Současný farní kostel byl postaven v letech 1753–1763 z podnětu opata Antonína Haucka, zřejmě na místě původního gotického chrámu z r. 1405. Dne 9. října 1764 jej benedikoval poslední velehradský opat Martin Filip Zury.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 04/2016
Obec Jalubí se nachází ve Zlínském kraji na severovýchodním úpatí pohoří Chřiby, 4 km severozápadně od Uherského Hradiště. Nejstarší zdejší památkou je farní kostel sv. Jana Křtitele stojící na návrší na východním okraji obce. Kostel obklopuje hřbitov obehnaný zdí. K dalším zajímavostem Jalubí patří replika původního větrného mlýna. Ve vedlejší turisticky velmi atraktivní obci Modrá je rozsáhlý archeologický skanzen s vyhlídkovou věží, vykopávkami a replikou velkomoravského kostelíka. Vedle je zajímavá atrakce zvaná Živá voda, kde se můžete projít proskleným tunelem po dně rybníka. Opodál je další rybník s vyhlídkovým molem a přístřeškem, z něhož je krásný výhled na klášter s bazilikou sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě a za ním se na prostředním ze tří vrcholků vypíná hrad Buchlov.
Luděk Vláčil, 3.5. 2016
historie

První písemná zmínka o osadě Jalubí, původně zvané De Gelube, pochází z listiny vydané olomouckým biskupem Brunonem v roce 1265. Ves patřila klášteru cisterciáků na Velehradě, který zde v roce 1405 založil gotický kostel zasvěcený sv. Janu Křtiteli. V době husitských válek byl kostel se vsí vypálen. V roce 1572 byl v kostele pochován velehradský opat Mikuláš IV. Kroner. V polovině 17. století se následkem podemletí řekou Moravou zřítil kostel ve Spytihněvi. Spytihněvští faráři a kaplani se poté přestěhovali do Jalubí, kde sídlili až do r. 1712. Pod jejich duchovní správu náležely vsi Halenkovice, Spytihněv, Babice, Kudlovice, Sušice, Jalubí, Traplice, Jankovice a Košíky. V letech 1753–1763 byl z podnětu opata Antonína Haucka v Jalubí vybudován nový farní kostel. Dne 9. října 1764 chrám benedikoval poslední velehradský opat Martin Filip Zury. Za opata Zuryho byl kostel také vybaven oltářním obrazem Křtu Páně od Ignáce…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://farnost-jalubi.info a další, 3.5. 2016

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Jalubí

Místa v okolí

 větrný mlýn
 Sušice
 Modrá
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 kaple Zjevení Páně
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 boží muka
 synagoga
 sekvojovec obrovský
 Spytihněv
 Salaš
 židovský hřbitov
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 Budačina
 kostel sv. Václava
 Mistřice
 Napajedla
 Kunovice
 Napajedla
 Panský dvůr
 Napajedla
 Komínské skály
 Buchlov
 Bílovice
 Smraďavka
 Letecké muzeum
 Bunč
 smírčí kříž
 Na Salárně
 Pohořelice
 kostel sv. Jiljí
 Nový Tábor
 Podhradí
 Brdo
 Roštín I
 Roštín II
 Březolupy
 Nedachlebice
 Polešovické rybníky
 Otrokovice
 statek Světlá
 kostel sv. Anny
 Šarovy
 Ořechov
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Václava
 Lhotka u Hradčovic
 kostel sv. Jiří
 Velké Těšany
 Cetechovice
 Částkov
 Kvasice
 Svárov
 kostel sv. Havla
 Zdounky
 Zástřizly
 Osvětimany
 Uherský Ostroh
 Střílky
 Lebedov
 Kazatelna
 Sochařská vyhlídka
 Obora
 Zdounky
 Zdenička
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Tlumačov
 Vlčnov
 Hluk
 Tečovice
 Domanín
 Zdislavice
 Svárov
 Troubky
 Nětčice
 Hoštice
 Troubky
 Žeravice
 Louky
 vila Friessů
 Zborovice
 Vracov
Základní informace místa
ID místa: 12798
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.5.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama