Současný kostel sv. Anny byl vybudován v novogotickém slohu v letech 1873–1877 v místech starší, prostorově již nevyhovující kaple. Stavbu provedl stavitel Josef Schaniak z Uherského Hradiště. V r. 1908 byla postavena fara.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Obec Huštěnovice se nachází na jihovýchodní Moravě v oblasti Dolňáckého Slovácka severně od Uherského Hradiště. Dominantou obce je novogotický římskokatolický farní kostel sv. Anny, stojící přibližně ve středu protáhlé návsi. U vchodu je kamenný kříž z r. 1874. Přes obec, která má asi 1000 obyvatel, prochází silnice I/55 a železniční trať 330 z Přerova do Břeclavi. Zelená turistická značka spojuje místní železniční zastávku přes centrum s kostelem a obecním muzeem a Baťův kanál.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček, 25.8. 2019
popis

Kostel je jednolodní orientovaná stavba s apsidou, nižším obdélným presbytářem, dvěma symetrickými bočními přístavky v závěru a hranolovou, 40 m vysokou věží v ose průčelí. Z rovného průčelí vystupuje těleso pravoúhlé věže na čtvercovém půdoryse. Hladká fasáda je členěna přízemní průběžnou profilací římsy, ve vrcholu pak vyloženou profilací korunní římsy. Průčelí je členěno mělkým rizalitem věže v rozsahu jedné okenní osy. V přízemí je na osu prolomeno pravoúhlým vchodem s kamenným, plošně profilovaným portálem s lomeným obloukem a v ose nad ním pak s dvojicí pravoúhlých oken obdobného zakončení lomeným obloukem. Nad portálem je umístěna pískovcová erbovní kartuš se znakem obecní pečetě s figurou radlice a zkratkou S B N H. Na pravé straně portálu je v pískovcovém ostění zasazena kamenná deska s nápisem ve znění: „DŮM MŮJ DŮM MODLITBY JEST Občanstvo Huštěnovické vystavěti dalo 1873-1874 A POSVĚCEN…  číst dále

Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog a další, 25.8. 2019

historie

První písemná zmínka o vsi a pozdější obci Huštěnovice pochází z roku 1220, kdy olomoucký biskup Robert přiznal velehradskému klášteru desátek z huštěnovických vinic. Tehdy se ves uvádí pod názvem Wesconewiz. Od 80. let 18. století stávala na návsi pouze zděná zvonice. V roce 1828 byla v její blízkosti postavena kaple sv. Anny. Dne 26. července 1873 došlo k slavnostnímu položení základního kamene a k jeho posvěcení P. Františkem Michalským z Uherského Hradiště. Novogotický kostel sv. Anny vznikl v místech původní, prostorově již nevyhovující kaple. Stavbu prováděl stavitel Josef Schaniak z Uherského Hradiště. Podle nápisu na portálu lze soudit, že hrubá stavba byla zřejmě hotová již v roce 1874. Práce na kostele však pokračovaly ještě další tři roky. Dne 10. července 1876 byla dokončena stavba věže a 14. října 1876 byl dokončen hlavní oltář sv. Anny, který zhotovil řezbář Antonín Čuba z Přerova. Dne 8. dubna 1877…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: farhustenovice-cz, památkový katalog, http://www.hustenovice.cz a další, 25.8. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Huštěnovice

Místa v okolí

 Sušice
 větrný mlýn
 boží muka
 synagoga
 archeoskanzen Modrá
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Spytihněv
 Modrá
 Horní Hrádek
 Mistřice
 židovský hřbitov
 Dolní Hrádek
 Bílovice
 Kunovice
 Panský dvůr
 Napajedla
 Letecké muzeum
 Napajedla
 Napajedla
 sekvojovec obrovský
 Březolupy
 Nedachlebice
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Podhradí
 kostel sv. Václava
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Lhotka u Hradčovic
 kaple sv. Barbory
 Šarovy
 Smraďavka
 Komínské skály
 Buchlov
 Částkov
 Svárov
 smírčí kříž
 Bunč
 Otrokovice
 Obora
 Polešovické rybníky
 Sochařská vyhlídka
 Vlčnov
 Roštín I
 Brdo
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Roštín II
 Hluk
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Velký Ořechov
 Kvasice
 Velké Těšany
 Tečovice
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Panský dům
 městské opevnění
 kostel sv. Jakuba
 Louky
 rozhledna Zdenička
 Cetechovice
 Zdounky
 Domanín
 Zdounky
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Troubky
 Zdislavice
 Zlín
 Troubky
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bzenec
 mariánský sloup
Základní informace místa
ID místa: 14336
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama