Větrný mlýn byl postaven r. 1830. R. 1890 byl vyvrácen vichřicí, poté Josefem Páterem znovu postaven. Poslední majitel František Patera byl r. 1942 zatčen gestapem a zemřel ve vězení. Poté mlýn téměř zchátral, ale v 60. l. 20. stol. byl koupen ONV Kroměříž a opraven. R. 1972 znovu opraven F. Hrdým.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 12/2013
U obce Bařice – Velké Těšany stojí zajímavá technická památka. Jedná se o sloupový větrný mlýn s celodřevěnou otočnou konstrukcí. Pod podlahou prvního patra je na středovém sloupu zavěšeno "sedlo" z trámů, jehož pomocí se celý mlýn otáčí podle směru větru. Postaven v roce 1830. Poslední vlastník mlýna František Patera byl po okupaci zatčen gestapem a zemřel v Praze na Pankráci. Po roce 1972 byla provedena rekonstrukce a dnešním majitelem je Muzeum Kroměřížska. Mlýn je kulturní památka I. kategorie.
Luděk Pitter (Větrný mlýn Velké Těšany, Muzem Kroměřížska, 1984), 11.7. 2003
historie

Větrný sloupový mlýn (tzv. beraního či německého typu) s celodřevěnou otočnou konstrukcí (pod podlahou prvního patra je na středovém sloupu zavěšeno "sedlo" z trámů, jehož pomocí se celý mlýn otáčí podle směru větru). Mlýn byl postaven r. 1830. R. 1890 byl vyvrácen a zničen silnou vichřicí, tehdejší majitel Josef Páter ho nechal znovu postavit a zpevnit. Poslední majitel František Patera v průběhu 2. světové války mlel i přes zákaz této činnosti. Pro spolupráci s odbojem byl r. 1942 zatčen gestapem a zemřel o dva roky později v Pankráckém vězení. Poté mlýn chátral, až se dostal do havarijního stavu; na poslední chvíli byl v 60. letech 20. století odkoupen od majitelky Anežky Páterové Obvodním národním výborem Kroměříž a byla provedena jeho nákladná oprava. Protože při rekonstrukci došlo u určitým chybám, pověřilo r. 1972 Muzeum Kroměřížska, které je dnešním majitelem stavby, další opravou sekerníka Františka Hrdého. Mlýn…  číst dále

28.9. 2011

otvíračka

Mlýn je přístupný podle prospektu od dubna do října, denně kromě pondělí, na požádání. Vedle mlýna v rodinném domku bydlí paní Chrastinová, přímý potomek rodiny Paterů a na požádání vás po mlýně provede. Vstupné je minimální.

Luděk Pitter, 11.7. 2003

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Velké Těšany

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Těšnovice
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 Kvasice
 Budačina
 Zámeček
 Tlumačov
 městské opevnění
 Starý pivovar
 židovská radnice
 radnice
 statek Světlá
 vrchnostenská sýpka
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Květná zahrada
 kostel sv. Mořice
 Mlýnská brána
 Kroměříž
 Komínské skály
 Zdounky
 biskupská mincovna
 Zdounky
 Nětčice
 Bunč
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Na Salárně
 Otrokovice
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Roštín II
 Postoupky
 Zborovice
 Lebedov
 vila Friessů
 Zdenička
 Hradisko
 kostel sv. Floriána
 kaple
 Troubky
 Napajedla
 Napajedla
 Troubky
 kostel sv. Anny
 Brdo
 Věžky
 Napajedla
 Roštín I
 kostel sv. Alžběty
 Zdislavice
 zvonice
 Mysločovice
 Pohořelice
 Salaš
 kostel sv. Jakuba
 Kovalovice
 Svárov
 Tečovice
 Chropyně
 kostel sv. Jiljí
 větrný mlýn
 Hradisko u Popůvek
 Količín
 Podhradí
 kaple sv. Prokopa
 Spytihněv
 Kojetín
 Chropyně
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Hoštice
 Cetechovice
 Sušice
 Modrá
 Počenice
 kostel sv. Mikuláše
 Křenovice
 kaple sv. Josefa
 Dřínov
 Rymice
 Rymice
 Malenovice
 Štátula
 Vitčice
 Rymice
 kaple se zvonicí
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 radnice
 Okresní dům
 Morkovice
 hotel Pivovar
 synagoga (Husův sbor)
 Díl u Božího syna
 Louky
 sekvojovec obrovský
 Srbce
 kaple Zjevení Páně
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 archeoskanzen Modrá
 boží muka
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Litenčice
 Žeranovice
 kostel sv. Ondřeje
 morový sloup
 Šachova synagoga
 pivovar
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Holešov
 Zástřizly
 kostel sv. Floriána
 Lísky
 Buchlov
 Chvalnov
 boží muka
 kaplička
 Přílepy
 Vrchoslavice
 Střílky
 Dobrotice
 barokní hřbitov
 Březolupy
 Střílky
 Šarovy
 zvonice
 mariánský sloup
 Kasařov
 kaple sv. Bartoloměje
 Cimburk u Koryčan
Kontaktní informace
Větrný mlýn Velké Těšany
paní Chrastinová
Tel: 573 358 721
http://www.muzeum-km.cz/
muzeum@muzeum-km.cz
Základní informace místa
ID místa: 1005
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama