Kovozoo Staré Město vznikla 21. dubna 2012. Jsou zde zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového šrotu. V areálu se nachází rovněž muzeum veteránů, zemědělství a cukrovarnictví. Je zde k vidění také vyřazená hasičská i jiná technika nebo letoun L-610.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Netradiční zoologická zahrada zvaná Kovozoo se nachází na západním okraji Starého Města při Brněnské ulici u její křižovatky s ulicí Tovární v areálu holdingu REC Group (dříve Kovosteel) asi 400 m od nádraží Staré Město u Uherského Hradiště. Dobrým orientačním bodem je rozhledna v podobě přímořského majáku, nazývaná Maják Šrotík, která stojí u vstupu do areálu. Při vchodu, na protější straně silnice je pro areál zřízeno velké parkoviště. V Kovozoo jsou zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového šrotu. Je tu např. dvoutunový nosorožec Norbert, pětimetrová žirafa Safira s mládětem, lví výběh nebo stádo slonů, krokodýli, mrož, velbloud, opice, domácí zvířata a spousta dalších. Celkem je jich již více než 250. V areálu je vystavena také vyřazená hasičská, zemědělská ale i jiná technika, kterou si lze prohlédnout i zevnitř. Můžete si třeba vyzkoušet, jaké to je sedět za volantem autobusu. U hlavní křižovatky je dopravní letoun L-610. Tento letoun byl prvním prototypem, který byl před řadou let vyvinut na objednávku Sovětského svazu v závodech LET Kunovice. Jedná se o největší dopravní letoun, který byl v bývalém Československu zkonstruován a zároveň také první s přetlakovou kabinou a integrálními palivovými nádržemi. Poprvé vzlétl v roce 1988. Letoun je návštěvníkům přístupný i uvnitř. V areálu se nachází rovněž muzeum veteránů, dlouhodobá vnitřní expozice šesti desítek historických aut a motocyklů, která se pravidelně obměňuje. Dále je tu také gumové bludiště z více než 2000 pneumatik a muzeum zemědělství a cukrovarnictví. Celým areálem Kovozoo je možno se projet vláčkem, který vede silniční mašinka Steelinka. Ta návštěvníkům umožní nahlédnout do reálného provozu společností, kde probíhá recyklace odpadů. O letních prázdninách jezdí podle jízdního řádu.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: kovozoo.cz a další, 22.9. 2019
historie

Areál, ve kterém se Kovozoo nachází, původně sloužil ke zcela jinému účelu. V roce 1867 zde bratři Abraham a Heřman Mayovi založili cukrovar, který fungoval celých 130 let. V roce 1998 se začala psát nová éra areálu, neboť tu vznikl první provoz společnosti KOVOSTEEL Recycling, s.r.o. která se tehdy zabývala sběrem, výkupem a zpracováním železného šrotu. S rozvojem firmy přibývalo zaměstnanců i služeb, které společnost poskytovala. A areál, který byl původně v havarijním stavu, se dočkal obnovy a zcela jiného účelu využití. Vzniklo Recyklační Ekologické Centrum (odtud REC Group). REC Group je holding tvořený společnostmi, které se zabývají zpracováním různých druhů odpadů, zejména kovových, a také netradiční místo, nabízející zábavu, inspiraci a vzdělávání – Kovozoo. Kovozoo Staré Město vznikla 21. dubna 2012.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: kovozoo.cz a další, 22.9. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 Maják Šrotík
 Špitálky
 boží muka
 synagoga
 archeoskanzen Modrá
 židovský hřbitov
 Díl u Božího syna
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Panský dvůr
 Kunovice
 kostel sv. Anny
 Letecké muzeum
 Modrá
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Sušice
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Mistřice
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Buchlov
 Salaš
 Bílovice
 Spytihněv
 Uherský Ostroh
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Anny
 Lhotka u Hradčovic
 Hluk
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Napajedla
 Nedachlebice
 Napajedla
 Březolupy
 Napajedla
 Obora
 kostel sv. Havla
 Komínské skály
 Domanín
 Budačina
 Osvětimany
 Vlčnov
 Bunč
 vinné búdy
 Na Salárně
 sousoší Panny Marie
 sv. Antonín
 Baťův kanál
 kostel Panny Marie
 Brdo
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 kostel sv. Jiljí
 Roštín I
 Pohořelice
 sloup Panny Marie
 Podhradí
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Roštín II
 Kazatelna
 Částkov
 Šarovy
 Žeravice
 Svárov
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Včelíny
 Střílky
 mariánský sloup
 Bzenec
 kostel sv. Jakuba
 Zástřizly
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Otrokovice
 Sochařská vyhlídka
 Vracov
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hoštice
Kontaktní informace
KOVOZOO Staré Město
REC Group s.r.o.
Brněnská 1372
686 03 Staré Město
Tel: POKLADNA – tel: +420 572 419 768
http://https://www.kovozoo.cz/
info@kovozoo.cz
Základní informace místa
ID místa: 14403
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama