Římskokatolický farní kostel sv. Filipa a Jakuba od vídeňského arch. Schuellera z Brna byl vybudován na místě staršího chrámu v letech 1870–1873 v novogotickém slohu. Před kostelem stojí kamenný kříž.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Filipa a Jakuba
© Luděk Vláčil 04/2019
Dolní Němčí (dříve Dolněmčí, Dollniemtsch) je východomoravská obec nacházející se v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji. Dominantou obce je novogotický římskokatolický farní kostel sv. Filipa a Jakuba s 39 metrů vysokou věží. Kostel je přístupný v době konání bohoslužeb, které se tu konají pravidelně. K dalším památkám patří socha svatého Floriána a kaple svaté Anny.
Luděk Vláčil, 6.4. 2019
popis

Novogotický kostel sv. Filipa a Jakuba je 29,20 metrů dlouhá a 10 metrů široká jednolodní stavba obdélného půdorysu s odsazeným presbytářem trojbokého závěru, sakristií a zvonicí. Stavba je orientována ve směru severovýchod-jihozápad. Uvnitř kostela jsou tři dřevěné novogotické oltáře. Ve věži jsou zavěšeny tři zvony, Svatý Prokop z roku 1733, Svatý Josef z roku 1949 a Panna Maria z roku 1954. Před kostelem stojí kříž z roku 1873. Součástí církevního areálu je i fara stojící jihovýchodně od kostela.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/, https://www.infocesko.cz a další, 6.4. 2019

historie

První písemná zmínka o Dolním Němčí pochází z roku 1358. Kdy ve vsi vznikla první sakrální stavba, není známo. V místě dnešního chrámu stál původně jednolodní kostel se středovou věží v průčelí. Budova fary byla u kostela postavena v letech 1722–1740, tedy v době, kdy místní žádali o zřízení samostatné duchovní správy. V tomto období byl snad upraven i kostel. Současný novogotický římskokatolický farní kostel sv. Filipa a Jakuba s 39 metrů vysokou věží od vídeňského architekta Schuellera z Brna byl vybudován v letech 1870–1873. Není známo, zda vznikl přestavbou původního chrámu nebo jako novostavba. Z původní stavby však pochází některé vybavení jako například zvon sv. Prokop z r. 1733. Od roku 1997 je kostel památkově chráněn. V roce 2007 došlo k opravě krovu a výměně střešní krytiny. Na památku slavnostního vysvěcení konaného v roce 1873 byl před kostelem vztyčen místními obyvateli…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/?e, https://www.infocesko.cz a další, 6.4. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Dolní Němčí

Místa v okolí

 Vlčnov
 kostel sv. Vavřince
 Penkův dvůr
 Hluk
 Horní Němčí
 Obora
 Volenov
 městské opevnění
 Panský dům
 Kanšperk
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 vinné búdy
 kostel sv. Ondřeje
 sloup Panny Marie
 sv. Antonín
 Lhotka u Hradčovic
 Bánov
 rozhledna U Křížku
 Strání
 Letecké muzeum
 Kunovice
 Strání
 Panský dvůr
 židovský hřbitov
 církevní areál Sady
 Mistřice
 Nezdenice
 větrný mlýn
 synagoga
 Uherský Ostroh
 Bílovice
 Nedachlebice
 boží muka
 kostel Panny Marie
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 Zuvačov
 Veselí nad Moravou
 židovský hřbitov
 Částkov
 Lopeník
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Vojšice
 kostel sv. Anny
 Luhačovice
 Pramen sv. Josefa
 kostel Svaté rodiny
 Pramen Ottovka
 archeoskanzen Modrá
 Lázeňské divadlo
 Pramen Aloiska
 Jurkovičův dům
 kaple sv. Alžběty
 Pramen Amandka
 Horní Hrádek
 Pramen Vincentka
 Dolní Hrádek
Základní informace místa
ID místa: 14184
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama