Římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v barokním slohu v letech 1681-1712. Slavnostně posvěcen r. 1740 biskupem Jakubem Arnoštem z Liechtensteinu. Následně mnohokrát upravován. U kostela stojí fara.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Obec Spytihněv se nachází na jihovýchodní Moravě na okraji oblasti Dolňáckého Slovácka severně od Uherského Hradiště a jižně od Napajedel na pravém břehu Moravy. Spytihněv má nyní má asi 1700 obyvatel. Dominantou obce je barokní římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojící v parku v ulici Hlavní. Před vchodem je kamenný kříž. Součástí církevního areálu je s kostelem slohově nejednotná budova fary č. p 1. stojící na protější straně ulice. Na protějším břehu řeky se nacházejí stopy nížinného opevněného hradiště nazývaného Ščepy-Hradištěk (viz samostatné heslo). Ve Spytihněvi odbočuje z Moravy tzv. Baťův plavební kanál. Obcí prochází silnice I/55 od Otrokovic k Hodonínu stejně jako železniční trať 330, na níž má Spytihněv zastávku. Na území obce končí zelená turistická značka, která sleduje levý břeh Moravy od mostu přes řeku v Napajedlích k mostu ve Spytihněvi.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 27.8. 2019
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní orientovaná stavba s kněžištěm v půlkruhovém závěru, sakristií a přístavbou na obdélníkovém půdorysu na severní straně a z části představenou věží v průčelí. Prostor kostela je zaklenut valenou klenbou s lunetami, v nichž jsou osazena okna uzavřená obloukem. Prostor lodi člení pilastry s římsovými hlavicemi, pod nimiž jsou vždy čtyři zlacené růže. Vítězný oblouk je taktéž zdoben zlacenými růžemi. Na západní straně je dvěma pilíři nesena kruchta s varhanami. Fasáda kostela je členěna lizénami a hlavní profilovanou římsou, která nese sedlovou střechu, nad kněžištěm zvalbenou. Okna sakristie i přístavku jsou obdélná. Vchod na jižní straně hlavní lodi je pravoúhlý s kamenným ostěním s uchy. V nadpraží se nachází Oko Boží, nad ním prolomený fronton s klenákem a letopočty 1712 a 1998. Na jihozápadním nároží jsou umístěny sluneční hodiny. V průčelí je…  číst dále

Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, 27.8. 2019

historie

Starobylá ves a nynější obec je prvně zmíněna roku 1141 v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Již tehdy zde stál kostel a Spytihněv patřila mezi šest arcijáhenství na Moravě. Původní osídlení s kostelem se však nacházelo na protějším břehu řeky. Teprve po zániku hradiska na konci 12. století se osídlení přesunulo do současné polohy. V roce 1622 za třicetileté války byla ves i s kostelem vypleněna. Kolem roku 1624 se měl kostel podemletý při povodni zřítit do řeky. Podle jiných pramenů byl zničen povodní až roku 1680. Bez ohledu na přesnější skutečnosti v 17. století zanikl i další spytihněvský kostel (stál v jižní části zatopeného prostoru Pod zahrádkami, který byl do regulace toku ramenem Moravy). Již v roce 1681 byl západně od původní návsi na novém, bezpečnějším místě položen základní kámen pro stavbu současného kostela Nanebevzetí Panny Marie. Po průtazích trvajících 32 let byla stavba dokončena teprve v roce…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: http://www.spytihnev.cz, památkový katalog, https://cs.wikipedia.org, Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005 a další, 27.8. 2019

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Spytihněv

Místa v okolí

 Spytihněv
 Napajedla
 Napajedla
 Sušice
 Napajedla
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 větrný mlýn
 Bílovice
 Mistřice
 Březolupy
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 boží muka
 Otrokovice
 Šarovy
 synagoga
 Nedachlebice
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Kovozoo
 židovský hřbitov
 Sochařská vyhlídka
 Svárov
 Částkov
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Komínské skály
 Kunovice
 Panský dvůr
 Tečovice
 Lhotka u Hradčovic
 Kvasice
 sekvojovec obrovský
 Bunč
 Letecké muzeum
 Louky
 Tlumačov
 Velké Těšany
 Velký Ořechov
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kaple sv. Barbory
 Mysločovice
 kostel sv. Václava
 Buchlov
 Obora
 Roštín II
 Brdo
 Roštín I
 Smraďavka
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 smírčí kříž
 Zlín
 Vlčnov
 Zdounky
 rozhledna Zdenička
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Zdounky
 Panský dům
 městské opevnění
 Polešovické rybníky
 Nětčice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
Základní informace místa
ID místa: 14335
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama