Panský velkostatek Lichtenštejnů vznikl na přelomu 17. a 18. století. Později byl několikrát upraven, zejména koncem 19. a v 1. polovině 20. století, kdy došlo k demolici jižní části dvora. V r. 2018 bylo kvůli vysokým nákladům na záchranu areálu rozhodnuto o demolici většiny zbývajících budov.
Hlavní obrázek místa
Demolice východního křídla
© Luděk Vláčil 04/2019
Východomoravské město Hluk leží v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 10 km jihovýchodně od Uherského Hradiště. Nejvýznamnější památkou města je Hlucká tvrz. Další výraznou dominantou je opevněný barokní římskokatolický farní kostel sv. Vavřince s farou. V těsné blízkosti kostela se rozkládá zchátralý Penkův dvůr, jehož větší část namísto obnovy čeká demolice. K zajímavým památkám patří také památkové domky v ulici Rajčovna.
Luděk Vláčil, 14.5. 2019
historie

Panský velkostatek Lichtenštejnů vznikl na přelomu 17. a 18. století. Později byl několikrát přestavěn. Stavební úpravy probíhaly zejména koncem 19. a v 1. polovině 20. století. V historických pramenech se uvádí, že pod částí budov se nacházelo původní sklepení. Po zabrání dvora československým státem v rámci pozemkové reformy po skončení I. světové války došlo k jeho parcelaci. Od roku 1923 se o dvůr dělil nový majitel Egon Penk s obcí. Egon Penk zakoupil pouze horní trakt dřívějšího panského dvora. Obec získala přední trakt, kde původně stávaly hlavní budovy statku, v nichž byly obytné prostory a kanceláře správců. Hlavní budovy byly zbořeny a na jejich místě dnes stojí škola, pocházející z 30. let 20. století. Na ploše původního dvora dnes stojí také objekty pošty, městského úřadu a hasičské zbrojnice. V roce 2012 byly podepsány stanovy Spolku pro ochranu Penkova statku. Spolek chtěl vytvořit vzdělávací…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:https://www.idnes.cz, https://www.mestohluk.cz/mesto/penkuv-statek/, https://slovacky.denik.cz a další, 14.5. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Hluk

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Vlčnov
 Obora
 vinné búdy
 kostel sv. Ondřeje
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Letecké muzeum
 Kunovice
 Panský dvůr
 Lhotka u Hradčovic
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Horní Němčí
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 Kanšperk
 Uherský Ostroh
 synagoga
 boží muka
 Mistřice
 kostel Panny Marie
 synagoga
 sousoší Panny Marie
 Volenov
 Špitálky
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 židovský hřbitov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Bílovice
 Nedachlebice
 Bánov
 kostel sv. Anny
 Včelíny
 kostel sv. Anny
 Polešovické rybníky
 Částkov
 Vnorovy
 větrný mlýn
 Březolupy
 kostel sv. Václava
 rozhledna U Křížku
 archeoskanzen Modrá
 Svárov
 Horní Hrádek
 Strání
 Sušice
 Dolní Hrádek
 Vojšice
 Strání
 větrný mlýn
 Velký Ořechov
 Modrá
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Travičná
 sekvojovec obrovský
Základní informace místa
ID místa: 14185
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.5.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama