statek Světlá

panský dvůr Světlá, zaniklá ves Světlá
Ves Světlá se vzpomíná jako součást zdouneckého panství od r. 1412. V r. 1750 již zde stál pouze panský dvůr a ovčín. Do r. 1951 byla půda obhospodařována rodinou posledního majitele panství Huga Strachvice. Ve 2. polovině 20. století statek chátral a část se stala zříceninou.
Hlavní obrázek místa
Luděk Vláčil 04/2017
Asi 1,5 km jihovýchodně od Zdounek, na svahu pod vrcholem Světlá (394,5 m n. m.) existovala ves Světlá, jež se vzpomíná jako součást zdouneckého panství v letech 1412, 1542 a 1561. K největšímu rozkvětu panství dochází v 16. století, kdy zde vládli Zoubkové ze Zdětína. Poslední majitelka z rodu Zoubků ze Zdětína Kateřina Eliška Zoubková odkázala panství jezuitům. V roce 1750 na Světlé již stál pouze panský dvůr a ovčín. Po zrušení řádu získala majetek roku 1806 hrabata z Lambergu. V roce 1889 postoupila Leopoldina Lamberková zámek své dceři Josefě a jejímu muži, knížeti Bedřichu Arthuru Thurn-Taxisovi. Po něm panství zdědila jejich dcera Marie, provdaná Strachwitzová. V roce 1939 byla na majetek Huga Strachwitze (od r. 1945 Strachvic), k němuž patřil i dvůr na Světlé, nacisty nařízena nucená správa. Revize pozemkové reformy v roce 1948 zredukovala majetek velkostatku na 50 ha orné půdy bez lesa a dvůr na Světlé. Do roku 1951 byla půda obhospodařovaná rodinou Strachvicových, ale poté byl Hugo Strachvic nucen celý majetek odevzdat státu. Ve 2. polovině 20. století statek chátral a jeho velká část se stala zříceninou. Při silnici směrem do Zdounek stojí chráněná skupina 5 lip zvané Lípy svobody, vysazených roku 1848 na památku zrušení roboty. Chráněna je také asi 300 let stará lipová alej vedoucí od Světlé směrem k Bunči.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zdounky.cz/file.php?nid, http://www.uh.cz/chriby/s2.html a další, 12.2. 2022

Půdorys místa

Dvůr na Indikační skice z r. 1827
© zdroj: https://www.mza.cz/indikacniskici/skica/detail/4386
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Zdounky

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16259
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama