Zaniklá tvrz, kterou patrně vystavěl Šťastný z Korotína, jenž získal Nedachlebice s pustým tvrzištěm r. 1521. Samotné tvrziště se uvádí už r. 1517. Po připojení k Uherskému Brodu počátkem 17. stol. tvrz ztratila sídelní funkci a sloužila provozu přilehlého dvora. Dnes jen patrná vyvýšenina.
Hlavní obrázek místa
Přístřešek stojí pravděpodobně ve středu tvrziště.Pohled od západu
© Dušan Dohňanský 01/2018
Historie Nedachlebic hovoří o dvou tvrzích. Původní časově nedatovaná a archeologicky nepotvrzená tvrz mohla vzniknout ve 2. polovině 14. století, kdy v Nedachlebicích sídlili příslušníci nižší šlechty Boček (1349) a v letech 1366-1392 rod Kuželů. Ti obec vlastnili do roku 1492, ale poslední z nich Arnošt Kužel se psal po Žeravicích, takže tehdy již bylo tvrziště zřejmě pusté. Pozdní tvrz zaujala místo tvrze starší a pravděpodobně ji vystavěl Šťastný z Korotína, který obec i s pustým tvrzištěm získal v roce 1521. Po něm kromě jeho syna Jana na tvrzi sídlila do roku 1599 též vladycká rodina Janauerů ze Strachnova. Po připojení k uherskobrodskému panství na počátku 17. století ztratila tvrz svoji sídelní funkci a sloužila potřebám přilehlého dvora. V roce 1928 musela ustoupit potřebám školy a byla zbourána. Zanikl rovněž i panský dvůr. Po tvrzi nezůstalo ani stopy. Byla to obdélná trojprostorová budova, jejíž cihlové zdi silné jen 0,85 m svědčí o tom, že to bylo pozdní panské obydlí. Tvrz stávala na pahorku, jenž se tyčil ve svahu nad pravým břehem Lipinského potoka téměř v centru obce. Na jižní straně tvrziště je po celé jeho délce zachován svah, jenž směřuje k potoku.
Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 8.8. 2020
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Nedachlebice

Místa v okolí

 Březolupy
 Částkov
 Bílovice
 Svárov
 Šarovy
 Mistřice
 Lhotka u Hradčovic
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 Spytihněv
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Obora
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kostel sv. Anny
 Panský dům
 Pohořelice
 městské opevnění
 Napajedla
 Napajedla
 synagoga
 boží muka
 Napajedla
 Vlčnov
 židovský hřbitov
 Sušice
 Oberský vrch
 Kunovice
 Panský dvůr
 Luhačovice
 Rýsov
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Letecké muzeum
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Ottovka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Pramen Aloiska
 Otrokovice
 Penkův dvůr
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Louky
 fara
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Martina
 Zlín
 Tečovice
 Starý Světlov
 Modrá
 Horní Hrádek
 Baťův mrakodrap
 Dolní Hrádek
 Nezdenice
 Zlín
 Bánov
 Volenov
 Engelsberg
 Lužkovice
 Zuvačov
 Uherský Ostroh
 Klečůvka
Základní informace místa
ID místa: 15136
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama