Římskokatolický farní kostel v historizujícím stylu byl na návsi postaven v letech 1909–1911. Vysvěcen byl v r. 1923 na svátek sv Anny. Farnost spravována excurrendo.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Anny
© Luděk Vláčil 08/2019
Moravský Písek je obec ležící na jihovýchodní Moravě v oblasti Dolňáckého Slovácka v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 5,5 km severozápadně od Veselí nad Moravou. Hlavní dominantou obce je kostel sv. Anny, který je přístupný veřejnosti v době konání bohoslužeb. Na návsi u kostela stojí sloup se sochou P. Marie a socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1746. U vchodu do kostela je socha sv. Václava s památníkem obětem I. světové války a památník obětem II. světové války.
Luděk Vláčil, 27.12. 2019
historie

První známá písemná zmínka o Moravském Písku je z roku 1300. Vesnice byla po dobu její známé historie přifařena do Uherského Ostrohu, kam také docházeli místní věřící na bohoslužby. Římskokatolický farní kostel v historizujícím stylu byl na návsi postaven až v letech 1909–1911. Vysvěcen byl zřejmě 26. července 1923 na svátek sv Anny. O výstavbu kostela se zasloužil první místní farář P. František Kvapil, který byl 5.6.1942 popraven nacisty. Tuto událost připomíná pamětní deska na stěně chrámu. Římskokatolická farnost v Moravském Písku je spravována dojíždějícím duchovním správcem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org, https://www.moravskypisek.cz a další, 27.12. 2019

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Moravský Písek

Místa v okolí

 Uherský Ostroh
 Domanín
 Baťův kanál
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Ořechov
 synagoga
 kaple sv. Václava
 kostel Panny Marie
 Nový Tábor
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Včelíny
 Vnorovy
 Váté písky
 Vracov
 Žeravice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Meandry Moravy
 kaple Panny Marie
 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 kaple Panny Marie
 Smraďavka
 sv. Antonín
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 skanzen Strážnice
 vinné búdy
 sloup Panny Marie
 městské opevnění
 Letecké muzeum
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 smírčí kříž
 kostel sv. Ondřeje
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Žádovice
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Panský dvůr
 Súsedská
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Kunovice
 Johanka
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Dolní Moštěnice
 synagoga
 boží muka
 Vřesovice
 Dolní Hrádek
 Horní Hrádek
 Vlkoš
 Buchlov
 kaple sv. Barbory
 městský dům č.p. 2
 Plže
 sekvojovec obrovský
 archeoskanzen Modrá
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Díl u Božího syna
 Hluk
 Penkův dvůr
 Kostelec
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 Kazatelna
 Koryčanská kaple
 Travičná
 Kozel
 kostel Všech Svatých
 Milotice
 Modrá
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Cimburk u Koryčan
 kostel sv. Anny
 Vojšice
 Rohatec
 větrný mlýn
 Sušice
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Mistřice
 větrný mlýn
Základní informace místa
ID místa: 14337
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.12.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama