Římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v barokním slohu v letech 1681-1712. Slavnostně posvěcen r. 1740 biskupem Jakubem Arnoštem z Liechtensteinu. Následně mnohokrát upravován. U kostela stojí fara.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Obec Spytihněv se nachází na jihovýchodní Moravě na okraji oblasti Dolňáckého Slovácka severně od Uherského Hradiště a jižně od Napajedel na pravém břehu Moravy. Spytihněv má nyní má asi 1700 obyvatel. Dominantou obce je barokní římskokatolický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojící v parku v ulici Hlavní. Před vchodem je kamenný kříž. Součástí církevního areálu je s kostelem slohově nejednotná budova fary č. p 1. stojící na protější straně ulice. Na protějším břehu řeky se nacházejí stopy nížinného opevněného hradiště nazývaného Ščepy-Hradištěk (viz samostatné heslo). Ve Spytihněvi odbočuje z Moravy tzv. Baťův plavební kanál. Obcí prochází silnice I/55 od Otrokovic k Hodonínu stejně jako železniční trať 330, na níž má Spytihněv zastávku. Na území obce končí zelená turistická značka, která sleduje levý břeh Moravy od mostu přes řeku v Napajedlích k mostu ve Spytihněvi.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček (s využitím informací různých internetových stránek), 27.8. 2019
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní orientovaná stavba s kněžištěm v půlkruhovém závěru, sakristií a přístavbou na obdélníkovém půdorysu na severní straně a z části představenou věží v průčelí. Prostor kostela je zaklenut valenou klenbou s lunetami, v nichž jsou osazena okna uzavřená obloukem. Prostor lodi člení pilastry s římsovými hlavicemi, pod nimiž jsou vždy čtyři zlacené růže. Vítězný oblouk je taktéž zdoben zlacenými růžemi. Na západní straně je dvěma pilíři nesena kruchta s varhanami. Fasáda kostela je členěna lizénami a hlavní profilovanou římsou, která nese sedlovou střechu, nad kněžištěm zvalbenou. Okna sakristie i přístavku jsou obdélná. Vchod na jižní straně hlavní lodi je pravoúhlý s kamenným ostěním s uchy. V nadpraží se nachází Oko Boží, nad ním prolomený fronton s klenákem a letopočty 1712 a 1998. Na jihozápadním nároží jsou umístěny sluneční hodiny. V průčelí je…  číst dále

Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, 27.8. 2019

historie

Starobylá ves a nynější obec je prvně zmíněna roku 1141 v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Již tehdy zde stál kostel a Spytihněv patřila mezi šest arcijáhenství na Moravě. Původní osídlení s kostelem se však nacházelo na protějším břehu řeky. Teprve po zániku hradiska na konci 12. století se osídlení přesunulo do současné polohy. V roce 1622 za třicetileté války byla ves i s kostelem vypleněna. Kolem roku 1624 se měl kostel podemletý při povodni zřítit do řeky. Podle jiných pramenů byl zničen povodní až roku 1680. Bez ohledu na přesnější skutečnosti v 17. století zanikl i další spytihněvský kostel (stál v jižní části zatopeného prostoru Pod zahrádkami, který byl do regulace toku ramenem Moravy). Již v roce 1681 byl západně od původní návsi na novém, bezpečnějším místě položen základní kámen pro stavbu současného kostela Nanebevzetí Panny Marie. Po průtazích trvajících 32 let byla stavba dokončena teprve v roce…  číst dále

Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: http://www.spytihnev.cz, památkový katalog, https://cs.wikipedia.org, Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005 a další, 27.8. 2019

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Spytihněv

Místa v okolí

 Spytihněv
 Napajedla
 Sušice
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 větrný mlýn
 Bílovice
 Mistřice
 Březolupy
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 boží muka
 Otrokovice
 Šarovy
 Nedachlebice
 synagoga
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 židovský hřbitov
 Sochařská vyhlídka
 Svárov
 Částkov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Komínské skály
 Kunovice
 Panský dvůr
 Tečovice
 Lhotka u Hradčovic
 sekvojovec obrovský
 Kvasice
 Bunč
 Letecké muzeum
 Louky
 Tlumačov
 Velké Těšany
 Velký Ořechov
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Mysločovice
 kostel sv. Václava
 Buchlov
 Roštín II
 Obora
 Brdo
 Roštín I
 Baťův mrakodrap
 Smraďavka
 Zlín
 Zlín
 smírčí kříž
 Vlčnov
 Zdounky
 rozhledna Zdenička
 zvonice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kaple sv. Floriána
 Zdounky
 Panský dům
 městské opevnění
 Polešovické rybníky
 Nětčice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
Základní informace místa
ID místa: 14335
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama