Původně barokní zámek z let 1689-99 přestavěn z původní tvrze asi z 16. stol. V r.1739 za biskupa Jakuba Arnošta upraven a vybudován park a kostel, který se zámkem tvoří celistvý komplex. Od r. 1804 majiteli Šternberkové, kteří zde sídlili do konfiskace r. 1945. Dnes domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 03/2007
Obec Pohořelice u Napajedel se poprvé zmiňuje roku 1255. Tehdy ji vlastnil vladyka Holáč z Pohořelic. Pravděpodobně jeho následníci vybudovali zdejší tvrz. Snad vznikla v 16. století jako náhrada nedaleké zaniklé tvrze v Podhradí (zanikla koncem 15. století). Přesná doba vzniku sídla však není známa pro neexistenci písemných zpráv. Majitelé panství se zde velmi často střídali, takže nepřekvapuje, že po celé 17. století tvrz velmi pustla. Mezníkem se stal rok 1668, kdy zdejší statky koupil vojenský důstojník, italský baron Attilia Offredi. Tehdy tvrz sloužila jako sýpka. Právě on ji prodal Františkovi Forgatschovi z Gimeše. Ten v letech 1689-99 z tvrze vybudoval barokní zámek. Následně panství prodal Františkovi Karlovi z Lichtenstein-Castelcornu, který vlastnil sousední Malenovice. Dalším majitelem byl po jeho smrti jeho syn, olomoucký biskup Jakub Arnošt. Ten kolem roku 1739 zámek opravil a vybudoval anglický park se skleníky a kapličkou. Při této rekonstrukci přistavěl i sousední kostel sv. Jana Nepomuckého, který se zámkem vytváří jednotnou kompozici díky zastřešené visuté chodbě ze zámku. V roce 1804 kupuje zámek s panstvím Pohořelice a Malenovice hrabě Leopold Šternberk. Právě v Pohořelicích si vybudoval své letní sídlo. Rodině Šternberků patřil zámek až do roku 1945. Po válce byl zkonfiskován a v roce 1950 přidělen pod KNV Gottwaldov. Část sbírek byla umístěna do zámku v Buchlovicích, část zůstala Marii Šternberkové, zbytek byl rozprodán. V zámku vznikla politická škola (1950-1953), pak sloužil různým organizacím, což se negativně projevilo na jeho stavu. V 60. a 70. letech byl sice opravován, ale bohužel nebyl zájem o zachování barokního stylu. Dalších oprav se dočkal po roce 1990, kdy se následně od roku 2002 stal sídlem domova důchodců. Součástí zámku je i malá restaurace. Vnitřní prostory zámku jsou tak veřejnosti nepřístupny.
Ivo Rozehnal - Zdroj - Šternberkové / P.Juřík 2013, 10.2. 2016
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pohořelice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Otrokovice
 Spytihněv
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Sochařská vyhlídka
 Tečovice
 Březolupy
 Šarovy
 Louky
 Sušice
 Bílovice
 Kvasice
 Mysločovice
 Tlumačov
 kostel sv. Anny
 Nedachlebice
 Svárov
 Mistřice
 větrný mlýn
 Částkov
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Zlín
 Modrá
 Velké Těšany
 Velký Ořechov
 Komínské skály
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 boží muka
 synagoga
 Žeranovice
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Lhotka u Hradčovic
 Bunč
 Žeranovice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 církevní areál Sady
 Zámeček
 židovský hřbitov
 Oberský vrch
 Rýsov
 Kunovice
 smírčí kříž
 sekvojovec obrovský
 Panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 židovská radnice
 Starý pivovar
 městské opevnění
 radnice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Kroměříž
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 vrchnostenská sýpka
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 Štípa
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Lukov
Kontaktní informace
Domov pokojného stáří Pohořelice
Pohořelice 39, 691 23 okr. Zlín
Tel: 577 941 281
dps@obecpohorelice.cz
Základní informace místa
ID místa: 12700
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama