Panský velkostatek Lichtenštejnů vznikl na přelomu 17. a 18. století. Později byl několikrát upraven, zejména koncem 19. a v 1. polovině 20. století, kdy došlo k demolici jižní části dvora. V r. 2018 bylo kvůli vysokým nákladům na záchranu areálu rozhodnuto o demolici většiny zbývajících budov.
Hlavní obrázek místa
Demolice východního křídla
© Luděk Vláčil 04/2019
Východomoravské město Hluk leží v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 10 km jihovýchodně od Uherského Hradiště. Nejvýznamnější památkou města je Hlucká tvrz. Další výraznou dominantou je opevněný barokní římskokatolický farní kostel sv. Vavřince s farou. V těsné blízkosti kostela se rozkládá zchátralý Penkův dvůr, jehož větší část namísto obnovy čeká demolice. K zajímavým památkám patří také památkové domky v ulici Rajčovna.
Luděk Vláčil, 14.5. 2019
historie

Panský velkostatek Lichtenštejnů vznikl na přelomu 17. a 18. století. Později byl několikrát přestavěn. Stavební úpravy probíhaly zejména koncem 19. a v 1. polovině 20. století. V historických pramenech se uvádí, že pod částí budov se nacházelo původní sklepení. Po zabrání dvora československým státem v rámci pozemkové reformy po skončení I. světové války došlo k jeho parcelaci. Od roku 1923 se o dvůr dělil nový majitel Egon Penk s obcí. Egon Penk zakoupil pouze horní trakt dřívějšího panského dvora. Obec získala přední trakt, kde původně stávaly hlavní budovy statku, v nichž byly obytné prostory a kanceláře správců. Hlavní budovy byly zbořeny a na jejich místě dnes stojí škola, pocházející z 30. let 20. století. Na ploše původního dvora dnes stojí také objekty pošty, městského úřadu a hasičské zbrojnice. V roce 2012 byly podepsány stanovy Spolku pro ochranu Penkova statku. Spolek chtěl vytvořit vzdělávací…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:https://www.idnes.cz, https://www.mestohluk.cz/mesto/penkuv-statek/, https://slovacky.denik.cz a další, 14.5. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Hluk

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Vlčnov
 Obora
 vinné búdy
 kostel sv. Ondřeje
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Letecké muzeum
 Kunovice
 Panský dvůr
 Lhotka u Hradčovic
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Horní Němčí
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 Kanšperk
 Uherský Ostroh
 synagoga
 boží muka
 Mistřice
 kostel Panny Marie
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 Volenov
 Špitálky
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 židovský hřbitov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Bílovice
 Nedachlebice
 Bánov
 kostel sv. Anny
 Včelíny
 kostel sv. Anny
 Polešovické rybníky
 Částkov
 Vnorovy
 větrný mlýn
 Březolupy
 kostel sv. Václava
 rozhledna U Křížku
 archeoskanzen Modrá
 Svárov
 Horní Hrádek
 Strání
 Sušice
 Dolní Hrádek
 Vojšice
 Strání
 větrný mlýn
 Velký Ořechov
 Modrá
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Travičná
 sekvojovec obrovský
Základní informace místa
ID místa: 14185
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama