Židovský hřbitov založený r. 1879, r. 1881 zasvěcen, r. 1917 rozšířen. Po r. 1940 celkem 377 žulových náhrobků novodobého typu v řadách po vrstevnici s českými a německými nápisy, zdobené skromně. Hřbitov zrušen r. 1941, stavby zbořeny, plocha zorána a oseta. Po r. 1945 park s pomníkem holocaustu.
Hlavní obrázek místa
památník na místě hřbitova
© Milan Caha 06/2013
Židovské osídlení lze v Uherském Hradišti předpokládat minimálně od počátku 14. století. Své zesnulé museli dlouho pochovávat mimo Hradiště (snad v 20 km vzdáleném Uherském Brodě). Vlastního hřbitova se jim dostalo až roku 1429 severně od města mezi hradbami a řečištěm Moravy. Po vypovězení Židů z Hradiště roku 1514 byl hřbitov zrušen, později v těchto místech vzniklo barokní opevnění města. Roku 1616 bylo povoleno Židům město navštěvovat za účelem obchodu, nocovat však museli za hradbami. Teprve po zrovnoprávnění Židů roku 1848 došlo k obnovení židovské komunity v uherském Hradišti. Krátce po postavení nové synagogy bylo zřejmé, že narůstající obec (r. 1869 již měla 342 osob) potřebuje i vlastní pohřebiště – zesnulí byli zatím pohřbíváni v Uherském Brodě a Uherském Ostrohu. Roku 1879 byl zakoupen pozemek v katastru tehdy samostatné obce Derfle (dnes Sady), v dnešní ulici Solná cesta. Roku 1881 byl hřbitov zasvěcen, v následujících letech byl obehnán cihlovou zdí a u vstupu byla postavena obřadní síň s bytem hrobníka a márnicí po stranách. Roku 1917 byla plocha hřbitova výrazně rozšířena. Náhrobky novodobého typu převážně z tmavé a světlé žuly byly uspořádány v pravidelných řadách umístěných po vrstevnici, nápisy měly české a německé, výzdobu skromnou. Na počátku 40. let 20. století jich zde bylo 377. Večer 22. června 1941 místní nacisté rozjaření útokem na Sovětský svaz zdemolovali synagogu a poničili i hřbitov. Na počátku roku 1942 bylo 350 uherskohradišťských Židů přestěhováno do sběrného ghetta v Uherském Brodě, odkud byli v lednu 1943 deportováni do Terezína a odtud dále do vyhlazovacích táborů. Roku 1943 byly židovské náhrobky rozprodány, část jich údajně byla v následujících letech použita k dláždění cest a rybníka ve Starém Městě. Ohradní zdi byly zbořeny, stromy vykáceny a plocha hřbitova zorána a oseta…  číst dále
Zany podle: Jiří Čoupek a kol: Uherské Hradiště : královské město na řece Moravě, Město Uherské Hradiště, 2007, 6.6. 2013
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherské Hradiště

Místa v okolí

 Kunovice
 synagoga
 Panský dvůr
 boží muka
 Letecké muzeum
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Anny
 Mistřice
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Horní Hrádek
 Sušice
 Bílovice
 Dolní Hrádek
 větrný mlýn
 Modrá
 kostel sv. Václava
 Penkův dvůr
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Lhotka u Hradčovic
 Obora
 Vlčnov
 Spytihněv
 Uherský Ostroh
 Buchlovice
 Nedachlebice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Březolupy
 vinné búdy
 sv. Antonín
 smírčí kříž
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Ondřeje
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 Buchlov
 Salaš
 Částkov
 Napajedla
 kostel Panny Marie
 sousoší Panny Marie
 Napajedla
 Napajedla
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 Svárov
 synagoga
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Šarovy
 Panský dům
 městské opevnění
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Podhradí
 Pohořelice
 Domanín
 Budačina
 Včelíny
 Komínské skály
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 Bunč
 Na Salárně
 Vnorovy
 Bzenec
 Brdo
 Roštín I
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Roštín II
 Horní Němčí
 Váté písky
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Cetechovice
Základní informace místa
ID místa: 11258
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama