Židovský hřbitov založený r. 1879, r. 1881 zasvěcen, r. 1917 rozšířen. Po r. 1940 celkem 377 žulových náhrobků novodobého typu v řadách po vrstevnici s českými a německými nápisy, zdobené skromně. Hřbitov zrušen r. 1941, stavby zbořeny, plocha zorána a oseta. Po r. 1945 park s pomníkem holocaustu.
Hlavní obrázek místa
památník na místě hřbitova
© Milan Caha 06/2013
Židovské osídlení lze v Uherském Hradišti předpokládat minimálně od počátku 14. století. Své zesnulé museli dlouho pochovávat mimo Hradiště (snad v 20 km vzdáleném Uherském Brodě). Vlastního hřbitova se jim dostalo až roku 1429 severně od města mezi hradbami a řečištěm Moravy. Po vypovězení Židů z Hradiště roku 1514 byl hřbitov zrušen, později v těchto místech vzniklo barokní opevnění města. Roku 1616 bylo povoleno Židům město navštěvovat za účelem obchodu, nocovat však museli za hradbami. Teprve po zrovnoprávnění Židů roku 1848 došlo k obnovení židovské komunity v uherském Hradišti. Krátce po postavení nové synagogy bylo zřejmé, že narůstající obec (r. 1869 již měla 342 osob) potřebuje i vlastní pohřebiště – zesnulí byli zatím pohřbíváni v Uherském Brodě a Uherském Ostrohu. Roku 1879 byl zakoupen pozemek v katastru tehdy samostatné obce Derfle (dnes Sady), v dnešní ulici Solná cesta. Roku 1881 byl hřbitov zasvěcen, v následujících letech byl obehnán cihlovou zdí a u vstupu byla postavena obřadní síň s bytem hrobníka a márnicí po stranách. Roku 1917 byla plocha hřbitova výrazně rozšířena. Náhrobky novodobého typu převážně z tmavé a světlé žuly byly uspořádány v pravidelných řadách umístěných po vrstevnici, nápisy měly české a německé, výzdobu skromnou. Na počátku 40. let 20. století jich zde bylo 377. Večer 22. června 1941 místní nacisté rozjaření útokem na Sovětský svaz zdemolovali synagogu a poničili i hřbitov. Na počátku roku 1942 bylo 350 uherskohradišťských Židů přestěhováno do sběrného ghetta v Uherském Brodě, odkud byli v lednu 1943 deportováni do Terezína a odtud dále do vyhlazovacích táborů. Roku 1943 byly židovské náhrobky rozprodány, část jich údajně byla v následujících letech použita k dláždění cest a rybníka ve Starém Městě. Ohradní zdi byly zbořeny, stromy vykáceny a plocha hřbitova zorána a oseta…  číst dále
Zany podle: Jiří Čoupek a kol: Uherské Hradiště : královské město na řece Moravě, Město Uherské Hradiště, 2007, 6.6. 2013
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherské Hradiště

Místa v okolí

 Kunovice
 synagoga
 Panský dvůr
 boží muka
 Letecké muzeum
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Anny
 Mistřice
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Sušice
 Bílovice
 Dolní Hrádek
 větrný mlýn
 Modrá
 kostel sv. Václava
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Lhotka u Hradčovic
 Hluk
 Obora
 Vlčnov
 Spytihněv
 Uherský Ostroh
 Buchlovice
 Nedachlebice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Březolupy
 vinné búdy
 sv. Antonín
 smírčí kříž
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Ondřeje
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 Částkov
 Buchlov
 Napajedla
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Napajedla
 Napajedla
 Baťův kanál
 Svárov
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Šarovy
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 Panský dům
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Podhradí
 Pohořelice
 Domanín
 Včelíny
 Komínské skály
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 Bunč
 Vnorovy
 Brdo
 Bzenec
 Roštín I
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Roštín II
 Horní Němčí
 Váté písky
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Cetechovice
Základní informace místa
ID místa: 11258
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama