Nížinné přemyslovské hradisko chráněné vodními toky, příkopem a hliněným valem s dřevěnou konstrukcí bylo založeno nejpozději na přelomu 11. a 12. stol. Opevněný areál byl zničen požárem na konci 12. stol.
Hlavní obrázek místa
Lokalita od jihu
© Luděk Vláčil 09/2018
Hradisko (též hradiště) Ščepy-Hradištěk se nachází při východním okraji obce Spytihněv na levém břehu řeky Moravy v prostoru zvaném Hradišťko. Přes lokalitu prochází cyklotrasa č. 47 Olomouc-Kroměříž-Uh.Hradiště-Hodonín a souběžně s ní i zelená turistická cesta. Nejlépe se k hradišti dostanete přes jez od přístaviště Spytihněv, kde je občerstvení a parkoviště. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 9.9. 2018
historie

Nížinné přemyslovské hradisko bylo založeno v ohybu řeky Moravy nejpozději na přelomu 11. a 12. století. Podle názvu lze usuzovat, že hradisko snad nechal vybudovat kníže Břetislav I. a pojmenoval jej po synovi Spytihněvu II., nebo jej založil až později samotný Spytihněv II. Někdy se uvažuje o vzniku hradiště již za Spytihněva I. v době pádu Velké Moravy. Opevněný areál byl zničen požárem na konci 12. století. Hradisko bylo chráněno vodními toky, příkopem a valem s dřevěnou konstrukcí, z něhož se dochoval pouze východní obloukový úsek o délce asi 180 m. Jelikož je zde terén pozměněn značnými regulačními úpravami toku řeky Moravy, není znám původní půdorys ani rozsah hradiska. Na lokalitu poprvé upozornil v roce 1899 I. L. Červinka, který provedl také první výkopy. Při regulaci řeky Moravy v 30. letech 20. století, kdy došlo k napřímení toku, byly při výkopu nového koryta objeveny zbytky románského kostela spojovaného se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005, Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004 a další, 9.9. 2018

Půdorys místa

Předpokládaný rozsah hradiště podle B. Novotného, zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005
© Luděk Vláčil 09/2018
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Spytihněv

Místa v okolí

 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Sušice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 kostel sv. Anny
 Bílovice
 větrný mlýn
 Březolupy
 Mistřice
 Šarovy
 Nedachlebice
 Otrokovice
 Modrá
 boží muka
 archeoskanzen Modrá
 synagoga
 Sochařská vyhlídka
 Částkov
 Svárov
 Horní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Dolní Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Lhotka u Hradčovic
 Kunovice
 Tečovice
 Komínské skály
 Panský dvůr
 Kvasice
 Louky
 sekvojovec obrovský
 Letecké muzeum
 Velký Ořechov
 Tlumačov
 Bunč
 Velké Těšany
 Mysločovice
 Obora
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Zlín
 Buchlov
 Roštín II
 Brdo
 Roštín I
 Vlčnov
 Smraďavka
 smírčí kříž
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 městské opevnění
 Zdounky
 Zdounky
 Polešovické rybníky
 Nětčice
 Ořechov
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 13992
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama