Židovský hřbitov založený r. 1879, r. 1881 zasvěcen, r. 1917 rozšířen. Po r. 1940 celkem 377 žulových náhrobků novodobého typu v řadách po vrstevnici s českými a německými nápisy, zdobené skromně. Hřbitov zrušen r. 1941, stavby zbořeny, plocha zorána a oseta. Po r. 1945 park s pomníkem holocaustu.
Hlavní obrázek místa
památník na místě hřbitova
© Milan Caha 06/2013
Židovské osídlení lze v Uherském Hradišti předpokládat minimálně od počátku 14. století. Své zesnulé museli dlouho pochovávat mimo Hradiště (snad v 20 km vzdáleném Uherském Brodě). Vlastního hřbitova se jim dostalo až roku 1429 severně od města mezi hradbami a řečištěm Moravy. Po vypovězení Židů z Hradiště roku 1514 byl hřbitov zrušen, později v těchto místech vzniklo barokní opevnění města. Roku 1616 bylo povoleno Židům město navštěvovat za účelem obchodu, nocovat však museli za hradbami. Teprve po zrovnoprávnění Židů roku 1848 došlo k obnovení židovské komunity v uherském Hradišti. Krátce po postavení nové synagogy bylo zřejmé, že narůstající obec (r. 1869 již měla 342 osob) potřebuje i vlastní pohřebiště – zesnulí byli zatím pohřbíváni v Uherském Brodě a Uherském Ostrohu. Roku 1879 byl zakoupen pozemek v katastru tehdy samostatné obce Derfle (dnes Sady), v dnešní ulici Solná cesta. Roku 1881 byl hřbitov zasvěcen, v následujících letech byl obehnán cihlovou zdí a u vstupu byla postavena obřadní síň s bytem hrobníka a márnicí po stranách. Roku 1917 byla plocha hřbitova výrazně rozšířena. Náhrobky novodobého typu převážně z tmavé a světlé žuly byly uspořádány v pravidelných řadách umístěných po vrstevnici, nápisy měly české a německé, výzdobu skromnou. Na počátku 40. let 20. století jich zde bylo 377. Večer 22. června 1941 místní nacisté rozjaření útokem na Sovětský svaz zdemolovali synagogu a poničili i hřbitov. Na počátku roku 1942 bylo 350 uherskohradišťských Židů přestěhováno do sběrného ghetta v Uherském Brodě, odkud byli v lednu 1943 deportováni do Terezína a odtud dále do vyhlazovacích táborů. Roku 1943 byly židovské náhrobky rozprodány, část jich údajně byla v následujících letech použita k dláždění cest a rybníka ve Starém Městě. Ohradní zdi byly zbořeny, stromy vykáceny a plocha hřbitova zorána a oseta…  číst dále
Zany podle: Jiří Čoupek a kol: Uherské Hradiště : královské město na řece Moravě, Město Uherské Hradiště, 2007, 6.6. 2013
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherské Hradiště

Místa v okolí

 Kunovice
 synagoga
 Panský dvůr
 boží muka
 Letecké muzeum
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Anny
 Mistřice
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Sušice
 Bílovice
 Dolní Hrádek
 větrný mlýn
 Modrá
 kostel sv. Václava
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Lhotka u Hradčovic
 Hluk
 Obora
 Vlčnov
 Spytihněv
 Uherský Ostroh
 Buchlovice
 Nedachlebice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Březolupy
 vinné búdy
 sv. Antonín
 smírčí kříž
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Ondřeje
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 Částkov
 Buchlov
 Napajedla
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Napajedla
 Napajedla
 Baťův kanál
 Svárov
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Šarovy
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 Panský dům
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Podhradí
 Pohořelice
 Domanín
 Včelíny
 Komínské skály
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 Bunč
 Vnorovy
 Brdo
 Bzenec
 Roštín I
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Roštín II
 Horní Němčí
 Váté písky
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Cetechovice
Základní informace místa
ID místa: 11258
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama