Při říčce Salašce na Velehradě měly stávat dvě tvrze. Po Horním Hrádku se dochovalo valové opevnění. Lokalita byla zevrubně zkoumána v r. 1940, kdy se potvrdil středověký původ. Význam opevnění však není zcela jasný a čeká stále na řádný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
reliéfní zbytky hradu
© D Dohňanský,02/2014
V lokalitě Velehradu při pravém břehu říčky Salašky byly v minulosti dvě opevněné tvrze, jejichž vztah není doposud zcela jasný. Dolní Hrádek stával severozápadně u dnešního hřbitova a Horní Hrádek zase zaujal polohu jihovýchodní. Horní Hrádek se tak nacházel na dnes zalesněném kopci Hájek a dodnes se zde nachází dochované valové opevnění. První nákres lokality provedl na počátku 20. století badatel Červinka, který uvedl, že západní příkop měřil 5 m na šířku. Menší archeologický průzkum se zde provedl v roce 1940, kdy zde byla nalezena např. střela s trnovým řapem. Sondový průzkum vyvrátil domněnku, že by se jednalo o staroslovanské hradiště, ale přiřadil objekt ke středověkému opevnění klášterního areálu. Totéž uvádějí i odborníci Nekuda a Unger v roce 1981. Je tedy možné, že právě zde pobývala tehdejší známá žoldnéřská posádka z přelomu 14. a 15. století. Naopak M. Plaček se domnívá, že jde pouze o pozůstatek vojenského ležení při obléhání tehdejšího kláštera. V roce 2012 byla lokalita Horního Hrádku prozkoumána detektorovým průzkumem, ale bylo zjištěno, že již proběhlo odkovení a případné nálezy tak nenávratně zmizely. Přesná datace a funkce místa tak nadále čeká na archeologický výzkum a jeho historie stále vnáší otazníky.
Ivo Rozehnal - Zdroj – SCHENK Zdeněk. Velehrad - archeo.prameny k cisterciáckému klášteru. Brno, 2015 [cit. 2015-12-08]. Disertační práce. Masarykova univerzita, FF. Ved. práce Zdeněk Měřínský Dostupné z:http://is.muni.cz/th/40270/, 6.12. 2015
pověsti

Podle pověstí vedla z domů na Velehradě tajná chodba směrem k nedalekému hřbitovu. Tam prý stávaly obranné tvrze, ze kterých chodba pokračovala až na hrad Buchlov. Časem však byla chodba zasypána. Jak se počátkem 21. století zjistilo, z domu Na Hrádku č. p. 2 se část chodby podařilo opravdu objevit a možná opravdu vedla k některé z tvrzí. O tomto objevu informoval Zlínský deník 20. 8. 2012.

Ivo Rozehnal, 6.12. 2015

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

 Dolní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Modrá
 větrný mlýn
 sekvojovec obrovský
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Sušice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 synagoga
 Smraďavka
 Buchlov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Spytihněv
 Komínské skály
 Bunč
 Brdo
 Roštín I
 Mistřice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Roštín II
 Bílovice
 Napajedla
 kostel sv. Havla
 Napajedla
 Osvětimany
 Napajedla
 Kazatelna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Uherský Ostroh
 Střílky
 Zástřizly
 Cetechovice
 kostel sv. Anny
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 Pohořelice
 Domanín
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 rozhledna Zdenička
 barokní hřbitov
 Březolupy
 Nedachlebice
 Střílky
 Žeravice
 Koryčanská kaple
 Chvalnov
 Vřesovice
 Lísky
 Zdounky
 Lhotka u Hradčovic
 Otrokovice
 Zdounky
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Obora
 Svárov
 Zdislavice
 Hoštice
 Bzenec
 Vlčnov
 Troubky
 židovský hřbitov
 Bzenec
 mariánský sloup
 Troubky
 Žádovice
 Litenčice
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Malenovice
 Tečovice
Základní informace místa
ID místa: 11777
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama