Polygonální kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavena roku 1715. Oltářní obraz světce je dílem Ignáce Viktorina Raaba z 2. poloviny 18. stol.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 05/2022
Obec Velehrad ležící na jihovýchodě Moravy je jedním z nejvýznamnějších poutních míst České republiky. Nejvýznamnější stavbou dnešního Velehradu je někdejší klášter cisterciáků s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie založený před r. 1205. S klášterem u Velehradu zřejmě souvisí i přenesení názvu Velehrad na toto místo. Kolem klášterního areálu je několik kaplí. Jednou z nich je polygonální kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1715, která se nachází na jihozápadním nároží ohradní zdi areálu kláštera, na okraji přírodního parku Chřiby u barokního mostu přes říčku Salašku. Kolem kaple prochází Moravská vinná cyklotrasa a Cyrilometodějská stezka.
Luděk Vláčil, 11.5. 2022
historie

Polygonální kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavena roku 1715. Do kaple vedou dva vchody, jeden ze zahrady a druhý z barokního mostu přes říčku Salašku z roku 1766. Oltářní obraz sv. Jana Nepomuckého je od jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 18. století jezuity Ignáce Viktorina Raaba. Zajímavostí je, že Ignác Raab se narodil ve stejném roce, kdy byla kaple postavena a zemřel zde ve Velehradě. Ignác často svá díla nepodepisoval, protože za jejich autora považoval Boha, jenž byl původcem jeho nadání. V současnosti (2022) probíhá rekonstrukce, po níž bude kaple zpřístupněna veřejnosti.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.velehrad.cz/pamatky-ve-velehrade a další, 11.5. 2022

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Modrá
 sekvojovec obrovský
 větrný mlýn
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Sušice
 kostel sv. Anny
 Salaš
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 Smraďavka
 Buchlov
 synagoga
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Komínské skály
 Spytihněv
 Bunč
 Na Salárně
 Roštín I
 Brdo
 Budačina
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 Mistřice
 Roštín II
 Bílovice
 kostel sv. Havla
 Napajedla
 Napajedla
 Osvětimany
 Napajedla
 Kazatelna
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Zástřizly
 Cetechovice
 Střílky
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Klimenta
 Cimburk u Koryčan
 statek Světlá
 hradisko sv. Klimenta
 Kozel
 Pohořelice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 barokní hřbitov
 Domanín
 Březolupy
 Střílky
 Chvalnov
 Lebedov
 Koryčanská kaple
 Nedachlebice
 Žeravice
 Lísky
 Vřesovice
 Zdounky
 kostel sv. Jiří
 Zdenička
 Lhotka u Hradčovic
 Velké Těšany
 Zdounky
 Otrokovice
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Svárov
 Hluk
 Zdislavice
 Hoštice
 Obora
 Troubky
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Súsedská
 Vlčnov
 Bzenec
 Troubky
 mariánský sloup
 Litenčice
 Žádovice
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Malenovice
 Tečovice
Základní informace místa
ID místa: 16367
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.5.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama