Na místě kostela pocházejícího ze 13. stol v letech 1696–1702 vystavěn ranně barokní kostel. Před kostelem sousoší sv. Trojice pocházející z roku 1764. Kolem kostela se do roku 1812 rozprostíral hřbitov.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 02/2015
Město Bzenec se nachází při silnici č. 54 Vedoucí ze Slavkova u Brna do Nového Města nad Váhom. Leží 10 km severně od Strážnice a 12 km východně od Kyjova. Bzenec je centrem bzenecké vinařské oblasti. Známé je víno s delikátní chutí zvané Bzenecká lipka. Jedná se o místní odrůdu Rýnského ryzlinku. Kostel sv. Jana Křtitele se nachází v centru města, na mírném návrší východně od náměstí Svobody.
Pavel Vítek, 8.11. 2010
popis

Kostel sv. Jana Křtitele je obdélná podélná jednolodní trojboce uzavřená stavba. Na severní straně ke kostelu přiléhá čtyřboká sakristie, v jejímž patře se nachází oratoř. V průčelí kostela, pod hranolovitou věží, je hlavní vchod do kostela, zvýrazněný kamenným portálem. Jeho přízední sloupy nesou prolomený segmentový štít. V něm je zasazena kartuš se znaky Jiřího Kryštofa Pruskovského z Pruskova a jeho manželky Marie Rozálie z Thurri a Val Sassina, někdejší bzenecké vrchnosti. Vybavení interiéru kostela pochází převážně z první poloviny 18. století. Před kostelem umístěno sousoší sv. Trojice, pocházející z roku 1764. Původně stálo na bzeneckém náměstí, před kostel bylo přeneseno až v roce 1937.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 8.11. 2010

historie

Původní kostel byl v Bzenci vybudován již ve 13. století. Nedlouho po jeho dostavbě byl povýšen na kostel farní. Na jeho místě v letech 1696–1702 byl podle projektu Giovanniho Pietra Tencally vybudován nový raně barokní kostel. Průčelí kostela dominovala původně věž, vyšší než ta současná. Ta byla dokončena roku 1746. Kolem kostela se do roku 1812 rozprostíral hřbitov. Po přenesení hřbitova na jiné místo byl prostor upraven na park.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 8.11. 2010

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Bzenec

Místa v okolí

 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Bzenec
 Vracov
 Domanín
 kostel sv. Vavřince
 Váté písky
 kostel sv. Anny
 Žeravice
 Meandry Moravy
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Žádovice
 Včelíny
 Vnorovy
 Baťův kanál
 Strážnice
 kaple Panny Marie
 Súsedská
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 židovský hřbitov
 Vlkoš
 synagoga
 skanzen Strážnice
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Martina
 kostel Panny Marie
 Bílá věž
 Johanka
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Uherský Ostroh
 městské opevnění
 Dolní Moštěnice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Rocha
 Milotice
 Nový Tábor
 Kostelec
 Plže
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 Vřesovice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Rohatec
 Smraďavka
 smírčí kříž
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hradisko sv. Klimenta
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Klimenta
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Bohuslavice
 Kazatelna
 Skalica
 Kozel
 Bukovanský mlýn
 sv. Antonín
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 sloup Panny Marie
 Gvadányiho kúria
 Mittákovská kúria
 vinné búdy
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Travičná
 kostel sv. Ondřeje
 Jarohněvice
 Cimburk u Koryčan
 Sobůlky
 Buchlov
 hrádek v poloze Valy
 kaple sv. Barbory
 Letecké muzeum
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Koryčany
 Panský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Haluzice
 Dolní Hrádek
 Kunovice
 Nechvalín
 Horní Hrádek
 ZOO Hodonín
 městský dům č.p. 2
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Vojšice
 Hodonín
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Hodonín
 synagoga
 boží muka
 Hrádek u Snovídek
 kostel sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Bzenec
J. Hanáka 52
696 81 Bzenec
Tel: 518 384 008
http://www.farnost-bzenec.cz
fabzenec@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 9511
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama