Zřejmě koncem 14. stol. byla v Žeravicích založena tvrz, která je poprvé zmiňována v r. 1412. Někdy před r. 1543 byla přestavěna na renesanční zámek, který kolem r. 1800 sloužil jako ženská nemocnice, poté jako panská sýpka. Od r. 1933 v majetku obce, později začal sloužit jako škola.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Slovácká obec Žeravice (německy Scherawitz) leží v Jihomoravském kraji v okrese Hodonín 8 km východně od Kyjova. V severní části obce u hlavní silnice naproti kostelu Stětí svatého Jana Křtitele z let 1722–1728 stojí bývalý zámek č. p. 37, který dnes slouží jako škola. K dalším památkám obce patří například hřbitovní kaple svaté Barbory z roku 1689 s vyřezávaným oltářem ze 17. století. Dále je tu zajímavý památník J. A. Komenského, který připomíná den 26. dubna 1616, kdy zde byl na bratrské synodě vysvěcen na kněze.
Luděk Vláčil, 16.3. 2016
historie

První historicky doložená zmínka o vsi Žeravice pochází z predikátu Sudimíra ze Žeravic z roku 1235. Ve 14.-15. století ves vlastnil vladycký rod Kuželů ze Žeravic. Ti zde zřejmě někdy koncem 14. století založili také tvrz, která je poprvé zmiňována v roce 1412. Za česko-uherských válek byla poškozena, ale později opět opravena. V roce 1481 ves získali Ojničtí z Ojnic. V 90. letech 15. století za Tasa z Ojnic byla k Žeravicím připojena část vsi do té doby náležející ke Střílkám. Tasův nástupce, jímž byl Jindřich Kropáč z Nevědomí a na Bzenci, si vymohl povýšení vesnice Žeravic na městečko. To se mu skutečně podařilo a Žeravice byly 14. července 1503 králem Vladislavem II. Jagelonským povýšeny. Někdy před rokem 1543 nechal Jindřich Kropáč postavit v areálu tvrze patrový renesanční zámek obdélníkového půdorysu. V roce 1574 získali statek se zámkem Nekšové z Landeka a v roce 1597 jej od nich koupil Jiří…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku I., Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty 1987, http://obeczeravice.cz, 13.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Žeravice

Místa v okolí

 Žádovice
 Osvětimany
 Johanka
 kostel sv. Havla
 Domanín
 Dolní Moštěnice
 Vracov
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Vavřince
 Vřesovice
 Bzenec
 Bzenec
 mariánský sloup
 Kostelec
 židovský hřbitov
 Vlkoš
 hradisko sv. Klimenta
 kaple sv. Rocha
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Kazatelna
 kostel sv. Anny
 Kozel
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 Smraďavka
 Cimburk u Koryčan
 Bohuslavice
 kostel sv. Václava
 Bukovanský mlýn
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Milotice
 kostel Všech Svatých
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Váté písky
 Buchlov
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Haluzice
 kaple sv. Barbory
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Uherský Ostroh
 Meandry Moravy
 Střílky
 Nechvalín
 Baťův kanál
 sekvojovec obrovský
 Včelíny
 Veselí nad Moravou
 Věteřov
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 barokní hřbitov
 Vnorovy
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
 Střílky
 Strážovice
 Zástřizly
 Strážnice
 Dolní Hrádek
 Hrádek u Snovídek
 Nemotice
 skanzen Strážnice
 kaple Panny Marie
 Horní Hrádek
 Průžkův mlýn
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 Jarohněvice
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 městské opevnění
 archeoskanzen Modrá
 Palánek
 Brankovice
 Modrá
 Nové Zámky
 větrný mlýn
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 Milonice
Základní informace místa
ID místa: 12737
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama