První zmínka o farnosti je z r. 1561. V roce 1596 nechal Vilém Zoubek ze Zdětína spolu se svou druhou manželkou Magdalenou Stošovnou z Kounic postavit kostel nový. V letech 1826-1827 byl chrám přestavěn. Nejpozději v té době vznikla i budova fary.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2021
Hanácká dědina Zlámanka leží na střední Moravě přibližně 7 km jižně od města Kroměříže, jehož je nejjižnější místní částí. Nejvýznamnější stavbou je římskokatolický farní kostel sv. Jiří stojící na jihovýchodním okraji dědiny. Kolem kostela se rozkládá hřbitov. Budova fary je situována na křižovatce severně od kostela na protější straně silnice. Po této silnici prochází cyklotrasa č. 5020 Kroměříž-Kostelany.
Luděk Vláčil, 4.11. 2021
historie

Nejstarší písemná zmínka o farnosti a tedy i o kostele ve Zlámance je uvedena v zemských deskách z roku 1561. V roce 1596 nechal zdounecký pán, Vilém Zoubek ze Zdětína spolu se svou druhou manželkou Magdalenou Stošovnou z Kounic vybudovat nový kostel. Tuto skutečnost připomíná kartuše s erby a datací ve stěně kostela. Zajímavostí je, že se pravděpodobně nejednalo o kostel katolický, ale evangelický. Podle písemných pramenů totiž před rokem 1600 nebyl ve Zlámance žádný katolický kněz a sám Vilém Zoubek konvertoval na katolickou víru právě roku 1600. Současná podoba kostela pochází z let 1826-1827, kdy byl chrám zásadně přestavěn a ztratil tak původní historickou hodnotu. O faře v době pobělohorské nejsou informace, ale její existenci můžeme pouze předpokládat. Budova fary č p. 11 pochází nejpozději z doby poslední přestavby kostela, tedy ze 30. let 19. století. Dnes je farnost spravována excurendo…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.nockostelu.cz, https://www.obeckostelany.cz, https://cs.wikipedia.org a další, 7.10. 2021

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Zlámanka

Místa v okolí

 Velké Těšany
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 statek Světlá
 Zdounky
 Zdounky
 Nětčice
 Budačina
 Komínské skály
 Bunč
 Květná zahrada
 městské opevnění
 vrchnostenská sýpka
 Starý pivovar
 radnice
 židovská radnice
 kostel sv. Mořice
 Kvasice
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 Kroměříž
 Zborovice
 Lebedov
 Zdenička
 biskupská mincovna
 Zámeček
 vila Friessů
 Na Salárně
 Roštín II
 Troubky
 Troubky
 kostel sv. Anny
 Zdislavice
 Tlumačov
 Brdo
 Roštín I
 Věžky
 kostel sv. Alžběty
 Postoupky
 kaple
 kostel sv. Jakuba
 Svárov
 Hradisko
 Salaš
 Kovalovice
 Hoštice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Cetechovice
 kostel sv. Floriána
 Počenice
 Otrokovice
 kostel sv. Kunhuty
 Hradisko u Popůvek
 Kurovice
 Napajedla
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Prokopa
 Napajedla
 Dřínov
 Kojetín
 Morkovice
 Napajedla
 Štátula
 Křenovice
 Vitčice
 kaple sv. Josefa
 kaple se zvonicí
 Chropyně
 větrný mlýn
 Srbce
 Litenčice
 Modrá
 Chropyně
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Sušice
 Mysločovice
 Uhřice
 městské opevnění
 radnice
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Ondřeje
 Okresní dům
 Lísky
 Zástřizly
 hotel Pivovar
 synagoga (Husův sbor)
 Spytihněv
 Chvalnov
 Prasklice
 kaple sv. Anny
 kostel svaté Anny
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 městský dům č.p. 2
 Díl u Božího syna
 Podhradí
 Dolní Hrádek
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Količín
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Buchlov
 Tečovice
 kaplička
 Prasklice
 Osíčany
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Vrchoslavice
 Střílky
 barokní hřbitov
 boží muka
 Rymice
 Rymice
 Střílky
 větrný mlýn
 Rymice
 kostel sv. Martina
 Mořice
 Mořice
 zvonice
 mariánský sloup
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 Nezamyslice
 kostel sv. Floriána
 morový sloup
 židovský hřbitov
 Šachova synagoga
 pivovar
 Holešov
 Cimburk u Koryčan
 kaple sv. Floriána
 Víceměřice
 Březolupy
Základní informace místa
ID místa: 15754
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama