Původně zeměpanský hrad z 1. poloviny 13. století. Často dáván do zástavy šlechtickým rodům, od poč. 16. století ve zpupném vlastnictví. Přestavěn renesančně, barokně, v 19. století upraven na muzeum.
Hlavní obrázek místa
pohled na hrad od východu, od 1. brány
© Jan P. Štěpánek 10/2012
Státní hrad Buchlov se nachází severovýchodně od Uheského Hradiště nedaleko vsi Buchlovice, odkud vede žlutá turistická cesta. (2,5 km) Pod hradem je parkoviště.
28.5. 2002
historie

Počátky hradu se datují do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí a tzv. loveckým právem. Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí. Kaple byla vystavěna v 80. letech 13. století pražskou kamenickou hutí po vzoru St. Chapelle královského hradu v Paříži. I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století, byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Na konci 15. století jej vlastnili páni z Cimburka, za kterých byl v pozdně gotickém slohu vystavěn reprezentační rytířský sál. V roce 1511 přechází hrad do soukromého držení a od 16. do 18, století byli jeho majiteli moravské rody pánů ze Žerotína, ze Zástřizl a z Petřvaldu. Na Buchlově probíhaly stavební úpravy ještě v duchu renesance a baroka. Avšak již v roce 1701 byl dostavěn zámek v Buchlovicích, do něhož se v roce 1751 majitelé…  číst dále

web, 10.8. 2002

Další texty historie
pověsti

Hrad Buchlov má řadu strašidelných přízraků, shromažďujících se v tzv. pokoji strašidel. Zjevuje se tu Bílá paní, duch hradního pána přepočítávající peníze, černě oděné postavy a další. Traduje se, že jednomu z majitelů buchlovského zámku půjčili značný obnos peněz templáři. Vracet dluh se mu nechtělo, a tak pozval své věřitele na hrad k bohaté hostině, na níž je dal všechny povraždit.

Lucie Lorencová, 21.6. 2005

Půdorys místa

celkový půdorys
© J. Kohoutek: Hrady jihovýchodní Moravy, Archa, Zlín 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Buchlovice

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 sekvojovec obrovský
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Smraďavka
 Salaš
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Václava
 Kazatelna
 Horní Hrádek
 Střílky
 Modrá
 Cimburk u Koryčan
 Díl u Božího syna
 Roštín I
 kostel sv. Havla
 Brdo
 Osvětimany
 Kozel
 archeoskanzen Modrá
 Zástřizly
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Na Salárně
 barokní hřbitov
 Roštín II
 Střílky
 Cetechovice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Jakuba
 Bunč
 větrný mlýn
 Chvalnov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Anny
 Vřesovice
 Špitálky
 Lísky
 Komínské skály
 Nový Tábor
 Sušice
 kostel sv. Vavřince
 Žeravice
 Koryčany
 kostel sv. Anny
 boží muka
 statek Světlá
 Domanín
 synagoga
 Lebedov
 Budačina
 Zdenička
 Hoštice
 Súsedská
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Svárov
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Litenčice
 Zdounky
 kostel sv. Anny
 Zdislavice
 větrný mlýn
 Panský dvůr
 Letecké muzeum
 Žádovice
 Kunovice
 kostel sv. Václava
 Zdounky
 Troubky
 Brankovice
 Nemotice
 Troubky
 Uherský Ostroh
 Kostelec
 Spytihněv
 Haluzice
 Bzenec
 Bzenec
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Vracov
 Bohuslavice
 kostel sv. Vavřince
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Velké Těšany
 Chvalkovice
 kaple sv. Rocha
 Vlkoš
 Bukovanský mlýn
 kaple sv. Josefa
 morový památník
 Kyjov
 Chvalkovice
 Opatovice
 mariánský sloup
 Kvasice
Kontaktní informace
Státní hrad Buchlov
kastelán Ing. Rostislav Jošek
NPÚ ÚPS v Kroměříži, správa SH Buchlov
Polesí 418
68708 Buchlovice
Tel: 572 595 161 (pokladna), 724 787 210 (kastelán)
http://www.hrad-buchlov.cz
hrad@hrad-buchlov.cz buchlov@kromeriz.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 116
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama