Zaniklá tvrz, kterou patrně vystavěl Šťastný z Korotína, jenž získal Nedachlebice s pustým tvrzištěm r. 1521. Samotné tvrziště se uvádí už r. 1517. Po připojení k Uherskému Brodu počátkem 17. stol. tvrz ztratila sídelní funkci a sloužila provozu přilehlého dvora. Dnes jen patrná vyvýšenina.
Hlavní obrázek místa
Přístřešek stojí pravděpodobně ve středu tvrziště.Pohled od západu
© Dušan Dohňanský 01/2018
Historie Nedachlebic hovoří o dvou tvrzích. Původní časově nedatovaná a archeologicky nepotvrzená tvrz mohla vzniknout ve 2. polovině 14. století, kdy v Nedachlebicích sídlili příslušníci nižší šlechty Boček (1349) a v letech 1366-1392 rod Kuželů. Ti obec vlastnili do roku 1492, ale poslední z nich Arnošt Kužel se psal po Žeravicích, takže tehdy již bylo tvrziště zřejmě pusté. Pozdní tvrz zaujala místo tvrze starší a pravděpodobně ji vystavěl Šťastný z Korotína, který obec i s pustým tvrzištěm získal v roce 1521. Po něm kromě jeho syna Jana na tvrzi sídlila do roku 1599 též vladycká rodina Janauerů ze Strachnova. Po připojení k uherskobrodskému panství na počátku 17. století ztratila tvrz svoji sídelní funkci a sloužila potřebám přilehlého dvora. V roce 1928 musela ustoupit potřebám školy a byla zbourána. Zanikl rovněž i panský dvůr. Po tvrzi nezůstalo ani stopy. Byla to obdélná trojprostorová budova, jejíž cihlové zdi silné jen 0,85 m svědčí o tom, že to bylo pozdní panské obydlí. Tvrz stávala na pahorku, jenž se tyčil ve svahu nad pravým břehem Lipinského potoka téměř v centru obce. Na jižní straně tvrziště je po celé jeho délce zachován svah, jenž směřuje k potoku.
Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 8.8. 2020
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Nedachlebice

Místa v okolí

 Březolupy
 Částkov
 Bílovice
 Svárov
 Šarovy
 Mistřice
 Lhotka u Hradčovic
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 Spytihněv
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Obora
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kostel sv. Anny
 Panský dům
 Pohořelice
 městské opevnění
 Napajedla
 Napajedla
 synagoga
 boží muka
 Napajedla
 Vlčnov
 židovský hřbitov
 Sušice
 Oberský vrch
 Kunovice
 Panský dvůr
 Luhačovice
 Rýsov
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Letecké muzeum
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Ottovka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Pramen Aloiska
 Otrokovice
 Penkův dvůr
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Louky
 fara
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Martina
 Zlín
 Tečovice
 Starý Světlov
 Modrá
 Horní Hrádek
 Baťův mrakodrap
 Dolní Hrádek
 Nezdenice
 Zlín
 Bánov
 Volenov
 Engelsberg
 Lužkovice
 Zuvačov
 Uherský Ostroh
 Klečůvka
Základní informace místa
ID místa: 15136
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama