Tečovice se připomínají k roku 1141, kdy v nich jeden lán patřil přerovskému kostelu. Většina však byla světská. Tvrz se v historických pramenech sice neuvádí, ale podle archeologického průzkumu se její vznik datuje někdy po roce 1250.
Hlavní obrázek místa
Budova tvoří západní hranici tvrziště,vpravo od ní stála tvrz, plot kopíruje hranici valu
© Dušan Dohňanský 04/2019
Obec Tečovice se ve 13. století stala centrem významného panství v povodí Dřevnice. Roku 1307 se po Tečovicích psal Buň z Tečovic, k jehož potomkům zřejmě patřili Racek, Buň a kněz Milíč, kteří v roce 1350 prodali celé zboží Čeňkovi z Bechyně, jenž vlastnil malenovické panství. V této době zřejmě již zaniklá tvrz se při prodeji nepřipomíná. Tvrz byla součásti dvora a měla volnější vazbu na sousední raně gotický kostel sv. Jakuba Staršího. Jejím hlavním stavením byla obytná věžovitá stavba na kamenné podezdívce o rozměrech asi 12 x 12 m, horní část byla ze dřeva omazaného hlínou. Vnější opevnění tvořil příkop a val, jehož rozšířená část v podobě zatravněné plochy se dochovala na severu dodnes. Místo vlastního jádra tvrziště zaujímá dnes asfaltové parkoviště. Stávala na strmém břehu nad Hostišovským potokem na kopci zvaném "Hradištěk". Rozšiřování a výstavba nových hal dvora v roce 1986 tvrziště zcela zlikvidovalo.
D.Dohňanský, zdroj: F.Musil, M.Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, 5.3. 2020
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Tečovice

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Louky
 Malenovice
 Mysločovice
 Otrokovice
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Pohořelice
 Podhradí
 Zlín
 kostel sv. Jiljí
 Žeranovice
 Tlumačov
 kostel sv. Vavřince
 Sochařská vyhlídka
 Žeranovice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Kvasice
 Kurovice
 kostel sv. Kunhuty
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Šarovy
 Přílepy
 Spytihněv
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Březolupy
 pivovar
 morový sloup
 Lužkovice
 Holešov
 Hrádek u Přílep
 Štípa
 Šachova synagoga
 židovský hřbitov
 Zámeček
 Svárov
 Količín
 Velké Těšany
 Těšnovice
 kostel sv. Josefa
 Budačina
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Částkov
 Rýsov
 Dobrotice
 Tusculum
 Rymice
 Rymice
 Rymice
 Nedachlebice
 Oberský vrch
 Klečůvka
 Velký Ořechov
 Bílovice
 Lukov
 Sušice
 kostel sv. Jiří
 Starý Světlov
 Mistřice
 Křídlo
 kostel sv. Anny
 větrný mlýn
 zvonice
 židovská radnice
 Starý pivovar
 městské opevnění
 Vrchnostenský dům
 radnice
 Kroměříž
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 biskupská mincovna
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Floriána
 Květná zahrada
 fara
 kostel sv. Martina
 Modrá
 Augustiniánský dům
 Pramen Ottovka
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Pramen Vincentka
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 Luhačovice
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 Pramen Aloiska
 hraniční kameny
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 14708
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama