Mohutný, samostatně stojící patrový dům s historickou severní fasádou byl postaven v roce 1726. Památkově chráněný objekt dokumentuje barokní fázi vývoje obce. Dnes slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2022
Obec Velehrad ležící na jihovýchodě Moravy je jedním z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. V lidové tradici se Velehrad ztotožňuje s hlavním střediskem Velké Moravy, Veligradem. Nejstarší písemný doklad pro jméno Velehrad (villa Veligrad) pochází až z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z r. 1141 Veligrad. Tento název však patřil nedalekému Starému Městu, jež se takto nazývalo až do počátku 14. století. Nejvýznamnější stavbou dnešního Velehradu je někdejší klášter cisterciáků s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje založený před r. 1205. S klášterem u Velehradu zřejmě souvisí i přenesení názvu Velehrad na toto místo. V obci jsou kromě klášterního areálu s několika kaplemi i další kulturní památky. Jednou z nich je barokní budova č.p. 2 z 18. stol. stojící jihozápadně od kláštera. Tento dům svou historickou severní fasádou s některými výraznými architektonickými motivy dokumentuje barokní fázi vývoje obce.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 6.5. 2022
popis

Volně stojící budova zasazená do svahu má ze strany hlavního průčelí jedno patro a zahradní průčelí je přízemní. Hlavní průčelí je členěno nízkou podezdívkou, jednoduchou kordonovou římsou a lizénami. Přízemí je prolomeno třemi vchody. Okna jsou zdobená šambránou. Na ose fasády se v horní části nachází kamenný erb, nad nímž vystupuje segmentově zaklenutý štít. Štít je prolomen jedním oknem kasulového tvaru se šambránou. Stavba bývala krytá valbovou střechou.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 6.5. 2022

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16362
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama