Při říčce Salašce na Velehradě měly stávat dvě tvrze. Po Horním Hrádku se dochovalo valové opevnění. Lokalita byla zevrubně zkoumána v r. 1940, kdy se potvrdil středověký původ. Význam opevnění však není zcela jasný a čeká stále na řádný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
reliéfní zbytky hradu
© D Dohňanský,02/2014
V lokalitě Velehradu při pravém břehu říčky Salašky byly v minulosti dvě opevněné tvrze, jejichž vztah není doposud zcela jasný. Dolní Hrádek stával severozápadně u dnešního hřbitova a Horní Hrádek zase zaujal polohu jihovýchodní. Horní Hrádek se tak nacházel na dnes zalesněném kopci Hájek a dodnes se zde nachází dochované valové opevnění. První nákres lokality provedl na počátku 20. století badatel Červinka, který uvedl, že západní příkop měřil 5 m na šířku. Menší archeologický průzkum se zde provedl v roce 1940, kdy zde byla nalezena např. střela s trnovým řapem. Sondový průzkum vyvrátil domněnku, že by se jednalo o staroslovanské hradiště, ale přiřadil objekt ke středověkému opevnění klášterního areálu. Totéž uvádějí i odborníci Nekuda a Unger v roce 1981. Je tedy možné, že právě zde pobývala tehdejší známá žoldnéřská posádka z přelomu 14. a 15. století. Naopak M. Plaček se domnívá, že jde pouze o pozůstatek vojenského ležení při obléhání tehdejšího kláštera. V roce 2012 byla lokalita Horního Hrádku prozkoumána detektorovým průzkumem, ale bylo zjištěno, že již proběhlo odkovení a případné nálezy tak nenávratně zmizely. Přesná datace a funkce místa tak nadále čeká na archeologický výzkum a jeho historie stále vnáší otazníky.
Ivo Rozehnal - Zdroj – SCHENK Zdeněk. Velehrad - archeo.prameny k cisterciáckému klášteru. Brno, 2015 [cit. 2015-12-08]. Disertační práce. Masarykova univerzita, FF. Ved. práce Zdeněk Měřínský Dostupné z:http://is.muni.cz/th/40270/, 6.12. 2015
pověsti

Podle pověstí vedla z domů na Velehradě tajná chodba směrem k nedalekému hřbitovu. Tam prý stávaly obranné tvrze, ze kterých chodba pokračovala až na hrad Buchlov. Časem však byla chodba zasypána. Jak se počátkem 21. století zjistilo, z domu Na Hrádku č. p. 2 se část chodby podařilo opravdu objevit a možná opravdu vedla k některé z tvrzí. O tomto objevu informoval Zlínský deník 20. 8. 2012.

Ivo Rozehnal, 6.12. 2015

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

 mariánský sloup
 kaple Zjevení Páně
 Dolní Hrádek
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 Modrá
 větrný mlýn
 sekvojovec obrovský
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Sušice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Salaš
 kaple sv. Barbory
 synagoga
 Smraďavka
 Buchlov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Panský dvůr
 Kunovice
 Nový Tábor
 Letecké muzeum
 Spytihněv
 Komínské skály
 Na Salárně
 Bunč
 Brdo
 Budačina
 Roštín I
 Mistřice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Roštín II
 Bílovice
 kostel sv. Havla
 Napajedla
 Napajedla
 Osvětimany
 Napajedla
 Kazatelna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Uherský Ostroh
 Střílky
 Zástřizly
 Cetechovice
 kostel sv. Anny
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 statek Světlá
 Pohořelice
 Domanín
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 barokní hřbitov
 Březolupy
 Nedachlebice
 Střílky
 Žeravice
 Koryčanská kaple
 Chvalnov
 Lebedov
 Vřesovice
 Lísky
 Zdounky
 Lhotka u Hradčovic
 kostel sv. Jiří
 Zdenička
 Otrokovice
 Zdounky
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Obora
 Svárov
 Zdislavice
 Hoštice
 Bzenec
 Vlčnov
 Troubky
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Súsedská
 mariánský sloup
 Troubky
 Žádovice
 Litenčice
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Malenovice
 Tečovice
Základní informace místa
ID místa: 11777
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama