První písemné zprávy z r. 1196. Byl správním hradem s vojenskou posádkou tehdejší Lucké provincie na cestě do Uher. R. 1231 v držení vdovy Konstancie Uherské. Zničen Matúšem Čákem r. 1315, nasledně rozebrán. Jeho přesnou polohu se doposud nepodařilo zjistit.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severovýchodu Kunovic na lokalitu Sady, přes řeku Olšavu. Možná zde někde mohl stávat tehdejší hrad.
©2013Ferys22
Písemné prameny uvádějí k roku 1196 datovanou listinu olomouckého knížete Břetislava pro klášter Hradisko u Olomouce. V listině je uváděn název Cunovicz, tedy Kunovice. Jednalo se tehdy o důležitý strategický hrad moravských Přemyslovců, který střežil obchodní cestu do Uher. Mezi roky 1131-1191 byl správním a vojenským centrem po hradu Spytihněvi v tzv. Lucké provincii. Ta zaujímala tehdejší prostor mezi severními Uhry (dnešním Slovenskem a východní částí Moravy). Bylo to tehdy sporné území, které definitivně připadlo Přemyslovcům až roku 1260 po bitvě u Kressenbrunnu, kde zvítězil Přemysl Otakar II. nad Bélou IV. V roce 1231 byl hrad v držení Konstancie Uherské, vdovy po českém králi Přemyslu Otakaru I. Ve staré sídelní lokalitě však nakonec Kunovice ustoupily nově budovanému městu Hradiště, které tak zapříčinilo přemístění kupecké cesty a převzalo strážní funkci kraje (1252-1257). O hradu Kunovice je další písemná zmínka z roku 1297 v královské listině, týkající se právě sousedního Hradiště. Kunovický hrad nakonec dobyl Matúš Čák Trenčanský při svém tažení v roce 1315. Následně hrad rozbořil Jan Lucemburský. Od té doby je uváděn jako pustý. Časem zmizel definitivně beze stop. Umístění hradu není přesně známo a ani archeologové přesné místo v dnešní zástavbě a okolí nelokalizovali. Někdy se klade do prostor u bývalého vodního mlýna, ulic Na Valech a U Pálenice. Mlýnská strouha má být údajně bývalým hradním příkopem. Zajímavostí je, že celý prostor, kde měl hrad stávat, je bez nějakého vyvýšeného místa. Pravděpodobně se tedy původně jednalo o dřevěnou stavbu opevněnou bažinami a mokřady, časem snad částečně přestavěnou kamenným zdivem, které bylo časem zcela jistě rozebráno.
Ivo Rozehnal - zdroj Hrady, zámky a tvrze střední Morava / J.Heider a V.Tkáč 2014, web pamatky-vm.cz, 21.7. 2015
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Kunovice

Místa v okolí

 Panský dvůr
 židovský hřbitov
 Letecké muzeum
 synagoga
 boží muka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Bílovice
 Vlčnov
 Sušice
 Obora
 Dolní Hrádek
 Lhotka u Hradčovic
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Modrá
 vinné búdy
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Buchlovice
 Nedachlebice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Ondřeje
 Spytihněv
 kostel sv. Anny
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Březolupy
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Baťův kanál
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 kaple sv. Barbory
 Panský dům
 Částkov
 Buchlov
 Svárov
 Šarovy
 Napajedla
 Domanín
 Včelíny
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Vnorovy
 Velký Ořechov
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Horní Němčí
 mariánský sloup
 Bzenec
 Sochařská vyhlídka
 Váté písky
 Brdo
 Roštín I
 Strážnice
 Meandry Moravy
Základní informace místa
ID místa: 12343
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama