Kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v románském stylu kolem r. 1260, později byl upraven goticky a barokně. Byl vybudován ve dvou etapách, nejprve byla postavena loď a potom kněžiště a sakristie. Interiér je vyzdoben freskami ze 14. stol., vzácná je gotizující kazatelna a křtitelnice ze 13. stol.
Hlavní obrázek místa
© Martin Tlach, 07/2012
Obec Tečovice leží severně od žel. stanice Zlín - Malenovice, na pravém břehu řeky Dřevnice. Je možné si objednat prohlídku kostela s průvodcem (viz kontakt). V samotných Malenovicích se nachází veřejnosti přístupný středověký hrad.
Ivo Rozehnal, 7.2. 2010
popis

Samotný kostel je postaven v románském slohu s barokními úpravami. Jedná se o východně orientovanou stavbu s kněžištěm, lodí a sakristií. Kamenné zdi mají tloušťku 1,2 m, loď i kněžiště mají původní freskové malby z konce 14. století. Hlavní oltář kostela je barokní, z 3. čtvrtiny 17. století, s původní kamennou menzou a některými pozdějšími doplňky z 19. stol. Boční oltáře patří sv. Anně (kolem r. 1834) a Panně Marii. V medailonu nad římsou je hodnotný raně barokní obraz Panny Marie Bolestné. Na triumfálním oblouku je krucifix z r. 1840. Velmi hodnotná je gotizující kazatelna (na Moravě ojedinělý typ) a kamenná křtitelnice z konce 13. stol. Kostel s hřbitovem je obehnán kamennou zídkou a zaujímá půdorysně oválný tvar. U kostela je socha sv. Valentýna z pol. 18. stol., za kostelem kříž z r. 1746.

Ivo Rozehnal – zdroj http://www.tecovice.cz, E. H., 1.6. 2010

historie

Historie Tečovice

Nejstarší dochovaná písemná zpráva, zmiňující obec Tečovice, pochází z roku 1141. Roku 1307 se zmiňuje samostatné panství, které držel jistý Buň z Tečovic. Jeho tvrz sousedila s kostelíkem. Zda se jednalo o nynější kostel sv. Jakuba Většího není stoprocentně prokázáno, ale tato možnost je, vzhledem k stáří stavby, pravděpodobná. Datace kostela sv. Jakuba Staršího se klade k roku 1260. Tvrz zanikla ještě před koncem 14. století. Zajímavou postavou obce je jistý kněz Milíč z Tečovic. Ten údajně odešel do Kroměříže a soudí se, že právě on byl významným kazatelem – Janem Milíčem z Kroměříže. U Tečovic měl též roku 1470 vojenské ležení král Jiří z Poděbrad.

Ivo Rozehnal – zdroj http://www.tecovice.cz, 7.2. 2010

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys kostela (bez kleneb)
© Jiří Kohoutek: Tečovice (okr. Zlín), Přehled výzkumů 1993-1994, Archeologický ústav AV ČR v Brně, Brno 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Tečovice

Místa v okolí

 Tečovice
 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 Malenovice
 Mysločovice
 Otrokovice
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Pohořelice
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Zlín
 Žeranovice
 Tlumačov
 Sochařská vyhlídka
 kostel sv. Vavřince
 Napajedla
 Napajedla
 Žeranovice
 Napajedla
 Kvasice
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Šarovy
 Spytihněv
 Přílepy
 Březolupy
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 pivovar
 morový sloup
 Lužkovice
 Hrádek u Přílep
 Holešov
 Šachova synagoga
 Zámeček
 Štípa
 židovský hřbitov
 Svárov
 Velké Těšany
 Količín
 Těšnovice
 Budačina
 kostel sv. Václava
 Hulín
 kostel sv. Josefa
 Částkov
 Dobrotice
 Rýsov
 Rymice
 Nedachlebice
 Rymice
 Rymice
 Tusculum
 Oberský vrch
 Klečůvka
 Velký Ořechov
 Bílovice
 Lukov
 Sušice
 kostel sv. Jiří
 Mistřice
 Starý Světlov
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 Křídlo
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 židovská radnice
 Starý pivovar
 radnice
 městské opevnění
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Kroměříž
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 biskupská mincovna
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Floriána
 Květná zahrada
 fara
 kostel sv. Martina
 Modrá
 Augustiniánský dům
 Pramen Ottovka
 Díl u Božího syna
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 Luhačovice
 archeoskanzen Modrá
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Aloiska
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 hraniční kameny
 Chropyně
Kontaktní informace
Farnost sv. Mikuláše
Zlín - Malenovice
Tel: 731604304
Základní informace místa
ID místa: 8791
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama