Nížinné přemyslovské hradisko chráněné vodními toky, příkopem a hliněným valem s dřevěnou konstrukcí bylo založeno nejpozději na přelomu 11. a 12. stol. Opevněný areál byl zničen požárem na konci 12. stol.
Hlavní obrázek místa
Lokalita od jihu
© Luděk Vláčil 09/2018
Hradisko (též hradiště) Ščepy-Hradištěk se nachází při východním okraji obce Spytihněv na levém břehu řeky Moravy v prostoru zvaném Hradišťko. Přes lokalitu prochází cyklotrasa č. 47 Olomouc-Kroměříž-Uh.Hradiště-Hodonín a souběžně s ní i zelená turistická cesta. Nejlépe se k hradišti dostanete přes jez od přístaviště Spytihněv, kde je občerstvení a parkoviště. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 9.9. 2018
historie

Nížinné přemyslovské hradisko bylo založeno v ohybu řeky Moravy nejpozději na přelomu 11. a 12. století. Podle názvu lze usuzovat, že hradisko snad nechal vybudovat kníže Břetislav I. a pojmenoval jej po synovi Spytihněvu II., nebo jej založil až později samotný Spytihněv II. Někdy se uvažuje o vzniku hradiště již za Spytihněva I. v době pádu Velké Moravy. Opevněný areál byl zničen požárem na konci 12. století. Hradisko bylo chráněno vodními toky, příkopem a valem s dřevěnou konstrukcí, z něhož se dochoval pouze východní obloukový úsek o délce asi 180 m. Jelikož je zde terén pozměněn značnými regulačními úpravami toku řeky Moravy, není znám původní půdorys ani rozsah hradiska. Na lokalitu poprvé upozornil v roce 1899 I. L. Červinka, který provedl také první výkopy. Při regulaci řeky Moravy v 30. letech 20. století, kdy došlo k napřímení toku, byly při výkopu nového koryta objeveny zbytky románského kostela spojovaného se…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005, Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004 a další, 9.9. 2018

Půdorys místa

Předpokládaný rozsah hradiště podle B. Novotného, zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005
© Luděk Vláčil 09/2018
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Spytihněv

Místa v okolí

 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Sušice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 kostel sv. Anny
 Bílovice
 větrný mlýn
 Březolupy
 Mistřice
 Šarovy
 Nedachlebice
 Otrokovice
 Modrá
 boží muka
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 synagoga
 Sochařská vyhlídka
 Budačina
 Svárov
 Částkov
 Horní Hrádek
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Dolní Hrádek
 židovský hřbitov
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Lhotka u Hradčovic
 Tečovice
 Kunovice
 Panský dvůr
 Komínské skály
 Salaš
 Kvasice
 Louky
 sekvojovec obrovský
 Letecké muzeum
 Velký Ořechov
 Bunč
 Tlumačov
 Velké Těšany
 Mysločovice
 Na Salárně
 Obora
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Zlín
 Buchlov
 Roštín II
 Brdo
 Roštín I
 statek Světlá
 Těšnovice
 Vlčnov
 Smraďavka
 smírčí kříž
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Panský dům
 městské opevnění
 Zdounky
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 Zdounky
 Polešovické rybníky
 Nětčice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
Základní informace místa
ID místa: 13992
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama