Stavba kostela, semináře a gymnázia započala v roce 1654. V r. 1681 poničil rozestavěné budovy požár a v roce 1695 výbuch nedaleké Červené věže. V roce 1737 byla stavba dokončena. Roku 1776 objekty převzala armáda, která zde sídlila do roku 1945. Dnes zde sídlí Slovácké centrum kultury a tradic.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí
© Pavel Zany Komárek 25. 8. 2009
Jezuitský areál vznikal postupně v letech 1653–1738 a příliš se neliší od dochovaných plánů z poloviny 17. století. Ústřední osu pravidelně utvářeného obdélného areálu tvoří kostel sv. Františka Xaverského, po jehož stranách jsou kolem dvou dvorů seskupeny budovy koleje a školy. Hlavní průčelí uzavírá celou jihozápadní stranu dnešního Masarykova náměstí. Všechna křídla jsou dvoutraktová, jednotraktová s průběžnými chodbami na straně do nádvoří. Pouze v severovýchodním křídle je na výsku obou pater v 19. století dodatečně vložený hudební sál Reduty. Přízemní prostory jsou klenuté valeně s výsečemi, klenuté jsou i chodby v patře. Bohatá štuková výzdoba v dochovaných reprezentativních prostorách dává představu o původním vybavení interiérů. Za autora projektu jezuitského kostela bývá považován Giovanni Domenico Orsi. Kostel je neorientovaný, s dvojicí věží v hlavním průčelí. To je členěno vysokým pilastrovým řádem a zakončeno profilovanou římsou s trojúhelným frontonem. V něm je socha patrona kostela sv. Františka Xaverského, pod ním další sochy světců – vlevo sv. Aloise a sv. Ignáce, vpravo sv. Josefa a sv. Františka Borgii. Po obou stranách sálové lodi jsou tři páry bočních kaplí nesoucích empory (od jihu kaple sv. Barbory, sv. Ignáce z Loyoly a sv. Anny, od severu kaple P. Marie Bolestné, Smrti sv. Josefa a Andělů strážných). Presbytář je pravoúhle zakončený, od jihu se k němu připojuje sakristie, od severu kaple sv. Viktorie. Obraz sv. Františka Xaverského křtícího indického knížete na hlavním oltáři namaloval roku 1689 Jan Jiří Heintsch, obrazy na vedlejších oltářích jsou z dílny Ignáce Raaba, pod hlavním oltářem je krypta s ostatky fundátorky a řádových bratří.
Zany, 2.6. 2013
historie

Jezuité do Uherského Hradiště přišli z vydrancované Kroměříže v roce 1644. V létě 1654 započala stavba komplexu, skládajícího se z kostela, semináře a gymnázia. Stavba na jihozápadní straně náměstí probíhal po několik následujících let – v roce 1657 byla zastřešena a v roce 1662 přivítala první obyvatele. V roce 1681 poničil rozestavěné budovy požár a v roce 1695 výbuch nedaleké Červené věže. Teprve v roce 1705 byla dokončena oprava poničené střechy a v roce 1706 byla v objektu zřízena nemocnice a o něco později i lékárna a škola. V roce 1737 byla stavba dokončena otevřením semináře. Po zrušení jezuitského řádu využívala komplex armáda, od roku 1776 zde sídlila posádka a byly zde sklady. Po roce 1905 převzalo objekty vedení města a zřídilo zde nouzové byty pro chudé. Po roce 1918 se do nich vrátila armáda, která areál užívala do roku 1945. Od roku 1949 do roku 2010 zde byl Dům služeb. Dnes zde…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: http://www.mesto-uh.cz), 30.5. 2013

Další texty historie

Půdorys místa

jezuitský areál na originálním stavebním plánu
© Dušan Foltýn a kol.: Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Libri, Praha 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherské Hradiště

Místa v okolí

 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Kunovice
 Panský dvůr
 Letecké muzeum
 kostel sv. Anny
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Mistřice
 Horní Hrádek
 kaple Zjevení Páně
 Sušice
 mariánský sloup
 Dolní Hrádek
 větrný mlýn
 Modrá
 Nový Tábor
 Bílovice
 kostel sv. Václava
 Spytihněv
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Lhotka u Hradčovic
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Nedachlebice
 Obora
 Smraďavka
 Uherský Ostroh
 Vlčnov
 Březolupy
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Salaš
 Buchlov
 Napajedla
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Anny
 vinné búdy
 Částkov
 kostel sv. Jiljí
 sv. Antonín
 Podhradí
 Šarovy
 sloup Panny Marie
 Pohořelice
 Svárov
 kostel sv. Ondřeje
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Budačina
 Veselí nad Moravou
 Baťův kanál
 synagoga
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Panský dům
 Komínské skály
 Domanín
 Bunč
 kostel sv. Havla
 Na Salárně
 Brdo
 Sochařská vyhlídka
 Roštín I
 Včelíny
 Roštín II
 Bzenec
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 Bzenec
 Malenovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Cetechovice
 Horní Němčí
 Váté písky
Základní informace místa
ID místa: 11246
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama