Téměř zmizelé tvrziště, o němž je první zmínka z roku 1389, kdy ve Zdounkách sídlil Čeněk z Vartenberka, ale větší díl i s tvrzí vlastnil Ondřej z Pavlovic. K jejímu opuštění došlo patrně až kolem roku 1520, kdy se uvádí jako pustá. Dnes je na místě tvrziště hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Pahrbek bývalého tvrziště od jv.
© Dušan Dohňanský 02/2021
Obec Zdounky leží jihozápadně od Kroměříže a má přes dva tisíce obyvatel. Prochází jí silnice II/432 z Kroměříže do Koryčan. Obec má také nádraží na regionální trati 305 Kroměříž-Zborovice. Někdejší tvrziště se nacházelo na místě dnešního hřbitova u kostela Nejsvětější Trojice v jižní části obce.
4.2. 2021
historie

Po Zdounkách se jako první psal v roce 1298 Albert, který zastával funkci purkrabího na sousedním Buchlově. Před polovinou 14. století získali Zdounky páni ze Sovince a Holštejna. O tvrzi se píše až v roce 1389, kdy větší díl Zdounek i s tvrzí vlastnil Ondřej z Pavlovic. Zikmundův svěřenec Albrecht ze Šternberka vpadl na tvrz v roce 1406. V roce 1429 byla jeho tvrz poškozena husitským vojskem. Ovšem k opuštění tvrze došlo zřejmě až za česko-uherských válek. V roce 1520 je tvrz již uváděna jako pustá a v roce 1523 se hovoří již jen o pustém kopci. Zmizelá tvrz stávala v místě dnešního hřbitova, jehož zdi částečně kopírují hranice tvrziště. Nepatrně jsou znatelné pozůstatky příkopu a valu na západní a východní straně. Stejně tak centrální pahrbek jádra je vyvýšen oproti okolnímu terénu.

Dohňanský Dušan zdroj: M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, 1.2. 2021

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Zdounky

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15494
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama