Téměř zmizelý reliéf tvrze (hrádku), která podle nálezů keramiky mohla existovat již ve 13. století za Boreše z Riensenburka. Vlčnovská tvrz se připomíná ale až v roce 1466, a to při jejím prodeji Jindřichovi z Morkovic. V roce 1492 se při změně vlastníků již neuvádí.
Hlavní obrázek místa
Pohled na starší tvrz od severu
© Dušan Dohňanský 02/2021
Velká slovácká obec doložená od r. 1264 má asi 3000 obyvatel a leží západně od Uherského Brodu. Prochází jí silnice II/495 spojující města Uherský Brod a Hluk. Vlčnov proslul každoroční Jízdou králů, která je zapsána jako nehmotné dědictví do seznamu UNESCO. Popisovaná lokalita Hradištěk se nachází při západním okraji obce.
16.3. 2021
historie

Mezi kolonizátory tzv. Lucké provincie ve 13. století patřil i Boreš z Riesenburka, který občas sídlil i na Vlčnově v místě zvaném Hradištěk. Svědčí o tom keramika nalezená na tomto místě. Mimoto jihovýchodně od kostela sv. Jakuba Staršího údajně existoval i další hrádek v poloze "Vala". Na počátku 14. století patřil Vlčnov Petrovi a po něm Jindřichovi z Kravař a Plumlova, který jej prodal Archlebovi z Lipiny. V této době tvrz na Hradišťku již nějakou dobu zřejmě nebyla, takže Archleb z Lipiny si postavil tvrz novou pravděpodobně v poloze "Vala" a založil rod Vlčnovských. Tvrz se poprvé uvádí v roce 1466, kdy obec s tvrzí prodal Jiří z Vlčnova Jindřichovi z Morkovic. V roce 1492 se tvrz při prodeji již neuvádí. Starší tvrz na Hradišťku je téměř zcela zaniklá. Rozeznatelné je už jen mírně vyvýšené oválné jádro a patrné projmutí příkopu na severu. Východní část tvrziště vzala za své…  číst dále

Dohňanský Dušan - zdroj : M.Plaček -Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; V.Nekuda, M. Unger - Hrádky a tvrze na Moravě, 11.3. 2021

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Vlčnov

Místa v okolí

 Obora
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 městské opevnění
 Lhotka u Hradčovic
 Uherský Brod
 Panský dům
 Uherský Brod
 Kunovice
 Panský dvůr
 Volenov
 Letecké muzeum
 Horní Němčí
 Mistřice
 židovský hřbitov
 Nedachlebice
 Bílovice
 Bánov
 vinné búdy
 synagoga
 kostel sv. Ondřeje
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 boží muka
 Částkov
 Kanšperk
 Svárov
 Březolupy
 Špitálky
 Nezdenice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Velký Ořechov
 kostel sv. Anny
 rozhledna U Křížku
 Uherský Ostroh
 Šarovy
 Strání
 Strání
 Spytihněv
 Sušice
 kostel Panny Marie
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 Luhačovice
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 větrný mlýn
 Horní Hrádek
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Ottovka
 Dolní Hrádek
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Modrá
 Oberský vrch
 Augustiniánský dům
 Lopeník
 fara
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 15562
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama