Současný raně barokní kostel sv. Martina byl postaven v letech 1640-1643 Milotou ze Zástřizl na místě staršího chrámu. Roku 1672 u kostela vznikla i fara. V letech 1920-1922 byl kostel rozšířen o příčnou loď podle plánů architekta Dominika Feye. V kostele jsou dodnes čtyři původní zvony.
Hlavní obrázek místa
Fara s kostelem sv. Martina
© Luděk Vláčil 07/2019
Městys Buchlovice (německy Buchlowitz) leží na jihovýchodní Moravě v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji asi 9 km západně od Uherského Hradiště na úpatí Chřibů. Buchlovice mají v současnosti téměř 2500 obyvatel. Leží na silnici I/50 vedoucí z Bučovic přes hřeben Chřibů do Uherského Hradiště. Hlavní dominantou Buchlovic je kostel sv. Martina s přilehlou farou a barokní zámek obklopený parkem.
Luděk Vláčil, 12.10. 2019
popis

Kostel sv. Martina vznikl původně jako jednolodní stavba s valenou klenbou. Ve 20. století byla proložena příčnou lodí od uherskohradišťského architekta Dominika Feye. Původní hranolová věž v západním průčelí má od roku 1806 cibulovou střechu, dnes pokrytou měděným plechem. Vnitřní zařízení kostela je barokní a pozdější. Hlavní oltář doplňuje cenná kopie obrazu sv. Martina od Anthonise van Dycka (1599-1641), kterou pořídil malíř Karel Žádník (1847-1923). Boční oltáře Panny Marie a Jana Nepomuckého jsou dílem brněnského řezbáře Ondřeje Schweigla (1735-1812). Soubor jedenácti obrazů jezuitského malíře Ignáce Raaba (1715-1787) pochází ze starého velehradského kláštera. Do zdi chrámové lodi je zasazeno sedm náhrobků se znaky Zástřizlů a Petřvaldů. Tyto náhrobky pocházejí z někdejšího českobratrského sboru, později kaple sv. Alžběty stojící u hřbitova. Kostel má čtyři zvony z let 1519, 1680, 1686 a 1737. V kostele byly původně varhany…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.farnost-buchlovice.uh.cz, wikipedia.org a další, 12.10. 2019

historie

První známá písemná zmínka o Buchlovicích se nachází v listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1207. Farnost s kostelem sv. Martina zde vznikla již někdy v 13. století. První zpráva o patronátu pochází z roku 1398. Patronátní právo farnosti patřilo místním zemanům či vladykům a od roku 1540 majitelům buchlovického panství. Kostel byl původně pravděpodobně dřevěný. Nynější raně barokní zděný kostel byl vystavěn na místě původní stavby v letech 1640-1643 Milotou ze Zástřizl. To dokládá nápis vytesaný nad vchodem. Roku 1644 byl kostel vysvěcen olomouckým světícím biskupem Karasem. Téměř 300 let nebyl chrám výrazněji opravován a zůstal ve své původní podobě. Až v letech 1920-1922 byl kostel rozšířen o příčnou loď podle plánů architekta Dominika Feye z Uherského Hradiště. Dne 18. června 1922 chrám po dostavbě znovu vysvětil olomoucký arcibiskup Antonín Cyril Stojan. V interiéru je hlavní oltář s obrazem sv. Martina…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.farnost-buchlovice.uh.cz, wikipedia.org a další, 12.10. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Buchlovice

Místa v okolí

 Buchlovice
 Smraďavka
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 sekvojovec obrovský
 Buchlov
 Dolní Hrádek
 Horní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Modrá
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Salaš
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Špitálky
 Nový Tábor
 Kazatelna
 větrný mlýn
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Cimburk u Koryčan
 boží muka
 synagoga
 Střílky
 Sušice
 Brdo
 Roštín I
 Domanín
 kostel sv. Anny
 Žeravice
 Koryčanská kaple
 Na Salárně
 židovský hřbitov
 Vřesovice
 církevní areál Sady
 Zástřizly
 kostel sv. Anny
 Letecké muzeum
 Panský dvůr
 barokní hřbitov
 Kunovice
 Bunč
 Roštín II
 Střílky
 Komínské skály
 Cetechovice
 kostel sv. Jakuba
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Anny
 Chvalnov
 Súsedská
 Lísky
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Bzenec
 Budačina
 Žádovice
 židovský hřbitov
 Bzenec
 mariánský sloup
 Vracov
 Spytihněv
 statek Světlá
 kostel sv. Vavřince
 Mistřice
 Lebedov
 Baťův kanál
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 Kostelec
 synagoga
 kostel Panny Marie
 Zdenička
 židovský hřbitov
 Hoštice
 Svárov
 Napajedla
 Litenčice
 Zdislavice
 Napajedla
 Napajedla
 větrný mlýn
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 Brankovice
 kaple sv. Josefa
 vinné búdy
 sv. Antonín
 Kyjov
 sloup Panny Marie
 Penkův dvůr
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Pohořelice
 Otrokovice
 Milotice
 kostel Všech Svatých
Základní informace místa
ID místa: 14290
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama