Zaniklá tvrz, kterou patrně vystavěl Šťastný z Korotína, jenž získal Nedachlebice s pustým tvrzištěm r. 1521. Samotné tvrziště se uvádí už r. 1517. Po připojení k Uherskému Brodu počátkem 17. stol. tvrz ztratila sídelní funkci a sloužila provozu přilehlého dvora. Dnes jen patrná vyvýšenina.
Hlavní obrázek místa
Přístřešek stojí pravděpodobně ve středu tvrziště.Pohled od západu
© Dušan Dohňanský 01/2018
Historie Nedachlebic hovoří o dvou tvrzích. Původní časově nedatovaná a archeologicky nepotvrzená tvrz mohla vzniknout ve 2. polovině 14. století, kdy v Nedachlebicích sídlili příslušníci nižší šlechty Boček (1349) a v letech 1366-1392 rod Kuželů. Ti obec vlastnili do roku 1492, ale poslední z nich Arnošt Kužel se psal po Žeravicích, takže tehdy již bylo tvrziště zřejmě pusté. Pozdní tvrz zaujala místo tvrze starší a pravděpodobně ji vystavěl Šťastný z Korotína, který obec i s pustým tvrzištěm získal v roce 1521. Po něm kromě jeho syna Jana na tvrzi sídlila do roku 1599 též vladycká rodina Janauerů ze Strachnova. Po připojení k uherskobrodskému panství na počátku 17. století ztratila tvrz svoji sídelní funkci a sloužila potřebám přilehlého dvora. V roce 1928 musela ustoupit potřebám školy a byla zbourána. Zanikl rovněž i panský dvůr. Po tvrzi nezůstalo ani stopy. Byla to obdélná trojprostorová budova, jejíž cihlové zdi silné jen 0,85 m svědčí o tom, že to bylo pozdní panské obydlí. Tvrz stávala na pahorku, jenž se tyčil ve svahu nad pravým břehem Lipinského potoka téměř v centru obce. Na jižní straně tvrziště je po celé jeho délce zachován svah, jenž směřuje k potoku.
Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 8.8. 2020

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Nedachlebice

Místa v okolí

 Březolupy
 Částkov
 Bílovice
 Svárov
 Šarovy
 Mistřice
 Lhotka u Hradčovic
 Velký Ořechov
 Sochařská vyhlídka
 Spytihněv
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Obora
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kostel sv. Anny
 Panský dům
 Pohořelice
 městské opevnění
 Napajedla
 Napajedla
 synagoga
 boží muka
 Napajedla
 Vlčnov
 židovský hřbitov
 Sušice
 Oberský vrch
 Kunovice
 Panský dvůr
 Luhačovice
 Rýsov
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Letecké muzeum
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Pramen Ottovka
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Lázeňské divadlo
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Pramen Aloiska
 Otrokovice
 Penkův dvůr
 Augustiniánský dům
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Louky
 fara
 kostel sv. Martina
 Zlín
 Tečovice
 Starý Světlov
 Modrá
 Horní Hrádek
 městský dům č.p. 2
 Baťův mrakodrap
 Dolní Hrádek
 Nezdenice
 Zlín
 Bánov
 Volenov
 Budačina
 Engelsberg
 Lužkovice
 Zuvačov
 Uherský Ostroh
 Klečůvka
Základní informace místa
ID místa: 15136
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama