Nížinné přemyslovské hradisko chráněné vodními toky, příkopem a hliněným valem s dřevěnou konstrukcí bylo založeno nejpozději na přelomu 11. a 12. stol. Opevněný areál byl zničen požárem na konci 12. stol.
Hlavní obrázek místa
Lokalita od jihu
© Luděk Vláčil 09/2018
Hradisko (též hradiště) Ščepy-Hradištěk se nachází při východním okraji obce Spytihněv na levém břehu řeky Moravy v prostoru zvaném Hradišťko. Přes lokalitu prochází cyklotrasa č. 47 Olomouc-Kroměříž-Uh.Hradiště-Hodonín a souběžně s ní i zelená turistická cesta. Nejlépe se k hradišti dostanete přes jez od přístaviště Spytihněv, kde je občerstvení a parkoviště. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 9.9. 2018
historie

Nížinné přemyslovské hradisko bylo založeno v ohybu řeky Moravy nejpozději na přelomu 11. a 12. století. Podle názvu lze usuzovat, že hradisko snad nechal vybudovat kníže Břetislav I. a pojmenoval jej po synovi Spytihněvu II., nebo jej založil až později samotný Spytihněv II. Někdy se uvažuje o vzniku hradiště již za Spytihněva I. v době pádu Velké Moravy. Opevněný areál byl zničen požárem na konci 12. století. Hradisko bylo chráněno vodními toky, příkopem a valem s dřevěnou konstrukcí, z něhož se dochoval pouze východní obloukový úsek o délce asi 180 m. Jelikož je zde terén pozměněn značnými regulačními úpravami toku řeky Moravy, není znám původní půdorys ani rozsah hradiska. Na lokalitu poprvé upozornil v roce 1899 I. L. Červinka, který provedl také první výkopy. Při regulaci řeky Moravy v 30. letech 20. století, kdy došlo k napřímení toku, byly při výkopu nového koryta objeveny zbytky románského kostela spojovaného se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005, Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004 a další, 9.9. 2018

Půdorys místa

Předpokládaný rozsah hradiště podle B. Novotného, zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005
© Luděk Vláčil 09/2018
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Spytihněv

Místa v okolí

 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Sušice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 kostel sv. Anny
 Bílovice
 větrný mlýn
 Březolupy
 Mistřice
 Šarovy
 Nedachlebice
 Otrokovice
 Modrá
 boží muka
 archeoskanzen Modrá
 synagoga
 Sochařská vyhlídka
 Částkov
 Svárov
 Horní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Dolní Hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Lhotka u Hradčovic
 Kunovice
 Tečovice
 Komínské skály
 Panský dvůr
 Kvasice
 Louky
 sekvojovec obrovský
 Letecké muzeum
 Velký Ořechov
 Tlumačov
 Bunč
 Velké Těšany
 Mysločovice
 Obora
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Zlín
 Buchlov
 Roštín II
 Brdo
 Roštín I
 Vlčnov
 Smraďavka
 smírčí kříž
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 městské opevnění
 Zdounky
 Zdounky
 Polešovické rybníky
 Nětčice
 Ořechov
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 13992
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama