Původně barokní zámek z let 1689-99 přestavěn z původní tvrze asi z 16. stol. V r.1739 za biskupa Jakuba Arnošta upraven a vybudován park a kostel, který se zámkem tvoří celistvý komplex. Od r. 1804 majiteli Šternberkové, kteří zde sídlili do konfiskace r. 1945. Dnes domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 03/2007
Obec Pohořelice u Napajedel se poprvé zmiňuje roku 1255. Tehdy ji vlastnil vladyka Holáč z Pohořelic. Pravděpodobně jeho následníci vybudovali zdejší tvrz. Snad vznikla v 16. století jako náhrada nedaleké zaniklé tvrze v Podhradí (zanikla koncem 15. století). Přesná doba vzniku sídla však není známa pro neexistenci písemných zpráv. Majitelé panství se zde velmi často střídali, takže nepřekvapuje, že po celé 17. století tvrz velmi pustla. Mezníkem se stal rok 1668, kdy zdejší statky koupil vojenský důstojník, italský baron Attilia Offredi. Tehdy tvrz sloužila jako sýpka. Právě on ji prodal Františkovi Forgatschovi z Gimeše. Ten v letech 1689-99 z tvrze vybudoval barokní zámek. Následně panství prodal Františkovi Karlovi z Lichtenstein-Castelcornu, který vlastnil sousední Malenovice. Dalším majitelem byl po jeho smrti jeho syn, olomoucký biskup Jakub Arnošt. Ten kolem roku 1739 zámek opravil a vybudoval anglický park se skleníky a kapličkou. Při této rekonstrukci přistavěl i sousední kostel sv. Jana Nepomuckého, který se zámkem vytváří jednotnou kompozici díky zastřešené visuté chodbě ze zámku. V roce 1804 kupuje zámek s panstvím Pohořelice a Malenovice hrabě Leopold Šternberk. Právě v Pohořelicích si vybudoval své letní sídlo. Rodině Šternberků patřil zámek až do roku 1945. Po válce byl zkonfiskován a v roce 1950 přidělen pod KNV Gottwaldov. Část sbírek byla umístěna do zámku v Buchlovicích, část zůstala Marii Šternberkové, zbytek byl rozprodán. V zámku vznikla politická škola (1950-1953), pak sloužil různým organizacím, což se negativně projevilo na jeho stavu. V 60. a 70. letech byl sice opravován, ale bohužel nebyl zájem o zachování barokního stylu. Dalších oprav se dočkal po roce 1990, kdy se následně od roku 2002 stal sídlem domova důchodců. Součástí zámku je i malá restaurace. Vnitřní prostory zámku jsou tak veřejnosti nepřístupny.
Ivo Rozehnal - Zdroj - Šternberkové / P.Juřík 2013, 10.2. 2016

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pohořelice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Otrokovice
 Spytihněv
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Sochařská vyhlídka
 Tečovice
 Březolupy
 Šarovy
 Louky
 Sušice
 Bílovice
 Kvasice
 Mysločovice
 Tlumačov
 Budačina
 kostel sv. Anny
 Nedachlebice
 Svárov
 Mistřice
 větrný mlýn
 Částkov
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Zlín
 Modrá
 Velké Těšany
 Velký Ořechov
 Komínské skály
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 boží muka
 synagoga
 kaple Zjevení Páně
 Těšnovice
 mariánský sloup
 Žeranovice
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 kostel sv. Jiří
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Lhotka u Hradčovic
 Bunč
 Žeranovice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 církevní areál Sady
 Salaš
 Zámeček
 židovský hřbitov
 Oberský vrch
 Rýsov
 Na Salárně
 Kunovice
 zvonice
 smírčí kříž
 sekvojovec obrovský
 statek Světlá
 kaple sv. Floriána
 Panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 židovská radnice
 Starý pivovar
 městské opevnění
 radnice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Kroměříž
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 vrchnostenská sýpka
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 Štípa
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Lukov
Kontaktní informace
Domov pokojného stáří Pohořelice
Pohořelice 39, 691 23 okr. Zlín
Tel: 577 941 281
dps@obecpohorelice.cz
Základní informace místa
ID místa: 12700
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama