Kovozoo Staré Město vznikla 21. dubna 2012. Jsou zde zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového šrotu. V areálu se nachází rovněž muzeum veteránů, zemědělství a cukrovarnictví. Je zde k vidění také vyřazená hasičská i jiná technika nebo letoun L-610.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Netradiční zoologická zahrada zvaná Kovozoo se nachází na západním okraji Starého Města při Brněnské ulici u její křižovatky s ulicí Tovární v areálu holdingu REC Group (dříve Kovosteel) asi 400 m od nádraží Staré Město u Uherského Hradiště. Dobrým orientačním bodem je rozhledna v podobě přímořského majáku, nazývaná Maják Šrotík, která stojí u vstupu do areálu. Při vchodu, na protější straně silnice je pro areál zřízeno velké parkoviště. V Kovozoo jsou zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového šrotu. Je tu např. dvoutunový nosorožec Norbert, pětimetrová žirafa Safira s mládětem, lví výběh nebo stádo slonů, krokodýli, mrož, velbloud, opice, domácí zvířata a spousta dalších. Celkem je jich již více než 250. V areálu je vystavena také vyřazená hasičská, zemědělská ale i jiná technika, kterou si lze prohlédnout i zevnitř. Můžete si třeba vyzkoušet, jaké to je sedět za volantem autobusu. U hlavní křižovatky je dopravní letoun L-610. Tento letoun byl prvním prototypem, který byl před řadou let vyvinut na objednávku Sovětského svazu v závodech LET Kunovice. Jedná se o největší dopravní letoun, který byl v bývalém Československu zkonstruován a zároveň také první s přetlakovou kabinou a integrálními palivovými nádržemi. Poprvé vzlétl v roce 1988. Letoun je návštěvníkům přístupný i uvnitř. V areálu se nachází rovněž muzeum veteránů, dlouhodobá vnitřní expozice šesti desítek historických aut a motocyklů, která se pravidelně obměňuje. Dále je tu také gumové bludiště z více než 2000 pneumatik a muzeum zemědělství a cukrovarnictví. Celým areálem Kovozoo je možno se projet vláčkem, který vede silniční mašinka Steelinka. Ta návštěvníkům umožní nahlédnout do reálného provozu společností, kde probíhá recyklace odpadů. O letních prázdninách jezdí podle jízdního řádu.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: kovozoo.cz a další, 22.9. 2019
historie

Areál, ve kterém se Kovozoo nachází, původně sloužil ke zcela jinému účelu. V roce 1867 zde bratři Abraham a Heřman Mayovi založili cukrovar, který fungoval celých 130 let. V roce 1998 se začala psát nová éra areálu, neboť tu vznikl první provoz společnosti KOVOSTEEL Recycling, s.r.o. která se tehdy zabývala sběrem, výkupem a zpracováním železného šrotu. S rozvojem firmy přibývalo zaměstnanců i služeb, které společnost poskytovala. A areál, který byl původně v havarijním stavu, se dočkal obnovy a zcela jiného účelu využití. Vzniklo Recyklační Ekologické Centrum (odtud REC Group). REC Group je holding tvořený společnostmi, které se zabývají zpracováním různých druhů odpadů, zejména kovových, a také netradiční místo, nabízející zábavu, inspiraci a vzdělávání – Kovozoo. Kovozoo Staré Město vznikla 21. dubna 2012.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: kovozoo.cz a další, 22.9. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 Maják Šrotík
 Špitálky
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Panský dvůr
 Kunovice
 kostel sv. Anny
 Letecké muzeum
 Modrá
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Sušice
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Mistřice
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Buchlov
 Spytihněv
 Bílovice
 Uherský Ostroh
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 Lhotka u Hradčovic
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Nedachlebice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Březolupy
 Obora
 kostel sv. Havla
 Domanín
 Osvětimany
 Komínské skály
 Vlčnov
 Bunč
 vinné búdy
 sousoší Panny Marie
 sv. Antonín
 Baťův kanál
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Roštín I
 Brdo
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Pohořelice
 Podhradí
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Roštín II
 Kazatelna
 Částkov
 Šarovy
 Žeravice
 Svárov
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Včelíny
 Střílky
 mariánský sloup
 Bzenec
 kostel sv. Jakuba
 Zástřizly
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Otrokovice
 Sochařská vyhlídka
 rozhledna Zdenička
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Hoštice
Kontaktní informace
KOVOZOO Staré Město
REC Group s.r.o.
Brněnská 1372
686 03 Staré Město
Tel: POKLADNA – tel: +420 572 419 768
http://https://www.kovozoo.cz/
info@kovozoo.cz
Základní informace místa
ID místa: 14403
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama