První písemné zprávy z r. 1196. Byl správním hradem s vojenskou posádkou tehdejší Lucké provincie na cestě do Uher. R. 1231 v držení vdovy Konstancie Uherské. Zničen Matúšem Čákem r. 1315, nasledně rozebrán. Jeho přesnou polohu se doposud nepodařilo zjistit.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severovýchodu Kunovic na lokalitu Sady, přes řeku Olšavu. Možná zde někde mohl stávat tehdejší hrad.
©2013Ferys22
Písemné prameny uvádějí k roku 1196 datovanou listinu olomouckého knížete Břetislava pro klášter Hradisko u Olomouce. V listině je uváděn název Cunovicz, tedy Kunovice. Jednalo se tehdy o důležitý strategický hrad moravských Přemyslovců, který střežil obchodní cestu do Uher. Mezi roky 1131-1191 byl správním a vojenským centrem po hradu Spytihněvi v tzv. Lucké provincii. Ta zaujímala tehdejší prostor mezi severními Uhry (dnešním Slovenskem a východní částí Moravy). Bylo to tehdy sporné území, které definitivně připadlo Přemyslovcům až roku 1260 po bitvě u Kressenbrunnu, kde zvítězil Přemysl Otakar II. nad Bélou IV. V roce 1231 byl hrad v držení Konstancie Uherské, vdovy po českém králi Přemyslu Otakaru I. Ve staré sídelní lokalitě však nakonec Kunovice ustoupily nově budovanému městu Hradiště, které tak zapříčinilo přemístění kupecké cesty a převzalo strážní funkci kraje (1252-1257). O hradu Kunovice je další písemná zmínka z roku 1297 v královské listině, týkající se právě sousedního Hradiště. Kunovický hrad nakonec dobyl Matúš Čák Trenčanský při svém tažení v roce 1315. Následně hrad rozbořil Jan Lucemburský. Od té doby je uváděn jako pustý. Časem zmizel definitivně beze stop. Umístění hradu není přesně známo a ani archeologové přesné místo v dnešní zástavbě a okolí nelokalizovali. Někdy se klade do prostor u bývalého vodního mlýna, ulic Na Valech a U Pálenice. Mlýnská strouha má být údajně bývalým hradním příkopem. Zajímavostí je, že celý prostor, kde měl hrad stávat, je bez nějakého vyvýšeného místa. Pravděpodobně se tedy původně jednalo o dřevěnou stavbu opevněnou bažinami a mokřady, časem snad částečně přestavěnou kamenným zdivem, které bylo časem zcela jistě rozebráno.
Ivo Rozehnal - zdroj Hrady, zámky a tvrze střední Morava / J.Heider a V.Tkáč 2014, web pamatky-vm.cz, 21.7. 2015

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Kunovice

Místa v okolí

 Panský dvůr
 židovský hřbitov
 Letecké muzeum
 synagoga
 boží muka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Nový Tábor
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Horní Hrádek
 Bílovice
 kaple Zjevení Páně
 mariánský sloup
 Dolní Hrádek
 Lhotka u Hradčovic
 Uherský Ostroh
 Vlčnov
 Sušice
 Obora
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Modrá
 vinné búdy
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Buchlovice
 Nedachlebice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Martina
 Spytihněv
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Anny
 Smraďavka
 Březolupy
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 kaple sv. Barbory
 Panský dům
 Částkov
 Buchlov
 Salaš
 Svárov
 Šarovy
 Napajedla
 Domanín
 Včelíny
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Vnorovy
 Velký Ořechov
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Horní Němčí
 mariánský sloup
 Bzenec
 Sochařská vyhlídka
 Na Salárně
 Váté písky
 Brdo
 Roštín I
 kaple Panny Marie
 Strážnice
 Meandry Moravy
Základní informace místa
ID místa: 12343
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama