Zámek byl přestavěn ze starší tvrze počátkem 17. stol. Byl často přestavován a často se tu střídali majitelé. V dnešní době zámek spravuje Nadace Živoucí světlo Maháprabhudíp satsang, která provádí rekonstrukci zámku a okolí.
Hlavní obrázek místa
pohled z ulice
© Pavel Zany Komárek 13.4.2003
Po opuštění hradu Střílky nahradila jeho rezidenční funkci nová tvrz, kterou přímo v městečku koncem 16. století postavil Mikuláš Kobylka z Kobylího. Na počátku následujícího století tvrz přestavěl další majitel Adam Martinovský z Rozteče. Další majitelé Petřvaldští z Petřvaldu přestavěli zámek na reprezentativní barokní rezidenci. Tu dalšími stavbami po roce 1763 rozšířili Kuenrungové. Dalšími majiteli byli od roku 1885 Herbersteinové a po nich v letech 1912-45 Berchtoldové z Uherčic. V současné době zámek spravuje Nadace Živoucí světlo Maháprabhudíp satsang., která kromě jiných cílů své činnosti provádí rekonstrukci zámeckých budov a interiérů, snaží se regenerovat zámecký park a přilehlé rybníky.
17.2. 2004
historie

Kromě hradu stála ve Střílkách koncem 16. století i tvrz, která se připomíná jako majetek Mikuláše Kobylky z Kobylího v r. 1591 a 1599. Stávala v místech severozápadního rohu po zdejšího zámku. Po r. 1608 ji přestavěl evangelík Adam Martinkovský z Rozseče v renesanční zámek. Po Bílé hoře mu byly Střílky po zaplacení nevelké pokuty ponechány. Od r. 1624 vlastnili střílecký zámek spolu s panstvím Petřvaldští z Petřvaldu, kteří se Střílkami spojili i cetechovický statek. Antonín Amand z Petřvaldu přebudoval ve 30. letech 18. století renesanční zámek v barokní sídlo; vznikl tak komplex jednopatro vých budov kolem nádvoří s hranolovou věží, jehlanem a lucernou. Na nádvoří byla vybudována kašna se sochou Neptuna. V druhé polovině 18. století byla kolem zámku založena anglická zahrada. Po vymření rodu Petřvaldských v r. 1763 zdědili panství a zámek Künburgové a po jejich úpadku je v r. 1885 koupili…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Střílky

Místa v okolí

 barokní hřbitov
 Střílky
 Zástřizly
 Chvalnov
 Lísky
 Cimburk u Koryčan
 Cetechovice
 Kozel
 kostel sv. Vavřince
 Kazatelna
 větrný mlýn
 Koryčany
 Brankovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Nemotice
 kostel sv. Jakuba
 Litenčice
 Koryčanská kaple
 Hoštice
 kostel sv. Anny
 Roštín I
 Brdo
 Chvalkovice
 Buchlov
 Svárov
 Vřesovice
 Nové Zámky
 morový památník
 kaple sv. Barbory
 Roštín II
 Chvalkovice
 Komorov
 Hrádek u Snovídek
 Na Salárně
 Lebedov
 Zdislavice
 kostel sv. Havla
 Zdenička
 smírčí kříž
 Haluzice
 Osvětimany
 Opatovice
 Milonice
 Milonice
 Salaš
 Troubky
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Nové Hvězdlice
 Troubky
 Bunč
 Nové Hvězdlice
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Morkovice
 kostel Všech Svatých
 statek Světlá
 Nevojice
 Zdounky
 Dolní Moštěnice
 Bohuslavice
 Zdounky
 hrádek u Nevojic
 Komínské skály
 Johanka
 Súsedská
 vila Friessů
 Zborovice
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Žeravice
 Pavlovice
 Kojátky
 Kostelec
 Bukovanský mlýn
 Nětčice
 kostel sv. Václava
 Orlov
 kostel sv. Václava
 Dolní Hrádek
 Vícemilice
 Nechvalín
 Prasklice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 městský dům č.p. 2
 kostel svaté Anny
 Žádovice
 Horní Hrádek
 Počenice
 Modrá
 kaple sv. Floriána
 Díl u Božího syna
 Osíčany
 archeoskanzen Modrá
 radnice
 Bohdalice
 kaple sv. Panny Marie
 Palánek
 Bučovice
 zvonička
 Švábenice
 Budačina
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 Kyjov
 Hradisko
 Polešovické rybníky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Rozárie
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Moravské Prusy
 Věteřov
 Velké Těšany
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 Strážovice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Michala
Kontaktní informace
Nadace Živoucí světlo Maháprabhudíp satsang
Zámecká 202,
768 04 Střílky
Tel: 573375 113
http://www.yoga.cz
ashram@yoga.cz
Základní informace místa
ID místa: 2137
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama