Původně barokní zámek z let 1689-99 přestavěn z původní tvrze asi z 16. stol. V r.1739 za biskupa Jakuba Arnošta upraven a vybudován park a kostel, který se zámkem tvoří celistvý komplex. Od r. 1804 majiteli Šternberkové, kteří zde sídlili do konfiskace r. 1945. Dnes domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 03/2007
Obec Pohořelice u Napajedel se poprvé zmiňuje roku 1255. Tehdy ji vlastnil vladyka Holáč z Pohořelic. Pravděpodobně jeho následníci vybudovali zdejší tvrz. Snad vznikla v 16. století jako náhrada nedaleké zaniklé tvrze v Podhradí (zanikla koncem 15. století). Přesná doba vzniku sídla však není známa pro neexistenci písemných zpráv. Majitelé panství se zde velmi často střídali, takže nepřekvapuje, že po celé 17. století tvrz velmi pustla. Mezníkem se stal rok 1668, kdy zdejší statky koupil vojenský důstojník, italský baron Attilia Offredi. Tehdy tvrz sloužila jako sýpka. Právě on ji prodal Františkovi Forgatschovi z Gimeše. Ten v letech 1689-99 z tvrze vybudoval barokní zámek. Následně panství prodal Františkovi Karlovi z Lichtenstein-Castelcornu, který vlastnil sousední Malenovice. Dalším majitelem byl po jeho smrti jeho syn, olomoucký biskup Jakub Arnošt. Ten kolem roku 1739 zámek opravil a vybudoval anglický park se skleníky a kapličkou. Při této rekonstrukci přistavěl i sousední kostel sv. Jana Nepomuckého, který se zámkem vytváří jednotnou kompozici díky zastřešené visuté chodbě ze zámku. V roce 1804 kupuje zámek s panstvím Pohořelice a Malenovice hrabě Leopold Šternberk. Právě v Pohořelicích si vybudoval své letní sídlo. Rodině Šternberků patřil zámek až do roku 1945. Po válce byl zkonfiskován a v roce 1950 přidělen pod KNV Gottwaldov. Část sbírek byla umístěna do zámku v Buchlovicích, část zůstala Marii Šternberkové, zbytek byl rozprodán. V zámku vznikla politická škola (1950-1953), pak sloužil různým organizacím, což se negativně projevilo na jeho stavu. V 60. a 70. letech byl sice opravován, ale bohužel nebyl zájem o zachování barokního stylu. Dalších oprav se dočkal po roce 1990, kdy se následně od roku 2002 stal sídlem domova důchodců. Součástí zámku je i malá restaurace. Vnitřní prostory zámku jsou tak veřejnosti nepřístupny.
Ivo Rozehnal - Zdroj - Šternberkové / P.Juřík 2013, 10.2. 2016
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pohořelice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Otrokovice
 Spytihněv
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Sochařská vyhlídka
 Tečovice
 Březolupy
 Šarovy
 Louky
 Sušice
 Bílovice
 Kvasice
 Mysločovice
 Tlumačov
 Budačina
 kostel sv. Anny
 Nedachlebice
 Svárov
 Mistřice
 větrný mlýn
 Částkov
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Zlín
 Modrá
 Velké Těšany
 Velký Ořechov
 Komínské skály
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 boží muka
 synagoga
 kaple Zjevení Páně
 Těšnovice
 Žeranovice
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 kostel sv. Jiří
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Lhotka u Hradčovic
 Bunč
 Žeranovice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 církevní areál Sady
 Salaš
 Zámeček
 židovský hřbitov
 Oberský vrch
 Rýsov
 Na Salárně
 Kunovice
 zvonice
 smírčí kříž
 sekvojovec obrovský
 statek Světlá
 kaple sv. Floriána
 Panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 židovská radnice
 Starý pivovar
 městské opevnění
 radnice
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 Kroměříž
 Mlýnská brána
 kostel sv. Mořice
 vrchnostenská sýpka
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 Štípa
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 Tusculum
 Lukov
Kontaktní informace
Domov pokojného stáří Pohořelice
Pohořelice 39, 691 23 okr. Zlín
Tel: 577 941 281
dps@obecpohorelice.cz
Základní informace místa
ID místa: 12700
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama