Velký Ořechov
 Modrá
 boží muka
 Díl u Božího syna
 synagoga
 Lhotka u Hradčovic
 archeoskanzen Modrá
 Velké Těšany
 Oberský vrch
 kaple Zjevení Páně
 Rýsov
 Komínské skály
 mariánský sloup
 církevní areál Sady
 Kurovice
 městský dům č.p. 2
 kostel sv. Kunhuty
 Horní Hrádek
 Žeranovice
 židovský hřbitov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Dolní Hrádek
 Špitálky
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Těšnovice
 kostel sv. Jiří
 Salaš
 Kunovice
 Bunč
 Panský dvůr
 Zámeček
 Lužkovice
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Mikuláše
 Letecké muzeum
 Luhačovice
 zvonice
 Pramen Ottovka
 kaple sv. Floriána
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 židovská radnice
 městské opevnění
 Starý pivovar
 radnice
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 kostel sv. Václava
 vrchnostenská sýpka
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Lukov
Základní informace místa
ID místa: 13994
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama