Stavba kostela, semináře a gymnázia započala v roce 1654. V r. 1681 poničil rozestavěné budovy požár a v roce 1695 výbuch nedaleké Červené věže. V roce 1737 byla stavba dokončena. Roku 1776 objekty převzala armáda, která zde sídlila do roku 1945. Dnes zde sídlí Slovácké centrum kultury a tradic.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí
© Pavel Zany Komárek 25. 8. 2009
Jezuitský areál vznikal postupně v letech 1653–1738 a příliš se neliší od dochovaných plánů z poloviny 17. století. Ústřední osu pravidelně utvářeného obdélného areálu tvoří kostel sv. Františka Xaverského, po jehož stranách jsou kolem dvou dvorů seskupeny budovy koleje a školy. Hlavní průčelí uzavírá celou jihozápadní stranu dnešního Masarykova náměstí. Všechna křídla jsou dvoutraktová, jednotraktová s průběžnými chodbami na straně do nádvoří. Pouze v severovýchodním křídle je na výsku obou pater v 19. století dodatečně vložený hudební sál Reduty. Přízemní prostory jsou klenuté valeně s výsečemi, klenuté jsou i chodby v patře. Bohatá štuková výzdoba v dochovaných reprezentativních prostorách dává představu o původním vybavení interiérů. Za autora projektu jezuitského kostela bývá považován Giovanni Domenico Orsi. Kostel je neorientovaný, s dvojicí věží v hlavním průčelí. To je členěno vysokým pilastrovým řádem a zakončeno profilovanou římsou s trojúhelným frontonem. V něm je socha patrona kostela sv. Františka Xaverského, pod ním další sochy světců – vlevo sv. Aloise a sv. Ignáce, vpravo sv. Josefa a sv. Františka Borgii. Po obou stranách sálové lodi jsou tři páry bočních kaplí nesoucích empory (od jihu kaple sv. Barbory, sv. Ignáce z Loyoly a sv. Anny, od severu kaple P. Marie Bolestné, Smrti sv. Josefa a Andělů strážných). Presbytář je pravoúhle zakončený, od jihu se k němu připojuje sakristie, od severu kaple sv. Viktorie. Obraz sv. Františka Xaverského křtícího indického knížete na hlavním oltáři namaloval roku 1689 Jan Jiří Heintsch, obrazy na vedlejších oltářích jsou z dílny Ignáce Raaba, pod hlavním oltářem je krypta s ostatky fundátorky a řádových bratří.
Zany, 2.6. 2013
historie

Jezuité do Uherského Hradiště přišli z vydrancované Kroměříže v roce 1644. V létě 1654 započala stavba komplexu, skládajícího se z kostela, semináře a gymnázia. Stavba na jihozápadní straně náměstí probíhal po několik následujících let – v roce 1657 byla zastřešena a v roce 1662 přivítala první obyvatele. V roce 1681 poničil rozestavěné budovy požár a v roce 1695 výbuch nedaleké Červené věže. Teprve v roce 1705 byla dokončena oprava poničené střechy a v roce 1706 byla v objektu zřízena nemocnice a o něco později i lékárna a škola. V roce 1737 byla stavba dokončena otevřením semináře. Po zrušení jezuitského řádu využívala komplex armáda, od roku 1776 zde sídlila posádka a byly zde sklady. Po roce 1905 převzalo objekty vedení města a zřídilo zde nouzové byty pro chudé. Po roce 1918 se do nich vrátila armáda, která areál užívala do roku 1945. Od roku 1949 do roku 2010 zde byl Dům služeb. Dnes zde…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: http://www.mesto-uh.cz), 30.5. 2013

Další texty historie

Půdorys místa

jezuitský areál na originálním stavebním plánu
© Dušan Foltýn a kol.: Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherské Hradiště

Místa v okolí

 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Kunovice
 Panský dvůr
 Letecké muzeum
 kostel sv. Anny
 archeoskanzen Modrá
 Mistřice
 Horní Hrádek
 Sušice
 Dolní Hrádek
 větrný mlýn
 Modrá
 Bílovice
 kostel sv. Václava
 Spytihněv
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Lhotka u Hradčovic
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Nedachlebice
 Obora
 Smraďavka
 Uherský Ostroh
 Vlčnov
 Březolupy
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Buchlov
 Napajedla
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Anny
 vinné búdy
 Částkov
 kostel sv. Jiljí
 sv. Antonín
 Podhradí
 Šarovy
 sloup Panny Marie
 Pohořelice
 Svárov
 kostel sv. Ondřeje
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 synagoga
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 Komínské skály
 židovský hřbitov
 Panský dům
 Domanín
 Bunč
 kostel sv. Havla
 Brdo
 Sochařská vyhlídka
 Roštín I
 Včelíny
 Roštín II
 Bzenec
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Malenovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Cetechovice
 Horní Němčí
 Váté písky
Základní informace místa
ID místa: 11246
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama