Ve vsi stával dvůr s tvrzí prvně uváděnou v r. 1557 za Zikmunda ze Zástřizl. V letech 1650-1658 za Jiřího Stanislava Pešety z Moravan byla přestavěna na barokní zámek, který v r. 1694 vyhořel. Později, značně upraven, sloužil potřebám zemědělského družstva, jemuž slouží dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Obec Žádovice (německy Schadowitz) leží v Jihomoravském kraji v okrese Hodonín, 5 km východně od Kyjova. Na jejím západním okraji, u potoka Hruškovice, se nachází zemědělský areál, v jehož středu stojí nevýrazná budova bývalého zámku. Celý areál je veřejnosti nepřístupný a střeží jej ostražitý pes Kaštan. Samotný zámek tedy není turisticky atraktivní. Mnohem zajímavější je například zámek v nedalekém Kyjově, který slouží jako muzeum. Zajímavostí vinařské obce Žádovice je novodobý filiální kostel sv. Jana Nepomuckého, jehož základní kámen posvětil Svatý otec Jan Pavel II. při své návštěvě na Velehradě dne 22. dubna 1990.
Luděk Vláčil, 12.3. 2016
historie

Poprvé se Žádovice (německy Schadowitz) uvádějí v roce 1131 jako majetek spytihněvského kostela. Od druhé poloviny 12. století byly samostatným kapitulním a od počátku 14. století lenním statkem olomouckého biskupství. Jedním z prvních držitelů léna byl počátkem 14. století Vilém z Louky. Ve vsi stával zřejmě od 14. století také dvůr a tvrz, která je prvně doložena v roce 1557, kdy ji vlastnil Zikmund Prakšický ze Zástřizl. Poté ves držela rodina Ondřeje Januera ze Strachnova, od níž ji koupil Albrecht starší Sedlčanský z Choltic a na Ořechovém. Od roku 1614 držel statek Zikmund Kyčka z Velké Plužnice. Pro jeho účast na stavovském povstání mu však byl zkonfiskován. Žádovickým leníkem se poté stal Sigfríd Kryštof Breuner, po něm Hortensie Paraviciniová a od roku 1630 František Magnis. Krátce Žádovice držel i Hanuš Haugvic z Biskupic a po něm Antonín Görtz z Asteinu. Po jeho smrti je získal Jiří Stanislav Pešeta…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku I., Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty 1987, http://www.soupispamatek.cz, http://www.krasnecesko.cz a další, 11.3. 2016

Půdorys místa

Dvůr a zámek (severní část objektu č. p. 1) na císařském povinném otisku map stabilního katastru Moravy a Slezska z r. 1827.
© zdroj: http://archivnimapy.cuzk.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Žádovice

Místa v okolí

 Súsedská
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Žeravice
 Kostelec
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Vřesovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Bzenec
 Bohuslavice
 Domanín
 mariánský sloup
 Bzenec
 Bukovanský mlýn
 židovský hřbitov
 Milotice
 Koryčanská kaple
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hradisko sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Klimenta
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Kozel
 Kazatelna
 Haluzice
 Nechvalín
 Věteřov
 Koryčany
 Cimburk u Koryčan
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Strážovice
 Polešovické rybníky
 Váté písky
 smírčí kříž
 Smraďavka
 Jarohněvice
 Meandry Moravy
 Stavěšice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Snovídek
 Buchlovice
 Šardice
 Střílky
 Buchlov
 Palánek
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 kaple sv. Barbory
 barokní hřbitov
 Střílky
 Včelíny
 Vnorovy
 Baťův kanál
 Strážnice
 Uherský Ostroh
 kaple Panny Marie
 Rohatec
 skanzen Strážnice
 vrchnostenský pivovar
 Veselí nad Moravou
 Průžkův mlýn
 sousoší Panny Marie
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 kostel Panny Marie
 Zástřizly
 sekvojovec obrovský
 městské opevnění
 Plže
 Újezd u Ždánic
 Nevojice
 Dolní Hrádek
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 hrádek u Nevojic
 Salaš
 Vícemilice
 radnice
 Bučovice
Základní informace místa
ID místa: 12728
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama