Dnes již téměř zaniklé tvrziště, o kterém první zmínka pochází z roku 1344 v souvislosti s jejími vlastníky, kterými byli Jitka, vdova po Rupertovi ze Sušic, a její synové Dluhomil a Jaroslav. Tvrz zanikla asi v polovině 15. století. Na jejím místě dnes stojí rodinný domek.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jv.,pod domem upravená, ale přece jen možná část již. příkopu
© Dušan Dohňanský 01/2016
Moravská obec Sušice (katastrálně Sušice u Uherského Hradiště), která má asi 620 obyvatel, leží západně od toku Moravy, železniční trati 330 z Přerova do Břeclavi a souběžné silnice I/55. Nemá významnější památky. Prochází jí však zeleně značená turistická trasa od nádraží Huštěnovice na zmíněné trati, která dále pokračuje až k letovisku Bunč na hřebeni Chřibů.
3.2. 2021
historie

Nálezy z místa dovolují uvažovat o vzniku sídla - tvrze ještě ve 13. století, ale první písemná zmínka o vlastnících pochází až z roku 1344. Uvádí Jitku, vdovu po Rupertovi ze Sušic, a dospělé syny Dluhomila a Jaroslava. Rupert tedy jistě žil už na počátku 14. století. V roce 1375 se ještě po Sušicích jmenuje Dětřich. Někdy v první polovině 15. století se Sušice staly součásti buchlovského a pak napajedelského panství. Nejpozději tehdy ztratilo sídlo smysl a zaniklo. Centrální okrouhlý pahorek se nacházel v severovýchodní části obce, a to v těsné blízkosti kóty Hrubý (217 m n. m.), jihozápadně od ní. Severovýchodní část tvrziště včetně příkopu a valu byla odstraněna v souvislosti s výstavbou silnice. Téměř celá zbylá část zanikla při výstavbě rodinného domu č. p. 179, který s velkou pravděpodobnosti stojí v centrální části tvrziště.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. F.Musil -Neznámé zámky Moravy a Slezska, 20.1. 2021

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Sušice

Místa v okolí

 větrný mlýn
 kostel sv. Anny
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 Spytihněv
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 boží muka
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 synagoga
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Mistřice
 židovský hřbitov
 Bílovice
 sekvojovec obrovský
 Pohořelice
 kostel sv. Jiljí
 Kunovice
 Podhradí
 Panský dvůr
 Komínské skály
 Březolupy
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Letecké muzeum
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Bunč
 Nedachlebice
 Buchlov
 Smraďavka
 Otrokovice
 Šarovy
 smírčí kříž
 Roštín I
 Brdo
 Roštín II
 Lhotka u Hradčovic
 Částkov
 Svárov
 Sochařská vyhlídka
 Velké Těšany
 Kvasice
 Polešovické rybníky
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kostel sv. Anny
 Obora
 kostel sv. Jakuba
 Tečovice
 rozhledna Zdenička
 Tlumačov
 Ořechov
 Zdounky
 kaple sv. Václava
 Cetechovice
 Vlčnov
 Zdounky
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Uherský Ostroh
 Hluk
 Louky
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Mysločovice
 kostel sv. Anny
 Nětčice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Troubky
 Zdislavice
 Panský dům
 městské opevnění
 Svárov
 Domanín
 Troubky
 Baťův mrakodrap
 Zborovice
 vila Friessů
Základní informace místa
ID místa: 15483
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama