Při říčce Salašce na Velehradě měly stávat dvě tvrze. Po Horním Hrádku se dochovalo valové opevnění. Lokalita byla zevrubně zkoumána v r. 1940, kdy se potvrdil středověký původ. Význam opevnění však není zcela jasný a čeká stále na řádný archeologický průzkum.
Hlavní obrázek místa
reliéfní zbytky hradu
© D Dohňanský,02/2014
V lokalitě Velehradu při pravém břehu říčky Salašky byly v minulosti dvě opevněné tvrze, jejichž vztah není doposud zcela jasný. Dolní Hrádek stával severozápadně u dnešního hřbitova a Horní Hrádek zase zaujal polohu jihovýchodní. Horní Hrádek se tak nacházel na dnes zalesněném kopci Hájek a dodnes se zde nachází dochované valové opevnění. První nákres lokality provedl na počátku 20. století badatel Červinka, který uvedl, že západní příkop měřil 5 m na šířku. Menší archeologický průzkum se zde provedl v roce 1940, kdy zde byla nalezena např. střela s trnovým řapem. Sondový průzkum vyvrátil domněnku, že by se jednalo o staroslovanské hradiště, ale přiřadil objekt ke středověkému opevnění klášterního areálu. Totéž uvádějí i odborníci Nekuda a Unger v roce 1981. Je tedy možné, že právě zde pobývala tehdejší známá žoldnéřská posádka z přelomu 14. a 15. století. Naopak M. Plaček se domnívá, že jde pouze o pozůstatek vojenského ležení při obléhání tehdejšího kláštera. V roce 2012 byla lokalita Horního Hrádku prozkoumána detektorovým průzkumem, ale bylo zjištěno, že již proběhlo odkovení a případné nálezy tak nenávratně zmizely. Přesná datace a funkce místa tak nadále čeká na archeologický výzkum a jeho historie stále vnáší otazníky.
Ivo Rozehnal - Zdroj – SCHENK Zdeněk. Velehrad - archeo.prameny k cisterciáckému klášteru. Brno, 2015 [cit. 2015-12-08]. Disertační práce. Masarykova univerzita, FF. Ved. práce Zdeněk Měřínský Dostupné z:http://is.muni.cz/th/40270/, 6.12. 2015
pověsti

Podle pověstí vedla z domů na Velehradě tajná chodba směrem k nedalekému hřbitovu. Tam prý stávaly obranné tvrze, ze kterých chodba pokračovala až na hrad Buchlov. Časem však byla chodba zasypána. Jak se počátkem 21. století zjistilo, z domu Na Hrádku č. p. 2 se část chodby podařilo opravdu objevit a možná opravdu vedla k některé z tvrzí. O tomto objevu informoval Zlínský deník 20. 8. 2012.

Ivo Rozehnal, 6.12. 2015

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

 Dolní Hrádek
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 Modrá
 větrný mlýn
 sekvojovec obrovský
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Sušice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Salaš
 kaple sv. Barbory
 synagoga
 Smraďavka
 Buchlov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Spytihněv
 Komínské skály
 Na Salárně
 Bunč
 Brdo
 Budačina
 Roštín I
 Mistřice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Roštín II
 Bílovice
 kostel sv. Havla
 Napajedla
 Napajedla
 Osvětimany
 Napajedla
 Kazatelna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Uherský Ostroh
 Střílky
 Zástřizly
 Cetechovice
 kostel sv. Anny
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 statek Světlá
 Pohořelice
 Domanín
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 barokní hřbitov
 Březolupy
 Nedachlebice
 Střílky
 Žeravice
 Koryčanská kaple
 Chvalnov
 Lebedov
 Vřesovice
 Lísky
 Zdounky
 Lhotka u Hradčovic
 kostel sv. Jiří
 Zdenička
 Otrokovice
 Zdounky
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Obora
 Svárov
 Zdislavice
 Hoštice
 Bzenec
 Vlčnov
 Troubky
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Súsedská
 mariánský sloup
 Troubky
 Žádovice
 Litenčice
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Malenovice
 Tečovice
Základní informace místa
ID místa: 11777
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama