Na ostrožně nad údolím se v období pozdní doby bronzové a starší doby železné, přibližně v letech 1 000-400 př. n. l., nacházelo výšinné opevnění s rozlohou asi 1,9. ha. chráněné až 4 m vysokým valem a dvěma vnějšími příkopy. Opevnění s dřevěnou a kamennou konstrukcí vzniklo ve dvou fázích.
Hlavní obrázek místa
příkop a mohutný val
© Luděk Vláčil 11/2017
Hradiska (též hradiště) byla předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Jedna taková lokalita se nacházela asi 2 km jihozápadním směrem od středu obce Roštín na ostrožnovitém výběžku nad údolím Roštínského potoka na západním okraji Chřibů v nadmořské výšce cca 400-420 metrů v lokalitě příznačně zvané "Hradisko". Na Hradisko se dostanete z obce Roštín kolem koupaliště, kde se dá zaparkovat, starého kina a lurdské jeskyně, kam půjdete po zelené turistické stezce až na neznačenou pěšinu odbočující doleva. Pěšinou budete pokračovat do svahu na vrchol, kde se nacházelo hradisko. Pokud budete pokračovat po zelené, dostanete se na rozcestí Pod Brdem. Na vrcholu Brdo (587 m n. m.) se nacházelo další hradisko a dnes zde stojí i rozhledna. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 11.12. 2017
historie

V prostoru ostrožnovitého výběžku nad údolím Roštínského potoka v nadmořské výšce cca 400-420 metrů, v lokalitě příznačně zvané "Hradisko", se v období pozdní doby bronzové až starší doby železné, přibližně v letech 1 000-400 před naším letopočtem, nacházelo výšinné opevnění. Ostrožnu z jižní a severní strany obtékají vodní toky, které převyšuje asi o 60 metrů. Hradisko mělo nepravidelný oválný půdorys o rozměrech os 200 až 250 metrů a rozlohu asi 1,9 hektaru. Na nejpřístupnější východní straně se dodnes nachází pozůstatek mohutného, 4 metru vysokého valu. Na dalším obvodu je val již téměř nepatrný a na západní straně není patrný vůbec. Na západní straně byl před valem ještě vnější příkop. Po zbytku obvodu byly vyhloubeny dva vnější příkopy. V literatuře bylo hradiště publikováno v roce 1933 K. Hanákem, který uvádí, že v jihozápadní části lokality provedl J. Skutil a J. Böhm sondážní průzkum fortifikace. Při…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004., a další, 11.12. 2017

Půdorys místa


© sken z knihy: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Roštín

Místa v okolí

 Na Salárně
 Roštín I
 Brdo
 kostel sv. Anny
 Bunč
 kostel sv. Jakuba
 statek Světlá
 Lebedov
 Komínské skály
 Cetechovice
 Zdenička
 Zdounky
 Salaš
 Zdounky
 Zdislavice
 Svárov
 Troubky
 Hoštice
 Troubky
 Zástřizly
 Budačina
 Nětčice
 Chvalnov
 Lísky
 kostel sv. Jiří
 vila Friessů
 Zborovice
 Litenčice
 kaple sv. Barbory
 sekvojovec obrovský
 Střílky
 Buchlov
 barokní hřbitov
 Střílky
 Modrá
 Velké Těšany
 zvonice
 Dolní Hrádek
 Morkovice
 větrný mlýn
 městský dům č.p. 2
 kaple sv. Floriána
 větrný mlýn
 Horní Hrádek
 Díl u Božího syna
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 smírčí kříž
 archeoskanzen Modrá
 Cimburk u Koryčan
 Kazatelna
 Počenice
 Smraďavka
 Věžky
 kostel sv. Alžběty
 Těšnovice
 Kozel
 Sušice
 Opatovice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 Dřínov
 kostel sv. Martina
 Kvasice
 Brankovice
 Květná zahrada
 Pačlavice
 kostel sv. Václava
 Uhřice
 vrchnostenská sýpka
 městské opevnění
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Starý pivovar
 radnice
 Koryčanská kaple
 Koryčany
 Muzeum Kroměřížska
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Chvalkovice
 židovská radnice
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 Kroměříž
 biskupská mincovna
 Štátula
 Napajedla
 Chvalkovice
 Maják Šrotík
 kostel sv. Havla
 Napajedla
 Srbce
 Kovozoo
 Osíčany
 Napajedla
 Osvětimany
 Kovalovice
 Špitálky
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Zámeček
 Spytihněv
 morový památník
 kaple
 Prasklice
 kostel sv. Ondřeje
 Nemotice
 kaple se zvonicí
 Vitčice
 Vřesovice
 Tlumačov
 boží muka
 synagoga
 Švábenice
 Hradisko
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hulín
 Tištín
 Haluzice
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Bohuslavice
 kostel sv. Ferdinanda
 Chvalkovice na Hané
Základní informace místa
ID místa: 13705
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.12.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama