Na Salárně

most nedokončené dálnice
Pozůstatky nedokončeného mostu tzv. Baťovy dálnice na hřebenu Chřibů se nacházejí při červené hřebenovce mezi rekreační osadou Bunč a nejvyšším vrcholem Brdo (587 m n. m.), na němž stojí kamenná rozhledna.
Hlavní obrázek místa
Na Salárně
© Radovan Bajgar 02/2022
Zbytky nedokončeného mostu tzv. Baťovy dálnice v Chřibech leží nyní při hřebenové, červeně značené turistické trase mezi vrcholem Brdo (587 m n. m.) s rozhlednou a rekreační osadou Bunč. Jeho pilíře se nacházejí v lese asi na polovině cesty mezi těmito body. Pro motoristy je nejvýhodnějším východištěm právě osada Bunč.
Jiří Špaček, 5.3. 2022
historie

V r. 1939 se začala realizovat stavba dálnice, která měla původně protínat celé Československo od západních Čech až po tehdejší Podkarpatskou Rus. Stavba, kterou prosazoval zlínský podnikatel Jan Antonín Baťa a potom v pozměněné podobě i německá správa Protektorátu Čechy a Morava, byla zastavena o tři roky později. Za tu dobu se stihlo postavit velké množství propustí, mostů a terénních zářezů. Po válce byl projekt dálnice přes Chřiby definitivně opuštěn, a tak se zde nacházejí pouze pozůstatky výstavby z období protektorátu. K nim patří i nedokončený dálniční most na hřebenu Chřibů, nyní při červeně značené turistické trase mezi vrcholem Brdo s rozhlednou a osadou Bunč.

5.3. 2022

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Salaš

Místa v okolí

 Roštín II
 Bunč
 Brdo
 Roštín I
 Komínské skály
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 statek Světlá
 Salaš
 Lebedov
 Cetechovice
 Zdounky
 Zdenička
 Zdounky
 Budačina
 Zdislavice
 Svárov
 Troubky
 sekvojovec obrovský
 Zástřizly
 Hoštice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Barbory
 Troubky
 Buchlov
 Nětčice
 Chvalnov
 Lísky
 Modrá
 Střílky
 Zborovice
 vila Friessů
 barokní hřbitov
 Velké Těšany
 Dolní Hrádek
 větrný mlýn
 Litenčice
 Střílky
 Horní Hrádek
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 zvonice
 smírčí kříž
 kaple sv. Floriána
 Sušice
 Smraďavka
 větrný mlýn
 Cimburk u Koryčan
 Kazatelna
 Morkovice
 Kozel
 Věžky
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Alžběty
 Počenice
 kostel sv. Václava
 Kvasice
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Napajedla
 Maják Šrotík
 Napajedla
 Napajedla
 Kovozoo
 Špitálky
 Spytihněv
 Květná zahrada
 Opatovice
 městské opevnění
 vrchnostenská sýpka
 Starý pivovar
 radnice
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Havla
 židovská radnice
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Prasklice
 kostel sv. Vavřince
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 Koryčany
 Osvětimany
 biskupská mincovna
 kostel svaté Anny
 Brankovice
 Dřínov
 Zámeček
 Uhřice
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 boží muka
 Tlumačov
 Pohořelice
 Otrokovice
 synagoga
 Štátula
 Chvalkovice
 Vřesovice
 Srbce
 kostel sv. Václava
 Osíčany
 Nemotice
 kaple sv. Panny Marie
 Vitčice
 kostel sv. Ondřeje
 kaple se zvonicí
 Prasklice
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Mistřice
 Panský dvůr
 Kunovice
 Švábenice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 Hradisko
Základní informace místa
ID místa: 14660
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama