Téměř zmizelý reliéf tvrze (hrádku), která podle nálezů keramiky mohla existovat již ve 13. století za Boreše z Riensenburka. Vlčnovská tvrz se připomíná ale až v roce 1466, a to při jejím prodeji Jindřichovi z Morkovic. V roce 1492 se při změně vlastníků již neuvádí.
Hlavní obrázek místa
Pohled na starší tvrz od severu
© Dušan Dohňanský 02/2021
Velká slovácká obec doložená od r. 1264 má asi 3000 obyvatel a leží západně od Uherského Brodu. Prochází jí silnice II/495 spojující města Uherský Brod a Hluk. Vlčnov proslul každoroční Jízdou králů, která je zapsána jako nehmotné dědictví do seznamu UNESCO. Popisovaná lokalita Hradištěk se nachází při západním okraji obce.
16.3. 2021
historie

Mezi kolonizátory tzv. Lucké provincie ve 13. století patřil i Boreš z Riesenburka, který občas sídlil i na Vlčnově v místě zvaném Hradištěk. Svědčí o tom keramika nalezená na tomto místě. Mimoto jihovýchodně od kostela sv. Jakuba Staršího údajně existoval i další hrádek v poloze "Vala". Na počátku 14. století patřil Vlčnov Petrovi a po něm Jindřichovi z Kravař a Plumlova, který jej prodal Archlebovi z Lipiny. V této době tvrz na Hradišťku již nějakou dobu zřejmě nebyla, takže Archleb z Lipiny si postavil tvrz novou pravděpodobně v poloze "Vala" a založil rod Vlčnovských. Tvrz se poprvé uvádí v roce 1466, kdy obec s tvrzí prodal Jiří z Vlčnova Jindřichovi z Morkovic. V roce 1492 se tvrz při prodeji již neuvádí. Starší tvrz na Hradišťku je téměř zcela zaniklá. Rozeznatelné je už jen mírně vyvýšené oválné jádro a patrné projmutí příkopu na severu. Východní část tvrziště vzala za své…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : M.Plaček -Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; V.Nekuda, M. Unger - Hrádky a tvrze na Moravě, 11.3. 2021

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Vlčnov

Místa v okolí

 Obora
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 městské opevnění
 Lhotka u Hradčovic
 Uherský Brod
 Panský dům
 Uherský Brod
 Kunovice
 Panský dvůr
 Volenov
 Letecké muzeum
 Horní Němčí
 Mistřice
 židovský hřbitov
 Nedachlebice
 Bílovice
 Bánov
 vinné búdy
 synagoga
 kostel sv. Ondřeje
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 boží muka
 Částkov
 Kanšperk
 Svárov
 Březolupy
 Špitálky
 Nezdenice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Velký Ořechov
 kostel sv. Anny
 rozhledna U Křížku
 Uherský Ostroh
 Šarovy
 Strání
 Strání
 Spytihněv
 Sušice
 kostel Panny Marie
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 Luhačovice
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 větrný mlýn
 Horní Hrádek
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 městský dům č.p. 2
 Pramen Ottovka
 Dolní Hrádek
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Modrá
 Oberský vrch
 Augustiniánský dům
 Lopeník
 fara
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 15562
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama