První písemné zprávy z r. 1196. Byl správním hradem s vojenskou posádkou tehdejší Lucké provincie na cestě do Uher. R. 1231 v držení vdovy Konstancie Uherské. Zničen Matúšem Čákem r. 1315, nasledně rozebrán. Jeho přesnou polohu se doposud nepodařilo zjistit.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severovýchodu Kunovic na lokalitu Sady, přes řeku Olšavu. Možná zde někde mohl stávat tehdejší hrad.
©2013Ferys22
Písemné prameny uvádějí k roku 1196 datovanou listinu olomouckého knížete Břetislava pro klášter Hradisko u Olomouce. V listině je uváděn název Cunovicz, tedy Kunovice. Jednalo se tehdy o důležitý strategický hrad moravských Přemyslovců, který střežil obchodní cestu do Uher. Mezi roky 1131-1191 byl správním a vojenským centrem po hradu Spytihněvi v tzv. Lucké provincii. Ta zaujímala tehdejší prostor mezi severními Uhry (dnešním Slovenskem a východní částí Moravy). Bylo to tehdy sporné území, které definitivně připadlo Přemyslovcům až roku 1260 po bitvě u Kressenbrunnu, kde zvítězil Přemysl Otakar II. nad Bélou IV. V roce 1231 byl hrad v držení Konstancie Uherské, vdovy po českém králi Přemyslu Otakaru I. Ve staré sídelní lokalitě však nakonec Kunovice ustoupily nově budovanému městu Hradiště, které tak zapříčinilo přemístění kupecké cesty a převzalo strážní funkci kraje (1252-1257). O hradu Kunovice je další písemná zmínka z roku 1297 v královské listině, týkající se právě sousedního Hradiště. Kunovický hrad nakonec dobyl Matúš Čák Trenčanský při svém tažení v roce 1315. Následně hrad rozbořil Jan Lucemburský. Od té doby je uváděn jako pustý. Časem zmizel definitivně beze stop. Umístění hradu není přesně známo a ani archeologové přesné místo v dnešní zástavbě a okolí nelokalizovali. Někdy se klade do prostor u bývalého vodního mlýna, ulic Na Valech a U Pálenice. Mlýnská strouha má být údajně bývalým hradním příkopem. Zajímavostí je, že celý prostor, kde měl hrad stávat, je bez nějakého vyvýšeného místa. Pravděpodobně se tedy původně jednalo o dřevěnou stavbu opevněnou bažinami a mokřady, časem snad částečně přestavěnou kamenným zdivem, které bylo časem zcela jistě rozebráno.
Ivo Rozehnal - zdroj Hrady, zámky a tvrze střední Morava / J.Heider a V.Tkáč 2014, web pamatky-vm.cz, 21.7. 2015
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Kunovice

Místa v okolí

 Panský dvůr
 židovský hřbitov
 Letecké muzeum
 synagoga
 boží muka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Bílovice
 Vlčnov
 Sušice
 Obora
 Dolní Hrádek
 Lhotka u Hradčovic
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Modrá
 vinné búdy
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Buchlovice
 Nedachlebice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Spytihněv
 kostel sv. Anny
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Březolupy
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 kaple sv. Barbory
 Panský dům
 Částkov
 Buchlov
 Svárov
 Šarovy
 Napajedla
 Domanín
 Včelíny
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Vnorovy
 Velký Ořechov
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Horní Němčí
 mariánský sloup
 Bzenec
 Sochařská vyhlídka
 Váté písky
 Brdo
 Roštín I
 Strážnice
 Meandry Moravy
Základní informace místa
ID místa: 12343
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama