Sekvojovec obrovský ve vsi Chabaně v jihovýchodních Chřibech, poslední ze tří dovezených jedinců. Výška asi 40 m, staří 270 let. V roce 1972 zasažen bleskem. V blízkosti sazenice z jeho semen.
Hlavní obrázek místa
sekvojovec obrovský
obec Chabaně
© zdeněk komínek, 07/2007
Památný strom se nachází ve vsi Chabaně v jihovýchodní části Chřibů. Byl vysazen asi před 270 lety, pravděpodobně hrabětem Berchtoldem ze tří sazenic dovezených z Ameriky. Asi před 120 lety jeden sekvojovec uhynul a asi před 30 lety uhynul druhý strom. Současný sekvojovec byl v roce 1972 zasažen bleskem a horní část stromu byla zničena. Celý strom byl po celé výšce rozpůlen, částečně zazděn a opraven. Vrchol postupně odumíral a v délce 6 m uschnul. Na vrcholových živých větvích nasadil 4 nové vrcholy, z nich největší je v současné době vysoký 8 m. Tento strom je největší v Evropě. Je vysoký asi 40 m, obvod stromu u země je 810 cm, ve výšce 130 cm je obvod kmene 582 cm. Podle průměru stromu by v případě normálního růstu (kdyby nebyl zasažen bleskem) byl tento strom vysoký 55–60 m. V blízkosti jsou vysazeny sazenice vypěstované z jeho semen.
zdeněk komínek (čerpáno z naučné cedule u stromu), 7.4. 2010
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Břestek

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 Buchlov
 kostel sv. Martina
 Dolní Hrádek
 Buchlovice
 Salaš
 Horní Hrádek
 Modrá
 Smraďavka
 smírčí kříž
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Roštín I
 Brdo
 Špitálky
 Na Salárně
 Sušice
 Bunč
 Roštín II
 Komínské skály
 kostel sv. Anny
 Kazatelna
 kostel sv. Havla
 boží muka
 Střílky
 Zástřizly
 Osvětimany
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Cetechovice
 Cimburk u Koryčan
 kostel sv. Anny
 Kozel
 Nový Tábor
 Budačina
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 barokní hřbitov
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Střílky
 Chvalnov
 Lísky
 Koryčanská kaple
 statek Světlá
 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Vřesovice
 Spytihněv
 Lebedov
 Žeravice
 Zdenička
 Zdounky
 Domanín
 Svárov
 Hoštice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Zdounky
 Koryčany
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Zdislavice
 Mistřice
 kostel sv. Jiří
 Troubky
 Uherský Ostroh
 Litenčice
 Troubky
 Súsedská
 Bílovice
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Velké Těšany
 větrný mlýn
 Nětčice
 Pohořelice
 Žádovice
 Bzenec
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Bzenec
 Vracov
 Kostelec
 Kvasice
 Otrokovice
 kostel sv. Vavřince
 Morkovice
 Penkův dvůr
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Rocha
 Vlkoš
 Opatovice
Základní informace místa
ID místa: 8999
Typ místa: ostatní
Podkategorie: strom, památný strom
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.4.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama