Polygonální kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavena roku 1715. Oltářní obraz světce je dílem Ignáce Viktorina Raaba z 2. poloviny 18. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2022
Obec Velehrad ležící na jihovýchodě Moravy je jedním z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. Nejvýznamnější stavbou dnešního Velehradu je někdejší klášter cisterciáků s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie založený před r. 1205. S klášterem u Velehradu zřejmě souvisí i přenesení názvu Velehrad na toto místo. Kolem klášterního areálu je několik kaplí. Jednou z nich je polygonální kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1715, která se nachází na jihozápadním nároží ohradní zdi areálu kláštera, na okraji přírodního parku Chřiby u barokního mostu přes říčku Salašku. Kolem kaple prochází Moravská vinná cyklotrasa a Cyrilometodějská stezka.
Luděk Vláčil, 11.5. 2022
historie

Polygonální kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavena roku 1715. Do kaple vedou dva vchody, jeden ze zahrady a druhý z barokního mostu přes říčku Salašku z roku 1766. Oltářní obraz sv. Jana Nepomuckého je od jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 18. století jezuity Ignáce Viktorina Raaba. Zajímavostí je, že Ignác Raab se narodil ve stejném roce, kdy byla kaple postavena a zemřel zde ve Velehradě. Ignác často svá díla nepodepisoval, protože za jejich autora považoval Boha, jenž byl původcem jeho nadání. V současnosti (2022) probíhá rekonstrukce, po níž bude kaple zpřístupněna veřejnosti.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.velehrad.cz/pamatky-ve-velehrade a další, 11.5. 2022

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16367
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama