Současný farní kostel byl postaven v letech 1753–1763 z podnětu opata Antonína Haucka, zřejmě na místě původního gotického chrámu z r. 1405. Dne 9. října 1764 jej benedikoval poslední velehradský opat Martin Filip Zury.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Jalubí se nachází ve Zlínském kraji na severovýchodním úpatí pohoří Chřiby, 4 km severozápadně od Uherského Hradiště. Nejstarší zdejší památkou je farní kostel sv. Jana Křtitele stojící na návrší na východním okraji obce. Kostel obklopuje hřbitov obehnaný zdí. K dalším zajímavostem Jalubí patří replika původního větrného mlýna. Ve vedlejší turisticky velmi atraktivní obci Modrá je rozsáhlý archeologický skanzen s vyhlídkovou věží, vykopávkami a replikou velkomoravského kostelíka. Vedle je zajímavá atrakce zvaná Živá voda, kde se můžete projít proskleným tunelem po dně rybníka. Opodál je další rybník s vyhlídkovým molem a přístřeškem, z něhož je krásný výhled na klášter s bazilikou sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě a za ním se na prostředním ze tří vrcholků vypíná hrad Buchlov.
Luděk Vláčil, 3.5. 2016
historie

První písemná zmínka o osadě Jalubí, původně zvané De Gelube, pochází z listiny vydané olomouckým biskupem Brunonem v roce 1265. Ves patřila klášteru cisterciáků na Velehradě, který zde v roce 1405 založil gotický kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli. V době husitských válek byl kostel se vsí vypálen. V roce 1572 byl v kostele pochován velehradský opat Mikuláš IV. Kroner. V polovině 17. století se následkem podemletí řekou Moravou zřítil kostel ve Spytihněvi. Spytihněvští faráři a kaplani se poté přestěhovali do Jalubí, kde sídlili až do r. 1712. Pod jejich duchovní správu náležely vsi Halenkovice, Spytihněv, Babice, Kudlovice, Sušice, Jalubí, Traplice, Jankovice a Košíky. V letech 1753–1763 byl z podnětu opata Antonína Haucka v Jalubí vybudován nový farní kostel. Dne 9. října 1764 chrám benedikoval poslední velehradský opat Martin Filip Zury. Za opata Zuryho byl kostel také vybaven oltářním obrazem Křtu Páně od Ignáce…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://farnost-jalubi.info a další, 3.5. 2016

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Jalubí

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Modrá
 Sušice
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 kostel sv. Anny
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 boží muka
 synagoga
 sekvojovec obrovský
 Spytihněv
 Salaš
 židovský hřbitov
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Budačina
 Mistřice
 Napajedla
 Napajedla
 Kunovice
 Panský dvůr
 Napajedla
 Komínské skály
 Buchlov
 Bílovice
 Smraďavka
 Letecké muzeum
 Bunč
 smírčí kříž
 Na Salárně
 Pohořelice
 kostel sv. Jiljí
 Brdo
 Podhradí
 Roštín I
 Roštín II
 Březolupy
 Nedachlebice
 Polešovické rybníky
 Otrokovice
 statek Světlá
 Šarovy
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Ořechov
 Lhotka u Hradčovic
 kaple sv. Václava
 Velké Těšany
 kostel sv. Jiří
 Cetechovice
 Částkov
 Kvasice
 Svárov
 kostel sv. Havla
 Zástřizly
 Zdounky
 Osvětimany
 Uherský Ostroh
 Střílky
 Lebedov
 Kazatelna
 Sochařská vyhlídka
 Zdounky
 Obora
 Zdenička
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Penkův dvůr
 Tlumačov
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Vlčnov
 Tečovice
 Domanín
 Zdislavice
 Svárov
 Troubky
 Nětčice
 Hoštice
 Troubky
 Žeravice
 Louky
 vila Friessů
 Zborovice
 Vracov
Základní informace místa
ID místa: 12798
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama