Římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v barokním slohu v letech 1681-1712. Slavnostně posvěcen r. 1740 biskupem Jakubem Arnoštem z Liechtensteinu. Následně mnohokrát upravován. U kostela stojí fara.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Obec Spytihněv se nachází na jihovýchodní Moravě na okraji oblasti Dolňáckého Slovácka severně od Uherského Hradiště a jižně od Napajedel na pravém břehu Moravy. Spytihněv má nyní má asi 1700 obyvatel. Dominantou obce je barokní římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojící v parku v ulici Hlavní. Před vchodem je kamenný kříž. Součástí církevního areálu je s kostelem slohově nejednotná budova fary č. p 1. stojící na protější straně ulice. Na protějším břehu řeky se nacházejí stopy nížinného opevněného hradiště nazývaného Ščepy-Hradištěk (viz samostatné heslo). Ve Spytihněvi odbočuje z Moravy tzv. Baťův plavební kanál. Obcí prochází silnice I/55 od Otrokovic k Hodonínu stejně jako železniční trať 330, na níž má Spytihněv zastávku. Na území obce končí zelená turistická značka, která sleduje levý břeh Moravy od mostu přes řeku v Napajedlích k mostu ve Spytihněvi.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 27.8. 2019
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní orientovaná stavba s kněžištěm v půlkruhovém závěru, sakristií a přístavbou na obdélníkovém půdorysu na severní straně a z části představenou věží v průčelí. Prostor kostela je zaklenut valenou klenbou s lunetami, v nichž jsou osazena okna uzavřená obloukem. Prostor lodi člení pilastry s římsovými hlavicemi, pod nimiž jsou vždy čtyři zlacené růže. Vítězný oblouk je taktéž zdoben zlacenými růžemi. Na západní straně je dvěma pilíři nesena kruchta s varhanami. Fasáda kostela je členěna lizénami a hlavní profilovanou římsou, která nese sedlovou střechu, nad kněžištěm zvalbenou. Okna sakristie i přístavku jsou obdélná. Vchod na jižní straně hlavní lodi je pravoúhlý s kamenným ostěním s uchy. V nadpraží se nachází Oko Boží, nad ním prolomený fronton s klenákem a letopočty 1712 a 1998. Na jihozápadním nároží jsou umístěny sluneční hodiny. V průčelí je…  číst dále

Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, 27.8. 2019

historie

Starobylá ves a nynější obec je prvně zmíněna roku 1141 v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Již tehdy zde stál kostel a Spytihněv patřila mezi šest arcijáhenství na Moravě. Původní osídlení s kostelem se však nacházelo na protějším břehu řeky. Teprve po zániku hradiska na konci 12. století se osídlení přesunulo do současné polohy. V roce 1622 za třicetileté války byla ves i s kostelem vypleněna. Kolem roku 1624 se měl kostel podemletý při povodni zřítit do řeky. Podle jiných pramenů byl zničen povodní až roku 1680. Bez ohledu na přesnější skutečnosti v 17. století zanikl i další spytihněvský kostel (stál v jižní části zatopeného prostoru Pod zahrádkami, který byl do regulace toku ramenem Moravy). Již v roce 1681 byl západně od původní návsi na novém, bezpečnějším místě položen základní kámen pro stavbu současného kostela Nanebevzetí Panny Marie. Po průtazích trvajících 32 let byla stavba dokončena teprve v roce…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: http://www.spytihnev.cz, památkový katalog, https://cs.wikipedia.org, Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005 a další, 27.8. 2019

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Spytihněv

Místa v okolí

 Spytihněv
 Napajedla
 Napajedla
 Sušice
 Napajedla
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 větrný mlýn
 Bílovice
 Mistřice
 Březolupy
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 boží muka
 Otrokovice
 Šarovy
 Nedachlebice
 synagoga
 Budačina
 Horní Hrádek
 Maják Šrotík
 Dolní Hrádek
 Kovozoo
 Špitálky
 Sochařská vyhlídka
 židovský hřbitov
 Částkov
 Svárov
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Komínské skály
 Salaš
 Kunovice
 Panský dvůr
 Tečovice
 Lhotka u Hradčovic
 sekvojovec obrovský
 Kvasice
 Bunč
 Letecké muzeum
 Louky
 Tlumačov
 Velké Těšany
 Velký Ořechov
 Na Salárně
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Mysločovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Buchlov
 Brdo
 Roštín II
 Obora
 Roštín I
 statek Světlá
 Baťův mrakodrap
 Smraďavka
 Těšnovice
 Zlín
 smírčí kříž
 Zlín
 Vlčnov
 Zdounky
 zvonice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Zdounky
 kaple sv. Floriána
 Panský dům
 městské opevnění
 Polešovické rybníky
 Nětčice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
Základní informace místa
ID místa: 14335
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama