Kostel sv. Jiljí, vybudovaný někdy v letech 1760-1770 v barokním slohu, stojí s velkou pravděpodobností v místě staršího středověkého chrámu. Kostel byl benedikován 14. června 1770 holešovským děkanem Jindřichem Aloisem Krausem.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2018
Barokní kostel stojící na pohořelickém hřbitově je jednolodní orientovanou stavbou s půlkruhovým závěrem kněžiště, dvoupatrovou čtyřbokou věží v ose průčelí a sakristií přiléhající k severní straně kostela. Hlavní loď je prolomena dvěmi okenními osami se segmentově zaklenutými okny a kryta sedlovou střechou, zvalbenou nad presbyteriem. Jedná se o příklad kvalitní rustikální sakrální architektury velké umělecké úrovně z druhé poloviny 18. století. V presbytáři je pozoruhodná nástropní malba, zachycující výjev z legendy o sv. Jiljí.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.fapohorelice.cz, http://pamatkovykatalog.cz/?, http://www.pamatkovykatalog.cz a další, 13.9. 2018
historie

Ve středověku zde stávala ves Podhradí s tvrzí, dvorem a gotickým farním kostelem prvně vzpomínaným v roce 1371. Pravděpodobně ve druhé polovině 15. století Podhradí zaniklo, protože v roce 1501 se již uvádí jako pusté městečko. Filiální barokní kostel sv. Jiljí, vybudovaný někdy v letech 1760-1770, stojí s velkou pravděpodobností v místě původního středověkého podhradského kostela a mohl tedy vzniknout jeho přestavbou. Kostel byl benedikován 14. června 1770 děkanem holešovského děkanátu Jindřichem Aloisem Krausem (1758-1776). Někdy na přelomu 18. a 19. století vznikla u kostela osada Leopoldov, v níž v té době stál dvůr a jeden dům. V roce 1989 byla opravena střecha a fasáda kostela. V roce 2003 proběhlo restaurování oltářních plastik dvou andělů na oltáři. V roce 2015 došlo k části sanace interiéru kostela.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.fapohorelice.cz, http://pamatkovykatalog.cz/?, https://www.obecpohorelice.cz a další, 13.9. 2018

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pohořelice

Místa v okolí

 Podhradí
 Pohořelice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Spytihněv
 Otrokovice
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Sochařská vyhlídka
 Březolupy
 Šarovy
 Tečovice
 Louky
 Bílovice
 Nedachlebice
 Svárov
 Sušice
 Částkov
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Mysločovice
 větrný mlýn
 Baťův mrakodrap
 Kvasice
 Zlín
 Tlumačov
 Zlín
 Velký Ořechov
 Modrá
 boží muka
 synagoga
 Lhotka u Hradčovic
 archeoskanzen Modrá
 Velké Těšany
 Oberský vrch
 Rýsov
 Komínské skály
 církevní areál Sady
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Horní Hrádek
 Žeranovice
 židovský hřbitov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Dolní Hrádek
 Špitálky
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Kunovice
 Bunč
 Panský dvůr
 Zámeček
 Lužkovice
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Mikuláše
 Letecké muzeum
 Luhačovice
 Pramen Ottovka
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 židovská radnice
 městské opevnění
 Starý pivovar
 radnice
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 kostel sv. Václava
 vrchnostenská sýpka
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Lukov
Základní informace místa
ID místa: 13994
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama